"עושים כאן משהו חד פעמי"

"עושים כאן משהו חד פעמי": הפקת הענק שמשחזרת את מלחמת יום הכיפורים | כתבתה של שני נחשוני, מתוך חדשות 07.10.19.

האם יש ערך בבקשת סליחה? | גיא זהר

לכבוד יום כיפור, בדק כאן 11, מה מעמדה של סליחה בפוליטיקה הישראלית? האם פוליטיקאים מתנצלים - והאם יש מי שימחל להם?
מהצד השני עם: גיא זהר - 07.10.2019.

פורום כאן נעים

"למה אתה גונב?": מלחמת החקלאים במשפחות הישראליות

שום דבר לא הכין את החקלאים בישראל לתופעת הגניבות של המטיילים, ש"עושים שוק" במטעים ובפרדסים. כתבתה של נועה ברק | כאן חדשות.

אדיר מילר במופע אלתורים

אדיר מילר במופע האלתורים בערוץ 2. קורע.

שראל הפראית- פרק 1: הנגב

מהלך של שנה שלמה בחייהם של צמחים ובעלי חיים במדבר הנגב הצחיח, המהווה יותר ממחצית שטחה של ישראל. מה סוד ההישרדות שלהם במדבר הקיצוני שזוכה רק למ"מ ספורים של גשם בשנה?

אמא ל-12 מוצאת זמן לאהבה חדשה

ילדות כואבת ובעל אלים לא הצליחו לנצח את ליאת ברששת, שמגדלת לבד את תריסר ילדיה. עכשיו, נגד כל הסיכויים היא ממציאה את עצמה מחדש עם עמוד פייסבוק מצליח והרצאות שהיא מעבירה, ואפילו מוצאת זמן לאהבה חדשה.

ערוץ 10 – שישי עם איילה חסון

תאוות בשרים | ערוץ 10 - שישי עם איילה חסון - 13.4.18.

מפעל הפיס

נשיא המדינה ציין 20 שנים להקמת 'נגישות ישראל'

נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין אירח ב- 28 ביולי 19', את נציגי עמותת "נגישות ישראל" לציון 20 שנה להקמתה.
במפגש הוגש לנשיא דו"ח המסכם 20 שנים של נגישות, ובמסגרתו נשאו דברים מייסד ונשיא העמותה יובל וגנר ומנכ"לית העמותה מיכל רימון.

נעים לעקוב אחרי

גיל הזהב | זקנה | גרונטולוגיה חדשות בריאות מחלות נוירולוגיה

דמנציה – אפשר למנוע או לפחות לדחות שליש מנטל התחלואה

- כך קובעים ראשי האיגוד הנוירולוגי בישראל; 1 מכל 2 נשים, ו-1 מכל 3 גברים, ילקו בשבץ מוח, ו/או דמנציה במהלך חייהם. אלו הן תחלואות המוח העיקריות, שגורמות לנכות פיזית וקוגניטיבית ארוכת טווח. פרופ' דוד טנה אומר; "ניתן למנוע 3/4 מנטל שבץ המוח ו- 1/3 מנטל הדמנציה, בעיקר בעזרת מניעת מחלות כלי דם מוחיים ושבץ מוחי. אין עדיין טיפול מרפא לדמנציה, אולם ניתן בחלק מהמקרים למנוע, או לכל הפחות לדחות, את הופעת התסמינים. השינויים המבניים במוח מתחילים 20 שנה ויותר לפני הופעת תסמיני הדמנציה!
דמנציה, קִהָיוֹן, שִׁטָּיוֹן | עיבוד צילום ממחושב: שולי סונגו©
דמנציה, קִהָיוֹן

אפשר למנוע או לכל הפחות לדחות שליש מ-נטל תחלואת ה'דמנציה' (Dementia) בישראל! – כך קובעים ראשי האיגוד הנוירולוגי בישראל. עם נתון מעניין זה, עדיין קיימת בורות גדולה בישראל ובעולם בנושא, מדוח אלצהיימר עולמי 2019, עולה עוד, כי מתוך 2 מכל 3 אנשים ברחבי העולם, סבורים ש"דמנציה" היא תוצר הזדקנות נורמלית וכי אדם אחד מכל 4 אנשים, סבורים שאין מה לעשות, כדי למנוע את הדמנציה, או לדחות הופעתה – טעות חמורה.

