פורום כאן נעים

ראש הממשלה מר נתניהו בפתח ישיבת הממשלה

דברי ראש הממשלה מר נתניהו בפתח ישיבת הממשלה השבועית.

חדרה בחקירה: שלושה עשורים של שחיתות

זה אחר זה, נקראו ראשי העיר לחדרי החקירות, בחשד שקיבלו שוחד מקבלנים. המשטרה שתלה מצלמות ומיקרופונים בלשכת ראש העירייה צבי גנדלמן כדי לבדוק אם נתן שוחד בחירות לקבלן סמי לוי. כתבתה של איטה גליקסברג. מתוך חדשות השבוע 08.06.18

הפצצת הכור הסורי – הסרט המלא

הסרט חושף את המותחן הדרמטי שעמד מאחורי הפצצת הכור הסורי. מי נתן את ההוראה על מה דיברו אולמרט ובוש? והיכן בילה גבי אשכנזי בזמן ההפצצה הקטלנית?

מיכאל בְּרִיזוֹן קורע את יאיר לפיד

מיכאל בְּרִיזוֹן הידוע בשם-העט ב. מיכאל והסאטיריקן והפובליציסט, קורע את יאיר לפיד לגזרים מפוצץ את הבלוף.

לילת אל קאדר בעיר העתיקה בירושלים

לילת אל קאדר בעיר העתיקה בירושלים | במהלך חודש הרמדאן פקדו מדי שבוע המוני מבקרים את העיר העתיקה בירושלים. כך נראו האירועים במהלך חודש הרמדאן.

הרב יובל הכהן אשרוב – מגלה איך לרזות בלי דיאטה

הרב יובל הכהן אשרוב - מגלה לנו את הסוד איך לרזות בלי דיאטה.

סחלב טעים וחמים | ליהי קרויץ

סחלב טעים וחמים-tasty and warm sahcla | מטבח בקלי קלות- ליהי קרויץ - הערוץ המקורי קל ומהיר.

למי שהחמיץ ראיון מיוחד עם מר בנימין נתניהו

למי שהחמיץ ראיון מיוחד עם מר בנימין נתניהו האדם, האיש לא ראש הממשלה.

אנגלברט המפרדינק – הוולץ האחרון Live 2018 HD

זמר הפופ הבריטי הנודע אנגלברט המפרדינק - הוולץ האחרון Live 2018 HD

ד"ר אופיר ארצי על נזקי עור הפנים

ד"ר אופיר ארצי מומחה ברפואת עור ומין, המרכז המשולב לאסתטיקה, מחלקת עור על נזקי עור הפנים. "חיים בריא" עם פרופ' קרסו.

מפעל הפיס

נעים לעקוב אחרי

פרשת השבוע

פרשת השבוע: פרשת נח

430_parsat_00.jpg
פרשת השבוע: פרשת נח
פרשת נח

פרשת השבוע מובאת באדיבות אתר "מפעל הלכה".

בפרשת נח התורה מספרת כיצד בנה נח את התיבה, וכיצד נבחר נח הצדיק מכל אנשי דורו שהיו רשעים וחוטאים, וכיצד הביא ה’ מבול על העולם כולו ורק נח ובניו והחיות שעמו ניצלו.

חכמנו זכרונם לברכה אמרו דברי ביקורת על נח, שאף על פי שהתורה כתבה עליו: "נח איש צדיק תמים היה בדורותיו". דרשו חז"ל (עיין ברש"י על פסוק זה) שרק לפי דורו (שהיו רשעים) נחשב נח לצדיק אבל אם היה נח בדורו של אברהם אבינו לא היה נחשב לכלום.

הבדל גדול מצאו חז"ל בין נח לבין אברהם אבינו, וכך אמרו במדרש: תנו רבנן כשיצא נח מן התיבה (לאחר המבול) וראה שהעולם חרב, התחיל לבכות- רבונו של עולם אמר : הרי נקראת "רחום", היה עליך לרחם על העולם. וה’ השיבו: רועה שוטה שכמוך, עכשיו אתה אומר זאת, בזמן שאמרתי לך "הנני מביא מבול על העולם" – אז היה לך להתחנן לפני. כלומר נח לא דאג לדורו הוא דאג להציל את עצמו ובני ביתו בלבד.

אברהם אבינו לא נהג כנח. אברהם אבינו דאג לבני דורו והצילם, וכך מצאנו בתורה שכשהודיע ה’ לאברהם שברצונו להפוך את העיר סדום (שהם רשעים) אברהם יצא להגנתם והיפך בזכותם וחיפש איזה צד טוב – אולי ישנם צדיקים בודדים בסדום ותינצל סדום בעבורם. אברהם נקרא בשם זה וכשמו כן הוא " אב המון גויים נתתיך". אברהם ושרה דאגו לפרסם בכל העולם את ה’ ודאגו שגם אחרים יעשו מעשי צדקה וחסד, שלא כנח שדאג לו ולמשפחתו בלבד.

משה רבינו מנהיגם של ישראל נהג בצורה דומה לאברהם, וכשחטאו בני ישראל ועשו את עגל הזהב במעמד הר סיני, יצא משה להגנתם ואף אמר לה’ שימחה אותו עצמו מספר התורה, ובשום אופן לא הסכים משה שאותו ואת בניו יקיים ה’ לעם ואת ישראל ישמיד.

אומות העולם מתייחסים אחרת לנח, ושמם בני נח. ואילו עם ישראל מתייחסים לאברהם אבינו משום שלעם ישראל ישנה תכונה יחודית שהיא יחודית רק לעם זה והיא הערבות ההדדית : "כל ישראל ערבים זה לזה". אין היהודי חי לעצמו, היהודי נברא כחלק מן האומה הישראלית עם חובות כלפי הזולת וחובות הזולת כלפיו. אותה תכונה נפלאה שהוריש לנו אברהם אבינו, תכונה זו לא ניתנה לשום אומה מאומות העולם, הם אינם ערבים זה לזה ואין להם כלפי זולתם ולא כלום ולעצמם נבראו.

הדבר מאוד בולט בעזרה ההדדית והחסד שקיים בין עם ישראל בתוך כל קהילה יהודית בעולם ובארץ ישראל מעשי החסד והצדקה . וכשיהודי נופל מיד נעזר על ידי אחיו, דבר זה לא מצוי בין הגויים, כשבחוץ לארץ אדם נופל ברחוב כולם ימשיכו בדרכם ולא יתיחסו אליו, ואילו בתוך קהילה יהודית בעולם ובארץ ישראל מיד מגישים עזרה. זוהי התכונה שירשנו מאברהם אבינו.

לשמיעת פרשת השבוע מפי הרב יוסף קורקוס, מו"צ ורב קהילה ברמות, ירושלים. לחץ על play – בצד שמאל למטה.

parasat_asvoa_000.jpg
___________

לפרשות השבוע הקודמות:

פרשת בראשית – לחץ כאן

פרשת האזינו – לחץ כאן.

שמחת תורה – לחצו כאן.
___________

פרשת השבוע מובאת באדיבות אתר "מפעל הלכה".
 • אודות הכותב

  כתב כאן ישראל

  כתב כאן ישראל | כאן נעים, הוא חבר מערכת ו/או מידע שהובא / נשלח על ידי פרטיים ואו מוסדות ואו על ידי כותב שבחר להישאר בעילום שם ונבדק לפני פרסומו על ידי מערכת האתר. פניות בדואר האלקטרוני אל כתב אתר כאן נעים: kanisrael2018@gmail.com

  הוסף תגובה

  לחצו פה להוסיף תגובה

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  שינוי גודל גופנים