בילוי נעים | אתר התרבות של ישראל חדשות מגירות הנפש ספרים | סופרים | משוררים

אוֹרְיָאנַהּ | טיוטה של מכתבי שחקנית שלא הכרתם | אורנה עקאד

ספר חדש לסופרת והמחזאית אורנה עקאד. רומן וידוי הכתוב כמכתב ארוך של הגיבורה אוריאנה לאירה, מורתה המיתולוגית למשחק, בו מועלים זיכרונות קשים מילדותה וטראומות מהעבר, כמו; ניצול מיני, בעיות אכילה ואובדניות. 310 עמודים | 98 ש”ח, “אוריאנה” בחנויות הספרים, החל ממחר (שני, י”ח באלול, התשפ”ג) ה-4 בספטמבר 2023. מכירה; סטימצקי , צומת ספרים, חנויות פרטיות.
0
0
אורנה עקאד, סופרת ומחזאית ברקע: ספרה החדש ‘אוֹרְיָאנַהּ’ | עיצוב מאי עקאד | עטיפה צילום: אילה ברגר | עיבוד: Photolab | עיבוד צילום: שולי סונגו ©
אורנה עקאד, סופרת

במרכז ספרה החדש ‘אוֹרְיָאנַהּ’ של הסופרת והמחזאית אורנה עקאד, שיופיע בחנויות הספרים, למכירה החל ממחר (שני, י”ח באלול, התשפ”ג) ה-4 בספטמבר 2023, עומדת ‘אוֹרְיָאנַהּ’ המחפשת תמיד, אחר שלווה ומקום משלה בעולם. חיפושיה מושפעים מילדותה הלא-פשוטה, ומתחילים כבר אז. את מסע חייה, היא מעלה על מכתב ארוך, הממוען לאחת הדמויות החזקות והמשפיעות של חייה- אירה, מורתה למשחק.

רוצים עוד עדכונים? הצטרפו אלכאן ישראל | כאן נעים | אתר החדשות המקומיות הוותיק של כל המדינה ב’פייסבוק’ או בטוויטר.

אוריאנה מודעת לכך שהיא הבת הפחות מוצלחת במשפחה, היא מעריצה את הזמרת רבקה זוהר וחולמת להיות זמרת כמוה וכמובן שהשיר; “אוֹרְיָאנַהּ” הוא השיר האהוב עליה, הגשמת חלומה כזמרת, רצוף במאבקים.

היא מתקבלת ל’מקהלת צדיקוב‘ מקהלה שהחלה לפעול ב-יפו, כשרוב חבריה היו יהודים יוצאי המקהלה שקמה בבולגריה. אך אינה זוכה להכרה מצד בני משפחתה.

המקהלה, זכתה לפרסום רב ולקהל אוהדים ניכר בעיקר משנות ה-50 ועד שנות ה-70 של המאה העשרים. חייה כילדת תפנוקים נגדעים עקב מותו הפתאומי של אביה בדמי ימיו.

אוריאנה מאשימה את עצמה במותו. באמצעות העלאת זיכרונותיה על גבי מכתבים, מתוודעת הגיבורה לטראומות הקשות שעברה.

במכתב, נחשפים מאבקיה בתחושות הנוראיות בעקבות ניצול מיני שעברה כנערה, מות אביה, אנורקסיה, בולימיה ועוד. כל אלה, מביאים אותה להרהורים נוגים ומסוכנים של אובדן עצמי.

לבירה לונדון, תפקיד משמעותי בעלילת הספר, אם כמקום בו מתרחש הספר “מרי פופינס” האהוב עליה כילדה, אותו היה נוהג אביה לספר לה במדי ערב, ואחרי שנים, כמעין סגירת מעגל, לשם נסעה להגשים את חלומה להיות שחקנית.