■ רוצים עוד עדכונים? הצטרפו אל ’כאן ישראל | כאן נעים | אתר החדשות המקומיות הוותיק של כל המדינה' בפייסבוק’ או ב’טוויטר’.

הדבר מלמד, כי אין הבנה אפילו מועטת לדימנציה,אמנם ההשפעה של "חודש האלצהיימר העולמי" גוברת, אך הסטיגמה והמידע השגוי סביב 'דמנציה' נותרה בעיה כלל עולמית הדורשת פעולה גלובלית.

חודש המודעות בעולם לדמנציה בו כלול 'יום האלצהיימר העולמי' המצוין היום ה-21 בספטמבר בכל שנה. חודש האלצהיימר העולמי, הושק בשנת 2012.

בישראל, מוערך שבין 120,000 – 150,000 נשים ו-גברים לוקים בדמנציה.

מהי דמנציהקִהָיוֹן, שִׁטָּיוֹן, דֵמֶנְצְיָה, היא שם כולל לתחלואת מוח, שמקיפה מצבים שבהם נפגעות היכולות הקוגניטיביות והמנטליות, בחומרה שפוגעת בתפקוד היומיומי. ביטויי הפגיעה; קושי בתהליכי זיכרון, קשב, חשיבה והבנה, שיפוט והתנהגות.

הסיבות הנפוצות לדמנציה, הן; מחלת אלצהיימר, דמנציה וסקולארית (על רקע מחלות כלי הדם המוחיים, וכן דמנציה מעורבת (ניוונית וסקולארית). מהלך המחלה לרוב הדרגתי.

בשנים האחרונות גוברת ההכרה שהגבול בין 'דמנציה ניוונית' ו'דמנציה וסקולארית' הולך ומטשטש, וכי מרבית מחלות הדמנציה הן מחלות מעורבות. בנוסף, ישנם גם גורמים תורשתיים המגבירים את הסיכון לדמנציה.

█ משרד הבריאות; חל זינוק בשיעורי ה-תמותה בארץ כתוצאה מ-דמנציה

מהם המספרים? שיעור הדמנציה בעולם הוכפל בדור האחרון.

פרופ' דוד טנה, יושב ראש האיגוד הישראלי לנוירולוגיה
פרופ' דוד טנה

כ- 50 מיליון גברים ונשים בעולם כיום לוקים בדמנציה.
כ – 10 מיליון מקרים חדשים מתגלים מדי שנה.

משרד 'שלו יחסי ציבור ואסטרטגיה' (לשעבר 'שלו תקשורת') בהובלת פנינה אלעזר שלו, מסר לפורטל כאן ישראל | כאן נעים | אתר החדשות המקומיות הוותיק של כל המדינה' כי הצפי לפי ארגון הבריאות העולמי הוא כי שיעור התחלואה, ישלש עצמו עד שנת 2050! העלוּת הכלכלית של דמנציה בעולם מוערכת כבר כעת בקרוב לטריליון דולר.

בישראל, מוערך שבין 120,000 – 150,000 נשים ו-גברים לוקים בדמנציה.

דין וחשבון משרד הבריאות, שפורסם לאחרונה ומתייחס לסיבות המוות בשנים האחרונות בארץ, קובע, כי חל זינוק בשיעורי ה-תמותה בארץ כתוצאה מ-דמנציה.

כ- 5% מהלוקים בדמנציה הם בני פחות מ-65 שנים. שכיחות המחלה, עולה עם הגיל, וגבוהה בקרב נשים מאשר אצל גברים.

לקות קוגניטיבית קלה, שאינה מגיעה לכדי דמנציה (אינה פוגעת בתפקוד היום- יומי)  מופיעה בכ- 7% מהאנשים בגילאי 60-64 שנה, ועולה עם הגיל.

כחמישית מהלוקים בלקות קוגניטיבית קלה, עלולים לפתח דמנציה בתוך 3 שנים.

