חג סוכות שמח

101 הזעקת עזרה מדא

ארכיון כתבות ‘כאן ישראל’

טקס חילופי שרים

הטקס בהשתתפות השר הנכנס ח"כ עודד פורר, השר היוצא ח"כ אלון שוסטר, שר האוצר ח"כ אביגדור ליברמן ומנכ"ל המשרד ד"ר נחום איצקוביץ'.

פורום כאן נעים

המדריך לבחירת המלון המושלם

הקיץ כבר כאן, ואיתו גם כל הפירות המתוקים! אז כיצד נבחר את המלון המדוגם ביותר? מדריך שירות ההדרכה והמקצוע, נביל עומרי, עונה על כל השאלות!

מפעל הפיס

שומר הראש וויטני יוסטון

וויטני יוסטון הייתה זמרת פופ, רית'ם אנד בלוז, גוספל וסול, כותבת ומלחינת שירים, ושחקנית קולנוע אמריקאית. אחת הזמרות המצליחות והמפורסמות של סוף שנות ה-80 ושנות ה-90.

טיפים לאחסון פירות וירקות

כמה פעמים כבר עשינו את אותה הטעות וקנינו ירקות ופירות בכמויות שיכולות להספיק גם לעוד שנה, אבל אז - באסה! נאלצנו לזרוק אותם. *לא עוד* משרד החקלאות פה כדי לעזור ולהאריך עוד יותר את חיי המדף שלהם! צפו בסדרה הקטעים וכנסו עכשיו:

101 הזעקת עזרה מדא

בעולם דיני משפחה וירושה חדשות מאזני הצדק מגירות הנפש מוזיקה

בישראל יש חלופות ל’אפוטרופסות’ השומרות על כבוד האדם

עדותה הקשה של הזמרת בריטני ספירס, מעלה את סוגיית מצבה הנפשי והיותה נתונה תחת אפוטרופסות מלאה של אביה, ללא יכולת לקבל החלטות באופן עצמאי ◄בישראל קיימות שתי חלופות לאפוטרופסות ששמות את רצונו של האדם במרכז- מינוי "קבלת החלטות נתמכת" ו"ייפוי כוח מתמשך" המאפשרים עצמאות בקבלת החלטות ◄"אנו רואים חשיבות רבה לקדם את הנושא וליידע את הציבור כי קיימות חלופות השומרות על עצמאות האדם.
0
0
בריטני ספירס כוכבת הפופ העולמית המבקשת בבית המשפט בלוס אנג'לס, לבטל את מינויו של ג'יימי ספירס, אביה כאַפּוֹטְרוֹפּוֹס | עיבוד צילום: שולי סונגו ©
בריטני ספירס ואביה ג’יימי

בימים אלה חזרה כוכבת הפופ העולמית בריטני ספירס (Britney Spears) בת ה-39 לכותרות, בעקבות עדוּתה הקשה בבית המשפט בלוס אנג’לס, במסגרת הקרב המשפטי שהיא מנהלת נגד אביה, המשמש כ-אפוטרופוס החוקי שלה ב-13 השנים האחרונות, בה היא מאשימה את אביה, שלו יש אפוטרופסות מלאה עליה, על שליטתו המלאה בחייה – מה שגרם לבריטני לאבד את עצמאותה לחלוטין.

■ רוצים עוד עדכונים? הצטרפו אל ’כאן ישראל | כאן נעים | אתר החדשות המקומיות הוותיק של כל המדינה’ ב’פייסבוק’ או ב’טוויטר’.

ספירס, אשר עתרה אל בית המשפט, קיבלה חיזוק לטענה זו, מצדה בבקשתה לבטל את מינויו של ג’יימי ספירס, אביה כאַפּוֹטְרוֹפּוֹס עליה. הזמרת ספירס, חשפה, כי נכפה עליה שימוש בתרופות פסיכיאטריות ונכפו עליה הליכים רפואיים וכי לא מאפשרים לה להביא ילד לעולם.

