פורום כאן נעים

דברי ראש הממשלה בנימין נתניהו חונך כביש 31 בערד

ראש הממשלה בנימין נתניהו, יחד עם שר הביטחון אביגדור ליברמן ושר התחבורה והמודיעין ישראל כץ, חונכים את כביש 31 באזור ערד.

כיצד להתנהג באירוע טביעה סרטון מד"א

כיצד להתנהג באירוע טביעה | סרטון בשפה העברית באדיבות מד"א.

שלישיית הגשש החיוור בחוף הים

הגשש החיוור בתכנית "סופסופ" בשנת 1988, מנחה גבי גזית. ערוץ 1.

אודטה שוורץ האמנתי לו | עוד גבר מתחזה

העיתונאית אודטה שוורץ, על גבר מתחזה שהייתה עמו ביחסים: האמנתי לו | הכתב חיים אתגר, ערוץ 2.

המורה התמוטט בשיעור – התלמיד הציל את חייו

המורה דר' "מרקוס הילסנרט" התמוטט באמצע השיעור - התלמיד מתנדב נוער מד"א "אולי רפאלי" ביצע בו פעולות החייאה בהדרכה טלפונית של חובשת במוקד שרי קליין - כתבתו של פוראת נאסר - המהדורה המרכזית - ערוץ 2.

שום פלפל ושמן זית עם חיים כהן – קרין גורן

שום פלפל ושמן זית עם חיים כהן - קרין גורן.

פיתות מתנפחות. מאלף עד תיו

מתכון לפיתות מתנפחות ונפתחות בקלות. בתנור ביתי רגיל. קל, פשוט, ברור ומפורט. מפי מקס מלכיאל.

למי שהחמיץ ראיון מיוחד עם מר בנימין נתניהו

למי שהחמיץ ראיון מיוחד עם מר בנימין נתניהו האדם, האיש לא ראש הממשלה.

תרקוד היא אמרה לו… תרקוד

תרקוד היא אמרה לו... תרקוד. שווה אולי תלמד משהו יא גבר.

ד"ר אופיר ארצי על נזקי עור הפנים

ד"ר אופיר ארצי מומחה ברפואת עור ומין, המרכז המשולב לאסתטיקה, מחלקת עור על נזקי עור הפנים. "חיים בריא" עם פרופ' קרסו.

מפעל הפיס

נעים לעקוב אחרי

מבקים כאן ישראל

A feed could not be found at http://kanisrael.co.il/?feed=rss2. A feed with an invalid mime type may fall victim to this error, or SimplePie was unable to auto-discover it.. Use force_feed() if you are certain this URL is a real feed.
רפואת ילדים

הלל יפה: פעוטה כבת שנה נעקצה על ידי עכביש האלמנה השחורה

הפעוטה בת 11 חודשים, תושבת קיסריה, הובהלה על ידי הוריה לחדר מיון ילדים של המרכז הרפואי הלל יפה בעיר חדרה, קיבלה טיפול מהיר וכעת מתאוששת ומצבה מוגדר טוב ◄ ד"ר עדי קליין, מנהלת מחלקת הילדים: "נדיר למצוא עכביש כזה בארץ ובוודאי שבתוך הבית. הערנות של הורים והטיפול המהיר היו מאוד משמעותיים, כי העקיצה גורמת לפגיעה רב מערכתית שעלולה להסתיים ב-מוות".
מנהלת מחלקת הילדים של ’המרכז הרפואי הלל יפה’ ד"ר עדי קליין; "כנראה מדובר בעכביש מסוג אלמנה שחורה"
מנהלת מחלקת הילדים של ’המרכז הרפואי הלל יפה’ ד"ר עדי קליין; "כנראה מדובר בעכביש מסוג אלמנה שחורה"

פעוטה כבת 11 חודשים, מהישוב קיסריה שליד חדרה, שהוריה זיהו, כי נעקצה על ידי עכביש שחור, שלשום (שלישי, ט"ז תשרי ה’תשע"ז) הובהלה אל חדר מיון ילדים של ’המרכז הרפואי הלל יפה’ בעיר חדרה בחשד, כי מדובר ב-עכביש ממין ’אלמנה שחורה’ (שם מדעי: Latrodectus tredecimguttatus) והעובדה שהפעוטה החלה להתפתל מכאבים, היו תמרור אזהרה והוריה נסעו מיד לחדר מיון.

■ רוצים עוד עדכונים? הצטרפו לכאן נעים ב’פייסבוק’ או ב’טוויטר’.

מנהלת מחלקת הילדים של ’המרכז הרפואי הלל יפה’ ד"ר עדי קליין, סיפרה; "הם הגיעו לחדר המיון עם העכביש וטוב שכך משום שבמיון זיהינו שכנראה מדובר בעכביש מסוג "אלמנה שחורה" ומיד התחלנו במתן של ’טיפול תומך’ הכולל; מתן נוזלים לשמירה על לחץ דם תקין ומשככי כאבים.

"ניכר היה – ממשיכה ד"ר קליין; "שהפעוטה פיתחה תגובה קשה במהירות; נפיחות בכף היד, אי שקט ניכר, כאבים, רעד בכל הגוף מלווה בהזעה והתכווצויות שרירים. בהמשך, התפתחה פריחה עורית בגפיים וכאבים בלתי פוסקים הנובעים מכיווץ שרירים…".

"הטיפול שניתן לפעוטה היה פינוי הרעלן באמצעות נוזלים, ומתן תרופות הרגעה המקלות על ההתכווצויות והכאב העז. ללא ספק, ההגעה המהירה למיון ב"הלל יפה" יחד עם העכביש/ה והטיפול המהיר היו חיוניים, משום מדובר בעכביש ארסי שעקיצתו עלולה לגרום ל-פגיעה רב מערכתית בגוף ואף למוות".

