בחירות לרשויות המקומיות 23/24 חדשות כאן ישראל חדשות נגישות-נט נגישות כאן ישראל קהילה

אקים – אנשים עם מוגבלות: המדריך המלא שעושה סדר בבחירות

בישראל 242 רשויות מקומיות, בהן ייערכו מחר (שלישי) הבחירות המוניציפליות, אלה שיקבעו את זהותם של אנשי השלטון המקומי ל-5 השנים. ארגון אקים, הכין עבור משרד הפנים חוברת מיוחדת (זמינה להורדה בחינם) בשפה עברית ובשפה הערבית, המנגישה את הליך הבחירות כולו ל-אנשים עם מוגבלות. החוברת כוללת הסבר על מה הן הבחירות, על הזכות שלהם לקחת חלק בבחירות, איך מתבצע התהליך, מה מותר ומה אסור לעשות כשבאים להצביע.
0
0
מנכלית אקים ישראל, הגב’ סיגל פרץ יהלומי. ברקע: איור מתוך המדריך ל’אנשים עם מוגבלות’ להשתתף ב’בחירות המוניציפליות’ צילום: דוברות אקים | עיבוד: Photolab | עיבוד צילום: שולי סונגו ©
סיגל פרץ יהלומי

“חברה מכלילה, היא חברה חזקה וטובה יותר. כדי לסייע ל’אנשים עם מוגבלות’ להיות חלק בלתי נפרד מהחברה ולהשתתף ב’בחירות המוניציפליות’ הכנו ב-אקים, מידע בפישוט לשוני. המידע המלא שהונגש ב-חוברת הבחירות שנערכה במחלקה המשפטית ב’אקים ישראל’ יאפשר לאנשים עם מוגבלות שכלית לקחת חלק ב-חגיגה הדמוקרטית, החשובה כל כך” הצהירה היום (יום שני, י”ז באדר א’ התשפ”ד) מנכלית אקים ישראל, הגב’ סיגל פרץ יהלומי.

רוצים עוד עדכונים? הצטרפו אל ’כאן ישראל | כאן נעים | אתר החדשות המקומיות הוותיק של כל המדינה’ ב’פייסבוק’ או ב’טוויטר’.

אקים ישראל‘ הארגון הארצי לאנשים עם מוגבלות שכלית ומשפחותיהם, פעל בצוותא עם משרד הפנים, שהכינו את ‘המדריך המונגש לבחירות המוניציפליות‘ המיועד לאנשים עם מוגבלות ובו הדרכה פשוטה ו-נגישה לכל מה שצריך לדעת על הליך הבחירות המקומיות שיתקיים מחר (שלישי).

“אני מאחלת הצלחה למועמדים ברשויות השונות, בתקווה שזכויותיהם של אנשים עם מוגבלות יכללו בסדר היום הציבורי – גם בשלטון המקומי, בחמש השנים הבאות”. איחלה הגב’ פרץ יהלומי.

אקים – אנשים עם מוגבלות: המדריך המלא שיעשה סדר בבחירות המקומיות

בישראל יש 242 רשויות מקומיות, בהן ייערכו מחר (יום שלישי, י”ח באדר א’ התשפ”ד) הבחירות המוניציפליות, אלה שיקבעו את זהותם של אנשי השלטון המקומי ל-5 השנים הבאות.

הקלפיות ייפתחו בשעה 07:00 בבוקר, ויינעלו בשעה 22:00.

בכל רשות מקומית, יוצבו בקלפיות פתקים עם שמות המועמדים לראשות הרשות המקומית (פתק צהוב),

הרשימות המועמדות לחברות במליאת המועצה (פתק לבן) ובמועצות האזוריות, יתווסף אליהן פתק נוסף (כחול) לבחירת “הוועד המקומי“.

ארגון אקים, הכין עבור משרד הפנים חוברת מיוחדת (הזמינה להורדה בחינם) בשפה עברית ובשפה הערבית, המנגישה את הליך הבחירות כולו לאנשים עם מוגבלות.

