פורום כאן נעים

ראש הממשלה מר נתניהו בפתח ישיבת הממשלה

דברי ראש הממשלה מר נתניהו בפתח ישיבת הממשלה השבועית.

חדרה בחקירה: שלושה עשורים של שחיתות

זה אחר זה, נקראו ראשי העיר לחדרי החקירות, בחשד שקיבלו שוחד מקבלנים. המשטרה שתלה מצלמות ומיקרופונים בלשכת ראש העירייה צבי גנדלמן כדי לבדוק אם נתן שוחד בחירות לקבלן סמי לוי. כתבתה של איטה גליקסברג. מתוך חדשות השבוע 08.06.18

הפצצת הכור הסורי – הסרט המלא

הסרט חושף את המותחן הדרמטי שעמד מאחורי הפצצת הכור הסורי. מי נתן את ההוראה על מה דיברו אולמרט ובוש? והיכן בילה גבי אשכנזי בזמן ההפצצה הקטלנית?

מיכאל בְּרִיזוֹן קורע את יאיר לפיד

מיכאל בְּרִיזוֹן הידוע בשם-העט ב. מיכאל והסאטיריקן והפובליציסט, קורע את יאיר לפיד לגזרים מפוצץ את הבלוף.

לילת אל קאדר בעיר העתיקה בירושלים

לילת אל קאדר בעיר העתיקה בירושלים | במהלך חודש הרמדאן פקדו מדי שבוע המוני מבקרים את העיר העתיקה בירושלים. כך נראו האירועים במהלך חודש הרמדאן.

הרב יובל הכהן אשרוב – מגלה איך לרזות בלי דיאטה

הרב יובל הכהן אשרוב - מגלה לנו את הסוד איך לרזות בלי דיאטה.

סחלב טעים וחמים | ליהי קרויץ

סחלב טעים וחמים-tasty and warm sahcla | מטבח בקלי קלות- ליהי קרויץ - הערוץ המקורי קל ומהיר.

למי שהחמיץ ראיון מיוחד עם מר בנימין נתניהו

למי שהחמיץ ראיון מיוחד עם מר בנימין נתניהו האדם, האיש לא ראש הממשלה.

אנגלברט המפרדינק – הוולץ האחרון Live 2018 HD

זמר הפופ הבריטי הנודע אנגלברט המפרדינק - הוולץ האחרון Live 2018 HD

ד"ר אופיר ארצי על נזקי עור הפנים

ד"ר אופיר ארצי מומחה ברפואת עור ומין, המרכז המשולב לאסתטיקה, מחלקת עור על נזקי עור הפנים. "חיים בריא" עם פרופ' קרסו.

מפעל הפיס

נעים לעקוב אחרי

כירורגיה פלסטית

שחזור פטמה או שד לאחר סרטן השד, כל מה שרצית לדעת

ד"ר דנה אגוזי, על שחזורי פטמה ושד בישראל, שיטות טיפול והיבטים שונים לרגל חודש אוקטובר חודש המודעות לסרטן השד; "הגישה בשחזורי שד הולכת ונעשית שמרנית יותר, בעיקר, כי גילינו שמבחינה אונקולוגית אין תועלת לביצוע כריתה מלאה אל מול כריתה חלקית ולכן נרצה ללכת לקראת המטופלת שלנו ולהקל עליה את התהליך...".
שחזור פטמה או שד לאחר סרטן השד, כל מה שרצית לדעת ולא העזת לשאול
דר' דנה אגוזי, מומחית בכירורגיה פלסטית | שחזור פטמה או שד לאחר סרטן השד

לרגל ’חודש המודעות לסרטן השד’ (אוקטובר) בו מתפרסמים, נתוני סרטן השד 2015, ’האגודה למלחמה בסרטן’ בשיתוף ’משרד הבריאות’ (רישום הסרטן הלאומי של משרד הבריאות), מדווחים השבוע, כי כיום חיות בישראל 21,155 נשים שאובחנו עם סרטן השד בשנים 2008-2012, ושהחלימו או שעדיין מתמודדות עם המחלה. בשנת 2012 אובחנו 4,396 חולות חדשות עם סרטן חודרני של השד ו-571 חולות חדשות עם סרטן ממוקד בשד.

■ רוצים עוד עדכונים? הצטרפו ל’כאן נעים’ ב’פייסבוק’ או ב’טוויטר’.

נמצא, כי במגמות בתחלואה ב-5 השנים האחרונות 2008-2012, שיעורי ההיארעות (התחלואה) היו במגמת ירידה והתייצבו. זאת ועוד; מגמות תמותה, מ’סרטן השד’ מורות על ירידה בשיעורי התמותה ביהודיות מאמצע שנות ה-90, ובקרב ערביות ירידה משנת 2001. אולם למרות הנתונים המעודדים – אין לשכוח את אלה שלא שפר עליהן מזלן.

