חג סוכות שמח

101 הזעקת עזרה מדא

ארכיון כתבות ‘כאן ישראל’

טקס חילופי שרים

הטקס בהשתתפות השר הנכנס ח"כ עודד פורר, השר היוצא ח"כ אלון שוסטר, שר האוצר ח"כ אביגדור ליברמן ומנכ"ל המשרד ד"ר נחום איצקוביץ'.

פורום כאן נעים

המדריך לבחירת המלון המושלם

הקיץ כבר כאן, ואיתו גם כל הפירות המתוקים! אז כיצד נבחר את המלון המדוגם ביותר? מדריך שירות ההדרכה והמקצוע, נביל עומרי, עונה על כל השאלות!

מפעל הפיס

שומר הראש וויטני יוסטון

וויטני יוסטון הייתה זמרת פופ, רית'ם אנד בלוז, גוספל וסול, כותבת ומלחינת שירים, ושחקנית קולנוע אמריקאית. אחת הזמרות המצליחות והמפורסמות של סוף שנות ה-80 ושנות ה-90.

טיפים לאחסון פירות וירקות

כמה פעמים כבר עשינו את אותה הטעות וקנינו ירקות ופירות בכמויות שיכולות להספיק גם לעוד שנה, אבל אז - באסה! נאלצנו לזרוק אותם. *לא עוד* משרד החקלאות פה כדי לעזור ולהאריך עוד יותר את חיי המדף שלהם! צפו בסדרה הקטעים וכנסו עכשיו:

101 הזעקת עזרה מדא

כנסת ישראל מאזני הצדק פרקליטי ישראל

דוח החקיקה הממשלתי 2018 העשייה ב-חקיקה בכנסת ה-20

במהלך כהונתה של הכנסת ה-20 הפיצו כלל משרדי הממשלה להערות הציבור 529 תזכירי חוק. ניתן לראות, כי משרד האוצר, מוביל בנתוני הפצת תזכירי החוק – 163 תזכירי חוק, המהווים כ-31% מסך כל תזכירי החוק שהופצו, אחריו משרד המשפטים שהפיץ 115 תזכירי חוק – כ-22% מסך כל תזכירי החוק ◄מן הנתונים משתקפת עלייה משמעותית במספר עמודי הצעות החוק הממשלתיות בעשור האחרון לעומת העשור שקדם לו.
0
0
עורך דין רז נזרי, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה ברקע: דוח החקיקה הממשלתי 2018 העשייה הממשלתית בתחום החקיקה בכנסת ה-20 | עיבוד ממחושב: שולי סונגו©
עורך דין רז נזרי

דין וחשבון החקיקה הממשלתי 2018 על העשייה הממשלתית בתחום החקיקה בכנסת ה-20 (שכהונתה במשך 4 שנים ו-4 שבועות; 31 במרץ 2015 עד 30 באפריל 2019), מתפרסם היום (ראשון, א’ בטבת התש”פ) ביוזמת ובהכנת המחלקה לניהול ותפקידים מיוחדים בייעוץ וחקיקה, בראשות המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עורך דין רז נזרי.

■ רוצים עוד עדכונים? הצטרפו אל ’כאן ישראל | כאן נעים | אתר החדשות המקומיות הוותיק של כל המדינה’ ב’פייסבוק’ או ב’טוויטר’.

כאמור, הדוח כולל סיכום של הפעילות הממשלתית בתחום החקיקה בתקופת כהונתה של הכנסת ה-20, זאת לצד נתונים מעניינים וחשובים על מגמות בתחום החקיקה לאורך השנים.

במסגרת הדין וחשבון, מוצגים מדדים כמותיים אודות מעורבות הממשלה בהליכי החקיקה לסוגיהם, לצד בדיקה האם הליכי החקיקה שהממשלה יזמה או תמכה בהם הושלמו.

כמו כן, הדוח, מכיל נתונים אודות הליכי החקיקה של הצעות חוק פרטיות לצד נתונים על מעורבות הממשלה בהליך חקיקתן במסגרת וועדת השרים לענייני חקיקה.

עורך דין רז נזרי, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה (ניהול ותפקידים מיוחדים) ציין, לרגל הופעת הדוח, כי: “הנתונים מורים על פער משמעותי בין מספר תזכירי החוק שהופצו על ידי המשרדים במהלך כהונתה של הכנסת האחרונה אל מול מספר הצעות החוק הממשלתיות שהבשילו מתוכם”.

הפצת תזכיר חוק שהופצו על ידי משרדי ממשלה - לפי שנים

“תופעה זו” מוסיף עורך דין נזרי; “מחדדת ומדגישה את הצורך בקידומה של תכנית חקיקה ממשלתית לשם השגת שני יעדים עיקריים;

ראשית, מיקוד ותעדוף העבודה הפנים-משרדית במשרדי הממשלה במה שנוגע להליכי החקיקה. ו-שנית, הגברת התיאום הבין-משרדי בתחום החקיקה כבר בשלבים המוקדמים של התהליך.

