ערוץ הכנסת | עובדים בכנסת, יוצאים לפגרה

ערוץ הכנסת - עובדים בכנסת, 23.3.17, מתוך שידורי ערוץ הכנסת - ערוץ 99.

הכנר, מנצח ומלחין הולנדי אנדרה ריו בהופעה

הכנר, מנצח ומלחין הולנדי אנדרה ליאון מארי ניקולס ריו לפני פחות מחודש עם נעימות לשנת הלילה ואחר הצהרים.

ישראל נגד ספרד 4:1 תקציר השערים

נבחרת ישראל נגד נבחרת ספרד 4:1 תקציר השערים. למי שרוצה להתעצבן.

הגרלת הלוטו מפעל הפיס

הפנים האמיתיות של עולם המין במגזר החרדי

העיתונאי אמנון לוי בתחקיר מזעזע מפחיד ומאיים על הפנים האמיתיות של עולם המין במגזר החרדי.

השף ארז קומורובסקי: חלה חמימה ומפנקת לשבת

השף ארז קומורובסקי ילמד אתכם להכין חלה חמימה ומפנקת שתאיר לכם את השבת.

פורום גינון אורגני ואקולוגי כאן נעים

דין דין, מבצעת את השיר: "אם תלך"

ג'אם סשן באולפן גל"צ, יוני 2006. דין דין, מבצעת את השיר שהביא אותה לתודעה: "אם תלך". מילים ולחן: עידן רייכל. מתוך התכנית "מוזיקה היום".

ארכיאולוגיה

רשות העתיקות: נחשפו בית גתות גדול ומרשים לעשיית יין ובית מרחץ רומי

בחפירות של רשות העתיקות לקראת הקמת מבני מגורים לאוכלוסייה החרדית, נחשפו ממצאים מפתיעים ב’מתחם שנלר’ הירושלמי ה"מיתולוגי" החשיפה מהווה למעשה המשך לחפירות ההצלה שנערכו באתר לפני כחצי שנה, אז נחשפו באתר עדויות לקיומו של יישוב יהודי מסוף ימי הבית השני.
רשות העתיקות: נחשפו בית גתות גדול ומרשים לעשיית יין ובית מרחץ רומי
רשות העתיקות: נחשפו בית גתות גדול ומרשים לעשיית יין ובית מרחץ רומי

במהלך חפירות ארכיאולוגיות שמנהלת ’רשות העתיקות’ לקראת הקמת מבני מגורים לאוכלוסייה החרדית ב’מתחם שנלר’ בעיר ירושלים, התגלו ממצאים מפתיעים בני יותר מ-1600 שנה ומגוונים מעברה של ירושלים, שהבולט בהם הוא בית גתות גדול ומרשים להכנת יין מהתקופה הרומית או הביזנטית, לפני כ-1,600 שנה. המתקן המשוכלל כולל משטח סחיטה המרוצף פסיפס לבן. במרכזו בור עיגון ל-מכבש בורג, שסייע במיצוי מרבי של התירוש מן הפרי.

■ רוצים עוד עדכונים? הצטרפו ל’כאן נעים’ ב’פייסבוק’ או ב’טוויטר’.

בחפירה הארכיאולוגית במתחם שנלר, המקום הנחשב לאחד האתרים ההיסטוריים החשובים והיפים בירושלים. במימון חברת "מרום ירושלים" הותקנו מסביב ל’משטח הסחיטה’ שמונה תאים לאחסון הגפנים ואולי גם ליצירת תערובות של תירוש עם חומרי טעם נוספים – ובכך ייצור של יין בטעמים שונים.

הארכיאולוגים, מעריכים, כי בית גתות, זה שימש את תושביו של בית אחוזה גדול, שתושביו התפרנסו, בין היתר, גם מגידול גפנים וייצור יין.

בסמוך ל’גת’ המרשימה התגלו עדויות לקיומו של בית מרחץ במקום, בדמות צינורות חרס ששימשו לחימום המרחץ ומספר לבני חרס. חלק נושאות טביעות עם שמו של הלגיון הרומי העשירי פרטנסיס (לטינית: LEGIO X FRETENSIS או בקיצור LXF) היה לגיון רומאי אשר הוקם על ידי אוקטביוס בשנת 41 לפנה"ס, בזמן מלחמת האזרחים ברומא. הידיעות על פעולות הלגיון מגיעות עד תחילת המאה החמישית. לגיון זה, היה אחד מארבעת הלגיונות הרומיים שהשתתפו בכיבוש ירושלים היהודית ויחידותיו המשיכו לשהות בעיר עד לשנת 300 לספירה הכללית, בקירוב.

