בנקים חדשות כסף מדבר

בנק ישראל: אוקראינה לא מזיזה, המדד המשולב למארס עלה ב-0.2%

אנשי בנק ישראל, מציינים, כי 'המדד המשולב*' הושפע לטובה מעליית מדד הייצור התעשייתי (פברואר) מדד הפדיון בשירותים (פברואר) ויבוא התשומות לייצור (מארס). שיעור המשרות הפנויות במרס, נותר ברמת שיא המשקפת את המשך הרצון של המעסיקים להרחיב את הפעילות בעקבות פתיחת המשק. לעומת זאת, יבוא מוצרי הצריכה (מארס) ו-יצוא הסחורות (מארס) ירדו והשפיעו שלילית על המדד.
0
0
נגיד בנק ישראל מר אמיר ירון ברקע: גרף כלכלי צילום: ויקיפדיה | עיבוד צילום: שולי סונגו ©
אמיר ירון , נגיד בנק ישראל

בנק ישראל בראשות הנגיד פרופ’ אמיר ירון, פרסם היום (ראשון, ל’ בניסן, התשפ”ב) כי ‘המדד המשולב למצב המשק’ למארס 2022, עלה ב-0.2%. בכך למעשה, ניכר, כי שעד כה, המלחמה באוקראינה, שהביאה לעלייה ניכרת במחירי הסחורות, לא גררה פגיעה משמעותית בפעילות הריאלית של ישראל.

■ רוצים עוד עדכונים? הצטרפו אל ’כאן ישראל | כאן נעים | אתר החדשות המקומיות הוותיק של כל המדינה’ ב’פייסבוק’ או ב’טוויטר’.

עם סיום גל התחלוּאה החמישי (גל וריאנט אוֹמִיקְרוֹן (B.1.1.529), נגיף קורונה | Covid-19, הגורם למחלת הקורונה וחזרת הפעילות הכלכלית ושוק העבודה למצבם האיתן ששרר טרם משבר הקורונה, המדד המשולב לחודש מארס, כאמור, עלה ב-0.2 אחוז.

אנשי בנק ישראל, מציינים, כי ‘המדד המשולב*‘ הושפע לטובה מעליית מדד הייצור התעשייתי (פברואר) מדד הפדיון בשירותים (פברואר) ויבוא התשומות לייצור (מארס).

שיעור המשרות הפנויות במארס, נותר ברמת שיא המשקפת את המשך הרצון של המעסיקים להרחיב את הפעילות בעקבות פתיחת המשק.

לעומת זאת, יבוא מוצרי הצריכה (מארס) ו-יצוא הסחורות (מארס) ירדו והשפיעו שלילית על המדד.

מטעם דוברות והסברה כלכלית | בנק ישראל מסרה באמצעות הגב’ מיטל רולניצקי לפורטל כאן ישראל | כאן נעים | אתר החדשות המקומיות של כל המדינה’ כי “לוח 1 (כאן למטה) מציג את העדכונים לאחור במדד.

המדד המשולב לפברואר, עודכן כלפי מעלה (מ-התכווצות קלה, ל-התרחבות מתונה) וזאת בהשפעת הנתונים החיוביים שפורסמו על הייצור התעשייתי והפדיון בשירותים.

לוח 2 (כאן למטה) מציג את התפתחות רכיבי המדד בחודשים האחרונים.

לנוכח ייחודו של המשבר והקשיים במדידה, המתלווים אליו, אין להסיק מהשינויים במדד לגבי העוצמה המדויקת של השינויים בפעילות”.

הסברים מפורטים לגבי אופן חישוב המדד המשולב וכן לוחות מפורטים ארוכי טווח, ניתן למצוא בקישור: https://www.boi.org.il/he/Research/Pages/ind.aspx

*המדד המשולב לבחינת מצב המשק, הוא אינדיקטור סינתטי לאבחון כיוון התפתחותה של הפעילות הריאלית בזמן אמת, והוא מחושב על סמך 10 אינדיקטורים שונים;

מדד הייצור התעשייתי, מדדי הפדיון בשירותים ובמסחר, היבוא של מוצרי צריכה, היבוא של תשומות לייצור, יצוא הסחורות, יצוא השירותים, מספר משרות השכיר במגזר הפרטי, שיעור המשרות הפנויות ומספר התחלות הבנייה.

המדד מחושב ב’חטיבת המחקר של בנק ישראל‘ אחת בחודש, בסמוך ליום שבו הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מפרסמת את מדד הייצור התעשייתי.

לוח 2; עדכונים לאחור במדד המשולב

עדכון משולב (באחוזים) נתון קודם נתון חדש
מרץ 0.19
פברואר 0.08- 0.10
ינואר 0.06 0.07
דצמבר 0.09- 0.09-
נובמבר 0.40 0.40
אוקטובר 0.51 0.51

לוח 2; השינויים ברכיבי המדד בחודשים האחרונים

(שיעורי שינוי חודשיים באחוזים, אלא אם כן, צוין אחרת)

מרץ פברואר ינואר דצמבר
מדד הייצור התעשייתי (ללא כריה וחציבה) 1.1 1.1 6.4
מדד הפדיון בשירותים (ללא חינוך ומינהל ציבורי) 4.0 1.4 -6.4
מדד הפדיון במסחר הקמעונאי 0.6 0.9 -0.4
יבוא מוצרי הצריכה1 -6.0 -2.5 7.5 -3.0
יבוא התשומות לייצור (ללא דלקים)1 2.6 -2.4 7.1 -0.1
יצוא הסחורות (ללא חקלאות) -0.4 5.0 -1.3 -0.3
יצוא השירותים (ללא תחבורה) 0.1 1.0
משרות השכיר – במגזר הפרטי 0.4 0.8
שיעור המשרות הפנויות במגזר העסקי 5.1 5.1 5.0 4.9
התחלות הבנייה 3.8

יבוא ויצוא הסחורות מחושבים במחירים קבועים (באמצעות ניכוי שינויים במדדי המחירים של סחר החוץ).

יצוא השירותים מוצג במונחים ריאליים באמצעות ניכוי שינויים במדד המחירים לצרכן ומורכב מיצוא שירותים עסקיים אחרים ויצוא שירותי תיירות.

שיעור המשרות הפנויות מחושב מתוך סך המועסקים ונכלל במדד ברמתו, מנוכה עונתיות.

מכיוון שהלמס, מפרסם את נתוני התחלות הבניה פעם ברביע, הנתונים המשולבים במודל הם בפריסה חודשית על סמך מקורות נוספים, כך שהפריסה עקבית עם הנתון הרבעוני שהלמ”ס מפרסם (באחוזים, מנוכה עונתיות).

0
0אודות הכותב

משה נעים

עורך אתר כאן ישראל ("כאן נעים") בלי מורא ובלי משוא פנים. עיתונאי מגיל 14. עובד כיום באינטרנט. בן 70, אב לעורך דין אלירן נעים. לר' אביב נעים ול-חלי כהן-נעים, סבא מאושר ל-8 נכדים; כפיר-שלמה, רפאל, דוד, אוריאן, מילה שרה, אריאל, עלמה ו-אביגיל. המוטו; "אילו לחיים הייתה מהדורה שנייה, הייתי מתקן בה את כל השגיאות...".

ברכת ראש הממשלה נתניהו ליום העצמאות ה-76

ארכיון כתבות ‘כאן ישראל’

הדלקת המשואות יום העצמאות ה-76

תפילה ליום העצמאות 76

דילוג לתוכן