פורום כאן נעים

דברי ראש הממשלה בנימין נתניהו חונך כביש 31 בערד

ראש הממשלה בנימין נתניהו, יחד עם שר הביטחון אביגדור ליברמן ושר התחבורה והמודיעין ישראל כץ, חונכים את כביש 31 באזור ערד.

כיצד להתנהג באירוע טביעה סרטון מד”א

כיצד להתנהג באירוע טביעה | סרטון בשפה העברית באדיבות מד"א.

שלישיית הגשש החיוור בחוף הים

הגשש החיוור בתכנית "סופסופ" בשנת 1988, מנחה גבי גזית. ערוץ 1.

אודטה שוורץ האמנתי לו | עוד גבר מתחזה

העיתונאית אודטה שוורץ, על גבר מתחזה שהייתה עמו ביחסים: האמנתי לו | הכתב חיים אתגר, ערוץ 2.

המורה התמוטט בשיעור – התלמיד הציל את חייו

המורה דר' "מרקוס הילסנרט" התמוטט באמצע השיעור - התלמיד מתנדב נוער מד"א "אולי רפאלי" ביצע בו פעולות החייאה בהדרכה טלפונית של חובשת במוקד שרי קליין - כתבתו של פוראת נאסר - המהדורה המרכזית - ערוץ 2.

שום פלפל ושמן זית עם חיים כהן – קרין גורן

שום פלפל ושמן זית עם חיים כהן - קרין גורן.

פיתות מתנפחות. מאלף עד תיו

מתכון לפיתות מתנפחות ונפתחות בקלות. בתנור ביתי רגיל. קל, פשוט, ברור ומפורט. מפי מקס מלכיאל.

למי שהחמיץ ראיון מיוחד עם מר בנימין נתניהו

למי שהחמיץ ראיון מיוחד עם מר בנימין נתניהו האדם, האיש לא ראש הממשלה.

תרקוד היא אמרה לו… תרקוד

תרקוד היא אמרה לו... תרקוד. שווה אולי תלמד משהו יא גבר.

ד”ר אופיר ארצי על נזקי עור הפנים

ד"ר אופיר ארצי מומחה ברפואת עור ומין, המרכז המשולב לאסתטיקה, מחלקת עור על נזקי עור הפנים. "חיים בריא" עם פרופ' קרסו.

מפעל הפיס

נעים לעקוב אחרי

מבקים כאן ישראל

A feed could not be found at http://kanisrael.co.il/?feed=rss2. A feed with an invalid mime type may fall victim to this error, or SimplePie was unable to auto-discover it.. Use force_feed() if you are certain this URL is a real feed.
ארכיאולוגיה

מטמון מטבעות כסף נדיר מן התקופה החשמונאית התגלה במודיעין

רשות העתיקות: המטמון נחשף בחפירה של רשות העתיקות, בצמוד לקיר אחוזה חקלאית. מנהל החפירה, אברהם טנדלר: "נראה שהמטמון היה שייך ליהודי שהחביא את כספו בתקווה לשוב בתקווה לשוב ולאסוף אותו, אך נראה שמזלו לא שפר עליו והוא לא חזר מעולם". בחפירה נמצא רמז לכך שתושבי האחוזה השתתפו גם במרד הראשון נגד הרומאים.
ארכיאולוג רשות העתיקות, שחר קריספין, בעת גילוי מטמון מטבעות הכסף שנמצא בבית האחוזה | צילום: אסף פרץ, רשות העתיקות | עיבוד צילום: שולי סונגו ©
ארכיאולוג רשות העתיקות, שחר קריספין, בעת גילוי מטמון מטבעות הכסף שנמצא בבית האחוזה | צילום: אסף פרץ, רשות העתיקות | עיבוד צילום: שולי סונגו ©

על גילוי ארכיאולוגי חשוב ונדיר, מדווחת היום (שלישי, א’ בסיון התשע”ו) רשות העתיקות הגוף האחראי על החפירות הארכאולוגיות ועל אתרי העתיקות במדינת ישראל; מטמון מטבעות כסף נדיר מהתקופה החשמונאית התגלה ב’מודיעין’.