דוברת רשות העתיקות הגב’ יולי שוורץ, מסרה לפורטל ’כאן נעים | kan-naim | אתר האינטרנט של כל המדינה’ | סקירת חדשות ואירועים ב’רשויות מקומיות’ כי; בין מרכזיו העיקריים של אותו לגיון רומי, היה זה ששכן באזור "בנייני האומה", המרוחק מאזור החפירות הנוכחיות כדי 800 מטרים בלבד. שם אף פעל מרכז גדול לייצור של כלי חרס ו-לבנים.

"שברי כלי חרס וזכוכית עתיקים רבים שנמצאו ע"י רשות העתיקות במתחם שנלר בירושלים | צילום: באדיבות רשות העתיקות |צילום: שולי סונגו ©

הארכיאולוגים, מציעים, כי האתר ב’שנלר’, במתכונת של ’בית אחוזה’ מהווה נספח יישובי לאתר המרכזי שנחשף בעבר ב’בנייניי האומה’. כמקובל בעולם הרומי, גם כאן בשנלר, שולב בתכנית בית האחוזה בית מרחץ פרטי".

החשיפה הארכיאולוגית, הנוכחית, מהווה למעשה המשך לחפירות ההצלה שנערכו באתר לפני כחצי שנה, אז נחשפו באתר עדויות לקיומו של יישוב יהודי מסוף ימי הבית השני.

█ ירושלים, מוכיחה שאיפה שלא נזרוק אבן, נמצא שרידים עתיקים;

לדברי מנהל החפירה מטעם רשות העתיקות, מר אלכס ויגמן; "שוב, ירושלים, מוכיחה שאיפה שלא נזרוק אבן, נמצא שרידים עתיקים הקשורים לעברה המפואר של ירושלים. מהממצאים הארכיאולוגיים, שהתגלו כאן מצטיירת תמונתה של ירושלים – חיה ותוססת ופעילה, מהעת העתיקה ועד לזמן המודרני".

לדברי ארכיאולוג מחוז ירושלים, מר עמית ראם; "זוהי דוגמא מצוינת לשיתוף פעולה רב שנים, עמוק והדוק עם הקהילה החרדית.

מנהל החפירה, אלכס ויגמן, מחזיק נר מהתקופה הרומית המאוחרת שנמצא באתר מתחם שנלר בירושלים | צילום: רשות העתיקות | עיבוד צילום: שולי סונגו ©

הציבור רגיל לשמוע בדרך כלל על המאבקים בין הארכיאולוגים לעדה החרדית סביב סוגיית הקברים, אך הוא לא ער לעשייה היום-יומית המשותפת ולהתעניינות שמגלה המגזר החרדי בנושא. רשות העתיקות, בדומה לשאר המגזרים, פועלת להטמעת המורשת התרבותית הקדומה גם בקרב אוכלוסייה זו".

█ בית היתומים שנלר;

בית היתומים שְׁנֶלֶר (בגרמנית; Syrisches Waisenhaus, בית היתומים הסורי) היה בית יתומים נוצרי שפעל בעיר ירושלים משנת 1855 ועד מלחמת העולם השנייה.

מתחם שנלר, על פי ויקיפדיה, השוכן ברחוב מלכי ישראל שימש כמחנה צבאי של הצבא הבריטי, ולאחר מכן, עבר לידי ההגנה ובהמשך לצה"ל, עד שבסוף נובמבר 2008, חדל מפעילות ונסגר. במקומו צפויה להיבנות שכונה חרדית.

בימי שלטונו של ’המנדט הבריטי’ בירושלים, סולקו ממנו תושבי ’מתחם שנלר’ (באנגלית; Schneller Orphanage) והגרמנים ובמקום הוקם בסיס צבאי. לאחר נסיגת הבריטים, בשנת 1948, עבר המקום לידי כוחות ההגנה. המתחם המשיך לשמש כמחנה צבאי של צה"ל עד שנת 2008.

█ אל סרטון וידאו.

■ מצאתם טעות בכתבה, זה לא נעים! תלחצו כאן ספרו לנו ונתקן.

תגובות • אודות הכותב

  כתב כאן נעים

  כתב כאן נעים, הוא חבר מערכת ו/או מידע שהובא / נשלח על ידי פרטיים ואו מוסדות ואו על ידי כותב שבחר להישאר בעילום שם ונבדק לפני פרסומו על ידי מערכת האתר. פניות בדואר האלקטרוני אל כתב אתר כאן נעים: kannaim2017@gmail.com

  הוסף תגובה

  לחצו פה להוסיף תגובה

  שינוי גודל גופנים