בין היתר, כוללת החוברת הסבר על מה הן הבחירות, על הזכות שלהם לקחת חלק בבחירות, איך מתבצע התהליך, מה מותר ומה אסור לעשות כשבאים להצביע ועוד.

█ מה כדאי לאנשים עם מוגבלות לדעת לקראת הבחירות בשלטון המקומי?

  1. לכל אדם מעל לגיל 17, שהוא אזרח או תושב ישראל, שמתגורר ברשות מקומית ומופיע בפנקס הבוחרים, יש את הזכות להצביע בבחירות. חשוב שתדעו, כי לכל אדם עם מוגבלות יש את הזכות להצביע ולהשפיע!
  1. לראשונה, השנה יום הבחירות לרשויות המקומיות הוא יום שבתון, שבו מרכזי היום ומרכזי התעסוקה, יהיו סגורים.
  2. אנשים עם מוגבלות ב-ניידות, יכולים להצביע ב’קלפי נגישה‘ בישוב או בעיר שלהם. בכל רחבי הארץ, פזורות סך הכל 2,757קלפיות נגישות‘.

מעוניינים לדעת איפה הקלפי הנגישה הקרובה אליכם? לחצו כאן או בטלפון: 1-800-101-975 או 073-2458358.

  1. זקוקים לעזרה בביצוע הפעולה הפיזית של בחירת הפתק והכנסתו למעטפה? דעו, כי אתם יכולים להיכנס לתא ההצבעה עם מלווה.

על פי חוק, המלווה אינו רשאי ללוות יותר משני בוחרים, ואינו יכול להיות מנהל או מדריך במסגרת הדיור שבה אתם מתגוררים.

  1. לאנשים עם מוגבלות שיש ברשותם ‘תעודת פטור מתור‘ הציגו את התעודה בקלפי וקבלו פטור מעמידה בתור.
  2. הקלפיות, יפעלו בין השעות; 07:00-22:00 ברציפות. ברשויות קטנות (שבהם עד 350 בוחרים בלבד) ייסגרו הקלפיות כבר בשעה 20:00.

המידע המלא והמונגש מופיע בחוברת שהוכנה על ידי ‘מכון אקים להנגשה קוגניטיבית‘ (עמותת אקים) עבור היחידה לפיקוח ארצי על הבחירות במשרד הפנים.

מתוך החוברת עולה הסבר לראשונה בשפה פשוטה ופישוט לשוני על זכות ההצבעה והליך הבחירות לרשויות המקומיות.

מטעם דוברות אקים ישראל‘ נמסר ממשרד דולפין, פרסום ויחסי ציבור, על ידי מר רון שור לפורטלכאן ישראל | כאן נעים | אתר החדשות המקומיות הוותיק של כל המדינה‘ כי אקים, הפיקה חוברות מידע ל-אנשים עם מוגבלות שכלית המתאפיין בפישוט לשוני לקראת הבחירות לכנסת, החל משנת 2015.

חוברות אלו, משמשות ציבור רחב של מצביעים, ובהם אנשים עם מוגבלויות שונות, אנשים זקנים, עולים חדשים, ילדים ועוד.

לינק לצפייה ול-הורדת החוברת הנגישה המלאה – לחץ כאן.

0
0Tags

אודות הכותב

משה נעים

עורך אתר כאן ישראל ("כאן נעים") בלי מורא ובלי משוא פנים. עיתונאי מגיל 14. עובד כיום באינטרנט. בן 70, אב לעורך דין אלירן נעים. לר' אביב נעים ול-חלי כהן-נעים, סבא מאושר ל-7 נכדים; רפאל, דוד, אוריאן, מילה שרה, אריאל, עלמה ו-אביגיל. המוטו; "אילו לחיים הייתה מהדורה שנייה, הייתי מתקן בה את כל השגיאות...".

ארכיון כתבות ‘כאן ישראל’

ברכת ראש הממשלה נתניהו ליום העצמאות ה-75

הדלקת המשואות ופתיחת חגיגות יום העצמאות

דבר ראש הממשלה ביבי נתניהו

דילוג לתוכן