אין עדיין טיפול מרפא לדמנציה, אולם ניתן בחלק מהמקרים למנוע, או לכל הפחות לדחות, את הופעת התסמינים. השינויים המבניים במוח מתחילים 20 שנה ויותר לפני הופעת תסמיני הדמנציה!

שמירת בריאות המוח וכלי הדם המוחיים, יכולה לדחות או למנוע דמנציה. האיגוד הנוירולוגי בישראל, פרסם את 10 הדיברות לשמירת בריאות המוח.

חולים, שנדרשים להערכה רפואית קוגניטיבית מקיפה, מופנים לא פעם, ושלא בצדק, לרופאים שאינם מתחום רפואת המוח

אבחון מוקדם

בדמנציות מתקדמות מטפלים רופאי משפחה, גריאטריים, פסיכיאטרים ונוירולוגים. ונדרשים צוותים רב-מקצועיים. פרופ' דוד טנה, יושב ראש האיגוד הישראלי לנוירולוגיה, מוסר; "דווקא בשלבים המוקדמים, האבחון הקוגניטיבי מורכב וממושך ומחייב לעתים הערכה קוגניטיבית מקיפה.

הבעיה היא החסמים במערכת הציבורית. חולים, שנדרשים להערכה רפואית קוגניטיבית מקיפה, מופנים לא פעם, ושלא בצדק, לרופאים שאינם מתחום רפואת המוח, בשל חוסר בנוירולוגים מומחים ותורים ממושכים.

החולים נדרשים, בלית ברירה, להשתמש ברפואה הפרטית. לא הגיוני, שהערכה קוגניטיבית מקיפה – תהיה מותרות לעשירים בלבד".

פרופ' דוד טנה; "ניתן למנוע 3/4 מנטל שבץ המוח ו- 1/3 מנטל הדמנציה…"

דמנציות הפיכות

חלק מהדמנציות, שמתפתחות במהירות, הן הפיכות וברות טיפול! אף כי מדובר במיעוט מהמקרים, ישנה חשיבות רבה לאבחון בזמן. רופאים נוירולוגים אמונים על הרחבת הבירור לגבי תסמינים חשודים, כאשר יש צורך, בכדי לא להחמיץ דמנציה ברת-טיפול.

מניעה! אירועים מוחיים ודמנציה

1 מכל 2 נשים, ו-1 מכל 3 גברים, ילקו בשבץ מוח, ו/או דמנציה במהלך חייהם. אלו הן תחלואות המוח העיקריות, שגורמות לנכות פיזית וקוגניטיבית ארוכת טווח.

פרופ' דוד טנה, אומר; "ניתן למנוע 3/4 מנטל שבץ המוח ו- 1/3 מנטל הדמנציה, בעיקר בעזרת מניעת מחלות כלי דם מוחיים ושבץ מוחי.

המשמעויות החברתיות והכלכליות הן עצומות. כדי להפחית את התחלואה, יש לשפר את המניעה הראשונית, ויש צורך בהגדלת מספר הרופאים, המתמקדים ברפואת המוח ובמניעת שבץ מוח ודמנציה, בקרב קבוצות בסיכון".

לדבריו; "מי שמסתכל על הנתונים נכוחה, וצופה פני עתיד, מבין שהאתגר הרפואי המוביל העומד לפתחנו הוא: הפחתת נטל תחלואת המוח בישראל ובראש ובראשונה מניעת אירועים מוחיים, ומניעה או דחיית הופעת דמנציה".
אודות הכותב

משה נעים

עורך אתר כאן ישראל (כאן נעים) בלי מורא ובלי משוא פנים. עיתונאי מגיל 14. עובד כיום באינטרנט. בן 66, אב לעורך דין אלירן נעים. לר' אביב נעים ולקצינה בקבע; חלי נעים, סבא מאושר ל-4 נכדות; אוריאן, מילה שרה, אריאל ו-עלמה. המוטו; "אילו לחיים הייתה מהדורה שנייה, הייתי מתקן בה את כל השגיאות...".

דילוג לתוכן