■ רוצים עוד עדכונים? הצטרפו ל’כאן נעים’ ב’פייסבוק’ או בטוויטר.

אל סרטון מטמון מטבעות כסף נדיר מן התקופה החשמונאית התגלה במודיעין.

ברשות העתיקות לא מסתירים את סיפוקם מן הגילוי המשמעותי והחשוב וגם שרת התרבות והספורט ח”כ מירי רגב, נסחפה בצדק רב בהתלהבות וברכה על הגילוי החשוב. לדבריה של השרה רגב; “ה’מטמון’ ו’האחוזה’ בני האלפיים, מעניקים לנו, פעם נוספת, עדות ארכיאולוגית בלתי אמצעית ל’התיישבות יהודית’ רצופה במשך מאות שנים באזור ירושלים ויהודה. מדובר בעוד עדות מרגשת לקשר של העם היהודי לארצו ולמולדתו”.

דוברת רשות העתיקות הגב’ יוֹלי שוורץ, מסרה ל’פורטל כאן נעים | kan-naim | אתר האינטרנט של כל המדינה’, כי; הממצאים הייחודיים ישומרו כ’פארק ארכיאולוגי’ בלב השכונה העתידית החדשה של מכבים-מודיעין-רעות.

מטמון מטבעות כסף מן ’התקופה החשמונאית’ (126 לפני הספירה) נחשף באפריל בחפירה ארכיאולוגית בהשתתפות בני נוער שמנהלת רשות העתיקות לפני הקמת שכונה חדשה בסמוך למודיעין, ביוזמת עיריית מודיעין-מכבים-רעות. המטמון, הוחבא בנקיק סלע, בצמוד לקיר של ’אחוזה חקלאית’ מרשימה שהתגלתה במהלך החפירה במקום.

לדברי אברהם טנדלר, מנהל החפירה מטעם רשות העתיקות; “מדובר במטמון מטבעות כסף נדיר מסוף התקופה ההלניסטית, ובו שקלים וחצאי שקלים (טטרדכמות ו-דידרכמות), שנטבעו בעיר צור, והנושאים את דמותם של המלךאנטיוכוס ה-7 ושל אחיו דמטריוס השני.

המטמון שמצאנו הוא עדות מרתקת לכך שאחד מבני האחוזה, שחסך מהכנסותיו במשך חודשים, והיה צריך לעזוב את הבית מסיבה לא ידועה, הטמין את כספו בתקווה לשוב ולאסוף אותו, אך נראה שמזלו לא שפר עליו והוא לא חזר. מרגש לחשוב שמטמון המטבעות חיכה כאן 2,140 שנה עד שחשפנו אותו”.

ראש ענף מטבעת ברשות העתיקות, ד”ר דונלד צבי אריאל, אמר, כי; “המטמון, הכולל 16 מטבעות בסה”כ, מכיל מטבע אחד או שניים מכל שנה בין השנים; 135–126 לפני הספירה וסה”כ, יש בו ייצוג ל-9 שנים עוקבות.

נראה, כי באיסוף המטבעות הושקעה מחשבה ולא מן הנמנע שהאדם שהטמין את המטמון היה אספן מטבעות; הוא פעל ממש כפי שבולאים ואספני מטבעות מנהליםאוספים היום”.

מטבע אנטיוכוס השביעי על רקע שאר מטבעות המטמון שנחשפו במודיעין | צילום סטודיו: קלרה עמית
מטבע אנטיוכוס השביעי על רקע שאר מטבעות המטמון שנחשפו במודיעין | צילום סטודיו: קלרה עמית

לדברי אברהם טנדלר; “מממצאי החפירה שלנו, עולה, שבמהלך התקופה החשמונאית, הקימה משפחה יהודית אמידה על הגבעה הזו ’אחוזה חקלאית’. בני המשפחה, נטעו על הגבעות הסמוכות עצי זית וגפנים, והם גידלו דגנים בעמקים.