ברקע, סיפרה, ספירס, זמרת, רקדנית, שחקנית ואשת עסקים אמריקאית שהקריירה שלה, החלה בגיל 12, כי אביה הנחשב אלכוהוליסט מחלים שהואשם בהתעללות פיזית ומילולית, למעשה במינויו שולט בחייה האישיים ובקריירה המקצועית שלה, בגלל הונה המוערך כעת בכ-60 מיליון דולר.

יצוין, כי מכירת אלבומיה מסתכמת בכ-150 מיליון עותקים, מה שהופך את בריטני ספירס לאחת מהאמנים הנמכרים ביותר בעולם. מעריציה של הזמרת ספירס, טוענים זה מכבר, כי אביה אינו מעוניין בטובתה, אלא רק בכספה.

בעדוּתה שריגשה הלילה (רביעי-חמישי) מיליונים ברשת האינטרנט, הודתה בריטני ספירס; “שיקרתי ואמרתי לעולם שאני מאושרת ובסדר… האמת היא שאני בטראומה, אני לא מאושרת, אני לא יכולה לישון ואני מדוכאת. אני בוכה כל יום…”.

זאת ועוד סיפרה “נסיכת הפופ” הזמרת ספירס בעדותה; “במצבי שדמה ל’סחר בנשים‘ עבדתי שבעה ימים בשבוע, לא היה לי כרטיס אשראי, מזומן או דרכון“. עוד טענה, כי אביה שלח אותה ל’מתקן לבריאות הנפש’ בניגוד לרצונה כעונש על “התנגדות” במהלך חזרה למופע.

“משאלתי והחלום שלי – שזה יסתיים”, אמרה ספירס בקריאה מתוך מכתב שהכינה. לדבריה, בשנת 2018, אוּלצה לצאת למסע הופעות, תחת איום בתביעה של צוות ההנהלה שלה כנגדה אם תסרב.

אביה של ספירס הגיב בבית המשפט באמצעות עורך דינו“צר לי לראות את בתי, חווה כל כך הרבה כאב… אני מתגעגע אליה ואוהב אותה מאוד”.

עדותה הקשה של הזמרת בריטני ספירס, מעלה את סוגיית מצבה הנפשי והיותה נתונה תחת אפוטרופסות מלאה של אביה, זאת ללא יכולת לקבל החלטות באופן עצמאי.

בהודעה לעיתונות מטעם האפוטרופוס הכללי, בראשות עורכת דין סיגל יעקבי, מסרה דוברת היחידות המקצועיות באגף דוברות הסברה ותקשורת, משרד המשפטים, הגב’ כרמית אורפז-ימין, היום (חמישי, י”ז בתמוז, תשפ”א) לאתר כאן ישראל | כאן נעים | אתר החדשות המקומיות הוותיק של כל המדינה’ כי בעקבות סיפורה האישי של בריטני ספירס, עולה השאלה האם קיימות חלופות לאפוטרופסות.

וכן האם אדם, אשר יש באפשרותו לקבל החלטות, אך זקוק לסיוע ותיווך מסוימים בשל קושי נפשי או קוגניטיבי, עדיין זקוק שימונה לו; אַפּוֹטְרוֹפּוֹס.

כמו כן, עולה השאלה האם אדם, יכול לתכנן את עתידו, כך שיקבע בעצמו מי ימונה עליו כאפוטרופוס, אם חלילה, לא יהיה כשיר לקבל החלטות בעצמו, וכיצד ינוהלו ענייניו.

█ אפוטרופסות – מה קורה במדינת ישראל?

קודם כל, כדאי שתדעו שבמדינת ישראל חייב בית המשפט, לשמוע את האדם שממנים לו אפוטרופוס.

אַפּוֹטְרוֹפּוֹס הנו שֵם אדם שהחוק ממַנה אותו לטפל ב-קטין (משום שאין לו הורים או משום שהוריו אינם מסוגלים לדאוג לו) ולהשגיח על רכושו, עד שיגדל.

כמו כן ‘האפוטרופוס הכללי במשרד המשפטים‘ הוא הגוף המפקח על אפוטרופסים. בנוסף ואולי הדבר הכי חשוב, לפני 4 שנים תוקן חוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות.

