ערוץ הכנסת | עובדים בכנסת, יוצאים לפגרה

ערוץ הכנסת - עובדים בכנסת, 23.3.17, מתוך שידורי ערוץ הכנסת - ערוץ 99.

הכנר, מנצח ומלחין הולנדי אנדרה ריו בהופעה

הכנר, מנצח ומלחין הולנדי אנדרה ליאון מארי ניקולס ריו לפני פחות מחודש עם נעימות לשנת הלילה ואחר הצהרים.

ישראל נגד ספרד 4:1 תקציר השערים

נבחרת ישראל נגד נבחרת ספרד 4:1 תקציר השערים. למי שרוצה להתעצבן.

הגרלת הלוטו מפעל הפיס

הפנים האמיתיות של עולם המין במגזר החרדי

העיתונאי אמנון לוי בתחקיר מזעזע מפחיד ומאיים על הפנים האמיתיות של עולם המין במגזר החרדי.

השף ארז קומורובסקי: חלה חמימה ומפנקת לשבת

השף ארז קומורובסקי ילמד אתכם להכין חלה חמימה ומפנקת שתאיר לכם את השבת.

פורום גינון אורגני ואקולוגי כאן נעים

דין דין, מבצעת את השיר: "אם תלך"

ג'אם סשן באולפן גל"צ, יוני 2006. דין דין, מבצעת את השיר שהביא אותה לתודעה: "אם תלך". מילים ולחן: עידן רייכל. מתוך התכנית "מוזיקה היום".

פרשת השבוע

פרשת השבוע: פרשת נח

430_parsat_00.jpg
פרשת השבוע: פרשת נח
פרשת נח

פרשת השבוע מובאת באדיבות אתר "מפעל הלכה".

בפרשת נח התורה מספרת כיצד בנה נח את התיבה, וכיצד נבחר נח הצדיק מכל אנשי דורו שהיו רשעים וחוטאים, וכיצד הביא ה’ מבול על העולם כולו ורק נח ובניו והחיות שעמו ניצלו.

חכמנו זכרונם לברכה אמרו דברי ביקורת על נח, שאף על פי שהתורה כתבה עליו: "נח איש צדיק תמים היה בדורותיו". דרשו חז"ל (עיין ברש"י על פסוק זה) שרק לפי דורו (שהיו רשעים) נחשב נח לצדיק אבל אם היה נח בדורו של אברהם אבינו לא היה נחשב לכלום.

הבדל גדול מצאו חז"ל בין נח לבין אברהם אבינו, וכך אמרו במדרש: תנו רבנן כשיצא נח מן התיבה (לאחר המבול) וראה שהעולם חרב, התחיל לבכות- רבונו של עולם אמר : הרי נקראת "רחום", היה עליך לרחם על העולם. וה’ השיבו: רועה שוטה שכמוך, עכשיו אתה אומר זאת, בזמן שאמרתי לך "הנני מביא מבול על העולם" – אז היה לך להתחנן לפני. כלומר נח לא דאג לדורו הוא דאג להציל את עצמו ובני ביתו בלבד.

אברהם אבינו לא נהג כנח. אברהם אבינו דאג לבני דורו והצילם, וכך מצאנו בתורה שכשהודיע ה’ לאברהם שברצונו להפוך את העיר סדום (שהם רשעים) אברהם יצא להגנתם והיפך בזכותם וחיפש איזה צד טוב – אולי ישנם צדיקים בודדים בסדום ותינצל סדום בעבורם. אברהם נקרא בשם זה וכשמו כן הוא " אב המון גויים נתתיך". אברהם ושרה דאגו לפרסם בכל העולם את ה’ ודאגו שגם אחרים יעשו מעשי צדקה וחסד, שלא כנח שדאג לו ולמשפחתו בלבד.

משה רבינו מנהיגם של ישראל נהג בצורה דומה לאברהם, וכשחטאו בני ישראל ועשו את עגל הזהב במעמד הר סיני, יצא משה להגנתם ואף אמר לה’ שימחה אותו עצמו מספר התורה, ובשום אופן לא הסכים משה שאותו ואת בניו יקיים ה’ לעם ואת ישראל ישמיד.

אומות העולם מתייחסים אחרת לנח, ושמם בני נח. ואילו עם ישראל מתייחסים לאברהם אבינו משום שלעם ישראל ישנה תכונה יחודית שהיא יחודית רק לעם זה והיא הערבות ההדדית : "כל ישראל ערבים זה לזה". אין היהודי חי לעצמו, היהודי נברא כחלק מן האומה הישראלית עם חובות כלפי הזולת וחובות הזולת כלפיו. אותה תכונה נפלאה שהוריש לנו אברהם אבינו, תכונה זו לא ניתנה לשום אומה מאומות העולם, הם אינם ערבים זה לזה ואין להם כלפי זולתם ולא כלום ולעצמם נבראו.

הדבר מאוד בולט בעזרה ההדדית והחסד שקיים בין עם ישראל בתוך כל קהילה יהודית בעולם ובארץ ישראל מעשי החסד והצדקה . וכשיהודי נופל מיד נעזר על ידי אחיו, דבר זה לא מצוי בין הגויים, כשבחוץ לארץ אדם נופל ברחוב כולם ימשיכו בדרכם ולא יתיחסו אליו, ואילו בתוך קהילה יהודית בעולם ובארץ ישראל מיד מגישים עזרה. זוהי התכונה שירשנו מאברהם אבינו.

לשמיעת פרשת השבוע מפי הרב יוסף קורקוס, מו"צ ורב קהילה ברמות, ירושלים. לחץ על play – בצד שמאל למטה.

parasat_asvoa_000.jpg
___________

לפרשות השבוע הקודמות:

פרשת בראשית – לחץ כאן

פרשת האזינו – לחץ כאן.

שמחת תורה – לחצו כאן.
___________

פרשת השבוע מובאת באדיבות אתר "מפעל הלכה".

תגובות • אודות הכותב

  כתב כאן נעים

  כתב כאן נעים, הוא חבר מערכת ו/או מידע שהובא / נשלח על ידי פרטיים ואו מוסדות ואו על ידי כותב שבחר להישאר בעילום שם ונבדק לפני פרסומו על ידי מערכת האתר. פניות בדואר האלקטרוני אל כתב אתר כאן נעים: kannaim2017@gmail.com

  הוסף תגובה

  לחצו פה להוסיף תגובה

  שינוי גודל גופנים