כמו כן, מקום זה מנחם אותה כאשר באווירת המקום, הבעיות של אוריאנה מתמודדות והיא גם מנהלת סיפור אהבה עם קירן האירי, שהיה פעיל פוליטי ב-IRA.

ה־IRA האמיתי (Real IRA=RIRA) הוא פלג קיצוני של ה־IRA המיתולוגי (Irish Republican Army), שהוקם על ידי פעילי הארגון שהתנגדו להסכם השלום שנחתם בצפון אירלנד בשלהי המאה ה־20.

מחלקת את חייה האישיים והמקצועיים בין שני החברות ה-ערבית וה-עברית. עקאד, למדה תיאטרון בלונדון

האירועים והדמויות שבספר עוצבו בהשראת אירועים שהתרחשו ודמויות שהכירה הסופרת, כמו המורה המיתולוגית למשחק, עוצבה בהשראת דמותה של הזמרת צילה דגן ז”ל שהייתה חברת נפש של הסופרת ולה גם מוקדש הספר.

אולם העלילה הינה דמיונית, פרי דמיונה הספרותי על עקאד ששילבה פיסות חיים שהתרחשו עם המציאות שיצרה עבור הספר.

אורנה עקאד, מחזאית ובימאית תיאטרון, סופרת, מתרגמת מחזאות ושירה ערבית, זוכת פרס אקו”ם לעידוד היצירה לשנת 2002.

ספרה הראשון “ואדי מילח” היה מועמד לפרס ספיר לשנת 2012. היא מחלקת את חייה האישיים והמקצועיים בין שני החברות ה-ערבית וה-עברית. עקאד, למדה תיאטרון בלונדון.

בשנת 2018,זכתה עקאד בפרס ראשון בפסטיבל תיאטרונטו על ההצגה “ואדי מילח” (עבוד לרומן שכתבה) הייתה שותפה לכתיבת התסריט “עכו חלומות” עם הבמאי דני וקסמן (פסטיבל הסרטים חיפה 2018).

שירה אלדר, ממשרד קרנית בסון, המציע את שירותיו בתחום יחסי ציבור, הוסיפה לאתר’כאן ישראל | כאן נעים | אתר החדשות המקומיות הוותיק של כל המדינה‘ כי עקאד, שימשה כעורכת התוכן לתוכנית התרבות בערבית فن Fun (כאן תאגיד השידור) מרכזת מגמת תיאטרון ב”כנפיים עושים אומנות“.

עריכה; דליה טסלר, עריכה לשונית; עדן קרמר, הגהה; יעל ניר, הגהה שנייה; חנן קפלן, עימוד, עיצוב, ואיורים; מאי עקאד, עיצוב לטרינג בכריכה; מתן יונטף.

הספר ראה אור בסיוע קרן יהושע רבינוביץ לאמנויות תל אביבכל הזכויות שמורות לאורנה עקאד.

310 עמודים | 98 ש”ח, “אוריאנה” בחנויות הספרים, החל ממחר (שני, י”ח באלול, התשפ”ג) ה-4 בספטמבר 2023. מכירה; סטימצקי , צומת ספרים, חנויות פרטיות.

0
0אודות הכותב

משה נעים

עורך אתר כאן ישראל ("כאן נעים") בלי מורא ובלי משוא פנים. עיתונאי מגיל 14. עובד כיום באינטרנט. בן 70, אב לעורך דין אלירן נעים. לר' אביב נעים ול-חלי כהן-נעים, סבא מאושר ל-8 נכדים; כפיר-שלמה, רפאל, דוד, אוריאן, מילה שרה, אריאל, עלמה ו-אביגיל. המוטו; "אילו לחיים הייתה מהדורה שנייה, הייתי מתקן בה את כל השגיאות...".

ברכת ראש הממשלה נתניהו ליום העצמאות ה-76

ארכיון כתבות ‘כאן ישראל’

הדלקת המשואות יום העצמאות ה-76

תפילה ליום העצמאות 76

דילוג לתוכן