התיקון, שקודם על ידי משרד המשפטיםאפוטרופוס הכללי וייעוץ וחקיקה), מציג גישה חברתית חדשה מזו שהייתה קיימת בעבר; מעבר מתפיסה פטרנליסטית לאוטונומית כלפי קבוצות אוכלוסייה,

דגש על כיבוד רצונו של האדם (בעבר הדגש היה על “טובתו“), שמיעת האדם, שיתוף בהחלטות, עידוד חיים עצמאיים והצבת האדם במרכז ולא מוגבלותו.

 ◄בזכות התיקון לחוק, מציע האפוטרופוס הכללי שתי חלופות לאפוטרופסות;

  1. קבלת החלטות נתמכת,
  2. ייפוי כוח מתמשך.

תומך בקבלת החלטות; הרעיון של קבלת החלטות נתמכת, הינו חלק משינוי יסודי ביחסה של החברה לזכויות האדם של אנשים עם מוגבלות ואזרחים ותיקים, לחירותם וליכולת הבחירה שלהם באשר לחייהם.

עורכת דין סיגל יעקבי האפוטרופסה הכללית ו-הממונה על הליכי חדלות הפירעון במשרד המשפטים | עיבוד צילום: שולי סונגו ©
עורכת דין סיגל יעקבי

מתוך ההבנה, כי חשוב שתהיה לאדם אוטונומיה על החיים שלו ומתוך מטרה להגן עליו, תומך בקבלת החלטות מלווה את האדם, בדרכו לקבל את ההחלטה שהכי מתאימה לו, בהתאם לבחירתו ולרצונו.

תומך בקבלת החלטות מתאים לאנשים שיש להם היום אפוטרופוס והם אינם מעוניינים בכך, אבל גם מתאים לאנשים שטרם מונה להם אפוטרופוס.

תומך בקבלת החלטות נועד לסייע בהחלטות שחייבים לקבל בחיים, ויכולות להיות מבלבלות: למשל, איך נכון להתנהל כלכלית? האם ללכת לרופא ומה אומרות התוצאות של הבדיקות?

האם לבצע שינוי במקום המגורים או האם חוזה השכירות הוגן? האם להחליף עבודה או לצאת לגמלאות? התומך יכול לסייע בקבלת החלטות בכל התחומים או רק בתחום מסוים, למשל בנושא כלכלי, רפואי או אישי.

התומך, מיועד לאנשים שיכולים לקבל החלטות באופן עצמאי, אבל צריכים תמיכה. כמו אנשים עם מוגבלות שכלית התפתחותית או עם התמודדות נפשית, אנשים על הרצף האוטיסטי וגם עבור אזרחים ותיקים המתקשים לקבל החלטות.

התומך הוא אדם שישיג את המידע ויסביר אותו, יציג את מגוון האפשרויות להחלטה, יקשיב להתלבטויות שלכם, ייעץ אבל ישאיר את ההחלטה הסופית בידיים שלכם.

בנוסף, קיימת גם האפשרות של ייפוי כוח מתמשך– כלי לתכנון עתידי, במסגרתו הממנה, מחליט מי ינהל עבורו את ענייניו כשלא יהיה מסוגל לעשות זאת בעצמו, ובאיזה אופן ינוהלו העניינים.

כלי זה יכול להוות חלופה לאפוטרופסות לאנשים שרוצים לתכנן את עתידם וניתן לערוך ייפוי כוח לעניינים רפואיים בלבד.

האפוטרופוס הכללי במשרד המשפטים‘ מסר; “אנו רואים חשיבות רבה לקדם את הנושא וליידע את הציבור, כי קיימות חלופות השומרות על עצמאות האדם“.

0
0אודות הכותב

משה נעים

עורך אתר כאן ישראל (כאן נעים) בלי מורא ובלי משוא פנים. עיתונאי מגיל 14. עובד כיום באינטרנט. בן 67, אב לעורך דין אלירן נעים. לר' אביב נעים ולקצינה בקבע; חלי נעים, סבא מאושר ל-4 נכדות; אוריאן, מילה שרה, אריאל ו-עלמה. המוטו; "אילו לחיים הייתה מהדורה שנייה, הייתי מתקן בה את כל השגיאות...".

דילוג לתוכן