בסמוך לאחוזה, הולך ונחשף בחפירה אזור תעשיה של האחוזה, ובו ’בית בד’ ששימש להפקת שמן זית ומחסנים לאחסון השמן. בחלקות החקלאיות הסמוכות לאחוזה נחשפו עשרות גתות חצובות בסלע, המלמדות על גידול הגפן ותעשיית הייןבמקום. בית האחוזה נבנה מקירות איתנים, כדי לספק ביטחון מפני מסעות כיבושושודדים“.

בחפירה ב’מודיעין’, נמצאו מטבעות ברונזה רבים שטבעו השליטים החשמונאים, ועליהם שמות אחד השליטים, כגון; יהוחנן, יהודה, יהונתן או מתתיה ותוארו: כהן גדול וראש חבר היהודים. הממצאים, מעידים, כי האחוזה המשיכה לפעול, לאורךהתקופה הרומית הקדומה.

תושבי האחוזה היהודים הקפידו על דיני טומאה וטהרה; הם התקינו ביישובם מקוואות טהרה והשתמשו בכלים מאבן קירטון, אשר לפי ההלכה, אינם מקבלים טומאה.

בחפירה, אף נמצא רמז לכך שתושבי האחוזה השתתפו גם ב’מרד הראשון נגד הרומאים’, שפרץ בשנת 66 לספירה; על גבי מטבעות מתקופה זו שנחשפו באחוזה, מצוין התאריך “שנת שתים למרד“, וכן הסיסמה; “חרות ציון“.

ארכיאולוגית רשות העתיקות, ג’ני מרכוס, מחזיקה ספל אבן מימי הבית השני שהתגלה בבית האחוזה במודיעין צילום: אברהם טנדלר
ארכיאולוגית רשות העתיקות, ג’ני מרכוס, מחזיקה ספל אבן מימי הבית השני שהתגלה בבית האחוזה במודיעין צילום: אברהם טנדלר

האחוזה המשיכה לפעול גם לאחר חורבן בית המקדש, בשנת 70 לספירה; “נראה, כי תושבי המקום לא התייאשו מהתקווה לעצמאות מרומא והם התכוננו היטב ללחימה במסגרת מרד בר כוכבא“, אומר טנדלר ומוסיף; “במהלך חפירת האחוזה ראינו איך לקראת המרד, מילאו תושבי האחוזה את שורת חדרי המגורים הצמודה לקיר החיצוני של המבנה באבנים גדולות, וכך יצרו למעשה מעין חומה מבוצרת.

כמו כן, גילינו מערכות מסתור שנחצבו בסלע, מתחת לרצפות בית האחוזה. מערכות אלו, חיברו בעזרת מחילות בין בורות מים, בורות אחסון ו-חדרי מסתור. באחד משטחי החפירה הסמוכים נחשף ’מקווה טהרה’ מרשים ביופיו; כאשר העמקנו בחפירת המקווה, התגלה בפנינו פתח למערכת מסתור מסועפת, שבתוכה נמצאו ממצאים רבים מתקופת מרד בר כוכבא” – סיכם טנדלר.

תגובות • אודות הכותב

  כתב כאן ישראל

  כתב כאן ישראל | כאן נעים, הוא חבר מערכת ו/או מידע שהובא / נשלח על ידי פרטיים ואו מוסדות ואו על ידי כותב שבחר להישאר בעילום שם ונבדק לפני פרסומו על ידי מערכת האתר. פניות בדואר האלקטרוני אל כתב אתר כאן נעים: kanisrael2018@gmail.com

  הוסף תגובה

  לחצו פה להוסיף תגובה

  שינוי גודל גופנים