עקיצת עכביש מסוג אלמנה שחורה, גורמת לפגיעה רב מערכתית שעלולה להסתיים במוות

ד"ר קליין, הוסיפה, כי "ההורים, סיפרו שמרגע העקיצה ועד ההחלטה לפנות אל המיון, עברו רק דקות מספר. הם גם סיפרו שהפעוטה ישבה בסלון ואכלה יחד עם כל המשפחה ארוחת ערב, כאשר הבחינה אמה שיש בידה "משהו שחור" אשר היא עומדת לתחוב לפיה.

אחיה הגדול של הפעוטה, עשה ניסה להוציא את "הדבר הזה" מידה, קפץ עכביש שחור; "בגודל של מטבע קטן", מידה אל הרצפה. בה בעת החלה הפעוטה להתפתל מכאבים ונראתה בהלם. אביה, לכד את העכביש בקופסא, ובדק באינטרנט יחד עם שכן שהגיע אל מקום באיזה סוג עכביש מדובר.

כאשר הבינו ההורים שייתכן ומדובר בעכביש מסוג "אלמנה שחורה", הם נכנסו מיד לרכב והגיעו לחדר מיון ילדים ב"מרכז רפואי הלל יפה".

"כבר בחדר מיון, נראה, כי התפתחו אצל הפעוטה גם תופעות גופניות של אי שקט, רעד והזעות אשר תמכו באבחנה שלא מדובר בעכביש חסר משמעות", מציינת ד"ר קליין.

הגם שקיים סרום לטיפול בעקיצה מסוג זה, העדיפו במרכז הרפואי "הלל יפה-חדרה", תוך התייעצות עם ’המרכז הטוקסולוגי הארצי’ לתת טיפול תומך הכולל; נוזלים לפינוי הרעלן ושמירה על לחץ דם תקין, תרופות הרגעה ו-משככי כאבים, זאת משום שלסרום, עצמו, ישנן תופעות שעשויות לחולל תגובה אלרגית חריפה, עד סיכון לחיים. הטיפול היטיב את מצבה של הפעוטה, שמתאוששת כעת במחלקת הילדים של "הלל יפה" וככל הנראה, תשוחרר בימים הקרובים.

נוכחותו של עכביש אלמנה שחורה בישראל ובתוך בתים היא נדירה ביותר, ולא ברור כיצד הגיע העכביש דווקא לישוב קיסריה ולתוך הבית. עם זאת, קוראת ד"ר קליין אל ההורים לשים לב לכל חרק מוזר ובוודאי להתפתחות חריגה של עקיצה כזו או אחרת וכן לתופעות, כגון; שינוי במצב הכללי של הילד לאחר עקיצה, רעידות, התנפחות משמעותית של המקום שנעקץ וכו’.

"ללא ספק הערנות של ההורים, כמו גם העובדה שהגיעו עם העכביש והטיפול המהיר שניתן לפעוטה, הם אלה שהצילו את חייה". סיכמה ד"ר קליין.

אלמנה שחורה (Latrodectus tredecimguttatus)

אלמנה שחורה (שם מדעי: Latrodectus tredecimguttatus) הוא מין של עכביש, הידוע בשל הרעל העצבי המסוכן שלו.

המין נפוץ באזור הים התיכון כולל ארץ ישראל, מ-ספרד במערב ועד מרכז אסיה במזרח. באנגלית הכינוי "black widow spider" מתייחס למספר מינים נוספים שתפוצתם שונה, דבר היוצר לעתים בלבול.

צבע הבטן שחור בוהק, גב הבטן בעל שלוש שורות של כתמים אדומים או ללא כתמים כלל (מכאן נובע השם הלטיני; tredecimguttatus, בעלת שלוש עשרה נקודות).

החלק הגחוני של הבטן בעל פס אדום רוחבי או ללא פס כלל. גודלן של הנקבות מגיע ל-4 ס"מ וגודלם של הזכרים כמחצית מגודל הנקבות, אך רגליהם ארוכות יותר ובטנם עדינה יותר.

נקבות האלמנה השחורה ידועות בכך שהן טורפות זכרים לאחר שהן מזדווגות עימם, דבר זה מתאפשר הודות לכך שהנקבות גדולות ביחס לזכרים.

הנקבות תופסות את הזכר לאחר ההזדווגות ומזריקות לגופו ארס. מכאן מקור שמה של האלמנה, אע"פ שטריפת הזכר לאחר ההזדווגות הוא מעשה שרב ה’עכבישות’ עושות ולא רק האלמנות. כידוע שמה של האלמנה השחורה משמש לעתים ככינוי לאישה שרצחה את בעליה.

עוד על עכביש אלמנה שחורה – לחצו כאן.

■ מצאתם טעות בכתבה, זה לא נעים! לחצו כאן ספרו לנו ונתקן.

תגובות • אודות הכותב

  משה נעים

  עורך האתר בלי מורא ובלי משוא פנים. עיתונאי מגיל 14. עובד כיום באינטרנט. בן 64, אב לעורך דין אלירן נעים. לר' אביב נעים ולקצינה בקבע; חלי נעים, סבא מאושר לשתי נכדות אוריאן ול-מילה שרה. המוטו; "אילו לחיים הייתה מהדורה שניה, הייתי מתקן בה את כל השגיאות…".

  הוסף תגובה

  לחצו פה להוסיף תגובה

  שינוי גודל גופנים