בימים אלו, אנו עמלים יחד עם אגף ממשל וחברה ב’משרד ראש הממשלה’ על השלמת תכנית החקיקה הממשלתית מתוך תקווה להציגה בפני הממשלה הבאה“.

עוד ציין, עורך דין נזרי; “בעת הקרובה עתידה לעלות לאוויר מערכת חדשה להפצתם להערות הציבור של תזכירי חוק, טיוטות חקיקת משנה וכן מסמכים ממשלתיים נוספים.

מערכת זו, היא החלק הראשון בפרויקט הדיגיטציה של הליך החקיקה הממשלתי שבמסגרתו תפותח פלטפורמה מקוונת לניהול הליכי החקיקה הממשלתיים, החל מהפצת תזכיר החוק או טיוטת חקיקת המשנה להערות הציבור ועד להנחתם על שולחן הכנסת או פרסומם ברשומות.

דיגיטציה של התהליך, עתידה לסייע הן בייעול, קידום וניהול התהליכים והן ביצירת מידע אמין ואיכותי על העשייה הממשלתית בתחום החקיקה“. סיכם עורך דין רז נזרי, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה.

להלן נתונים מרכזיים העולים מן הדין וחשבון;

הפצת תזכירי חוק על ידי משרדי הממשלה – מבט רב-שנתי

בהתאם לתקנון עבודת הממשלה ולהנחיית היועץ המשפטי לממשלה, טרם פרסום הצעת חוק ממשלתית, מפיץ המשרד היוזם תזכיר חוק הכולל טיוטה ראשונה של הצעת החוק ודברי הסבר אודות מטרותיה של החקיקה המוצעת.

מספר התזכירים השנתי הממוצע בשנים אלו, עומד על כ-128 תזכירים. בשנת 2018, הופצו 127 תזכירים, נתון העולה בקנה אחד עם המספר השנתי הממוצע של תזכירים המופצים להערות הציבור;

הפצת תזכירי חוק על ידי משרדי הממשלה בכנסת ה-20

במהלך כהונתה של הכנסת ה-20 הפיצו כלל משרדי הממשלה להערות הציבור 529 תזכירי חוק. ניתן לראות, כי משרד האוצר, מוביל בנתוני הפצת תזכירי החוק – 163 תזכירי חוק, המהווים כ-31% מסך כל תזכירי החוק שהופצו, אחריו משרד המשפטים שהפיץ 115 תזכירי חוק – כ-22% מסך כל תזכירי החוק;

הפצת תזכירי חוק על ידי משרדי הממשלה בכנסת ה-20

הפצת תזכירי חוק על ידי משרדי הממשלה בכנסת ה-20

הבשלת תזכירים להצעות חוק ממשלתיות – במהלך כהונתה של הכנסת ה-20, הופצו להערות הציבור על ידי כלל משרדי הממשלה 529 תזכירי חוק.

מתוך סך זה הבשילו לכדי הצעות חוק ממשלתיות שהונחו על שולחן הכנסת 297 הצעות חוק, שהן כ-56% מן התזכירים;

השלמת חקיקה של הצעות חוק ממשלתיות – בתקופת כהונתה של הכנסת ה-20 קודמו על ידי הממשלה כ-430 הצעות חוק (כולל הצעות חוק שמקורן בתזכירים שהופצו קודם כנסת זו והצעות חוק שהוחלה עליהן רציפות).

מתוך סך זה, הושלמה חקיקתן של 359 הצעות חוק, שהן כ-83% מסך הצעות החוק הממשלתיות שקודמו בכנסת זו על ידי הממשלה;

עלייה מתמדת במספר עמודי הצעות החוק הממשלתיות – מן הנתונים משתקפת עלייה משמעותית במספר עמודי הצעות החוק הממשלתיות בעשור האחרון לעומת העשור שקדם לו.

בין השנים 2000-2009, עמד ממוצע עמודי הצעות החוק הממשלתיות על כ-805עמודים לשנה. בין השנים; 2010-2018, עלה הממוצע השנתי לכ-1,410 עמודים בשנה. מדובר בעלייה של כ-75% באורכן של הצעות החוק הממשלתיות בין התקופות:

הדוח הוכן על ידי יאיר גרדין ו-רן מס מן המחלקה לניהול ותפקידים מיוחדים בייעוץ וחקיקה.

◄ אל דין וחשבון החקיקה הממשלתי לשנת 2018.

0
0אודות הכותב

משה נעים

עורך אתר כאן ישראל (כאן נעים) בלי מורא ובלי משוא פנים. עיתונאי מגיל 14. עובד כיום באינטרנט. בן 67, אב לעורך דין אלירן נעים. לר' אביב נעים ולקצינה בקבע; חלי נעים, סבא מאושר ל-4 נכדות; אוריאן, מילה שרה, אריאל ו-עלמה. המוטו; "אילו לחיים הייתה מהדורה שנייה, הייתי מתקן בה את כל השגיאות...".

דילוג לתוכן