ד"ר דנה אגוזי, מומחית בכירורגיה פלסטית, מנהלת מחלקת כירורגיה פלסטית בבית החולים קפלן, מתייחסת למקרים שבם יש צורך לטפל לאחר ש’סרטן שד חודרני’, פגע ומבהירה; אין ספק שחווית ’כריתת השד’ איננה חוויה נעימה, אך אני מאמינה, כי ש’חזור השד’ יכול לעיתים להקהות מעט את עוקצה של החוויה הקשה ולהפוך אותה לפחות טראומטית על ידי השבת הביטחון והדימוי העצמי הנשי החיובי.

בנוסף, אני מאמינה, כי ה’פטמה’ מהווה מרכיב חשוב מאד בתפיסת השד וכאשר קיימת האפשרות לשמר את הפטמה המקורית ולהשתמש בה בשחזור השד, הסיכויים להחלמה רגשית מהירה יותר עולים משמעותית.

▼ שימור הפטמה;

כאשר מבצעים ניתוח אונקולוגי להסרת גידול. יש לשקול בו בעת את האפשרות לשימור הפטמה. דבר זה מתאפשר בעיקר במצבים בהם הגידול קטן ואיננו ממוקם בקרבת הפטמה. המצבים בהם שימור הפטמה הופך להיות כמעט בלתי אפשרי הם כאשר השד נפול והפטמה ממוקמת נמוך.

יחד עם זאת, הסיכויים לשימור הפטמה הופכים גבוהים משמעותית כאשר אנו מדברים על האוכלוסייה העתידה לעבור כריתת שד מניעתית – כלומר; כריתת שד, המיועדת להפחית את הסיכון ללקות במחלת סרטן השד, כפי שמוצעת לאוכלוסיית הנשים אשר נושאות את הגן האחראי למוטציית סרטן השד. אוכלוסייה זו, תוכל לעבור את שימור הפטמה בקלות יתרה, אמנם, משום שלא אותר גידול פעיל עדיין, אך היא מהווה רק 7% עד 10% מחולי סרטן השד.

שימור פטמה בכריתה מניעתית;

באוכלוסייה מיוחדת זו, ניתן לבצע שימור פטמה גם כאשר מדובר ב-שד נפול או אסימטרי, באמצעות טכניקה חדשנית המתבצעת בניתוח דו-שלבי. בשלב הראשון, מבצעים הרמת חזה והזזת מיקום הפטמה, ובשלב השני כורתים את השד, הקיים ומבצעים את שימור הפטמה. ההפרש בין השלבים יעמוד על מספר חודשים.

שימור הפטמה, הינו חשוב ביותר עבור מטופלות מאוכלוסייה זו, כיוון שההיבט הנפשי משחק אצלן תפקיד משמעותי במיוחד. מחד, לרוב יספרו המטופלות על לפחות קרוב משפחה מצד אחד שחלה ב-סרטן השד, ומאידך, כריתת השדיים מתבצעת ללא מחלה פעילה, ולכן רמת הקושי גבוהה עוד יותר. אני יודעת שהאפשרות ל-שימור הפטמה הניתנת לקבוצת הנשים הזאת, בעל חשיבות רבה עד מאד עבורן.

ההליך הניתוחי ותוצאותיו;

הגישה בכל הנוגע לשחזורי השד, הופכת עם השנים לשמרנית יותר ויותר, מתחילה מכריתה מלאה ועוברת לכריתה חלקית, או כריתה משמרת עור, כאשר רק בשנים האחרונות, החלו אף לבצע כריתה ’משמרת פיטמה’. ההחלטה לשמר את הפטמה מתבצעת על ידי הכירורג הבכיר והאונקולוג ביחד.

הניתוח מתבצע תמיד על פי מבנה הפטמה ורק אם תשובת הפתולוג חוזרת נקייה ומודיעה שאין גידול באזור – ניתן להשאיר את הפטמה. בנוסף, מחקרים רבים, הראו ששימור הפטמה במצבים המשלימים הנ"ל אינו מעלה את הסיכון הקיים להישנות המחלה, מה שהופך את שימור הפטמה לחיובי מכל נקודות המבט.

משמעות הפטמה לנשים;

כאשר מבצעים את שימור הפטמה, יסביר הרופא למטופלת שלמעשה לא מדובר בפטמה מתפקדת; המטופלת תאבד את יכולתה להניק וכן תאבד כל תחושה ארוטית בפטמה עצמה. אם כך, מדוע הפטמה כה חשובה עבורנו, גם מבלי שתשמש לתפקודה הביולוגי? אין ספק שהאסתטיקה משחקת תפקיד מאד משמעותי בפן הזה, ושד עם פטמה תמיד יראה לנו יותר טבעי ונכון מאשר שד ללא פטמה, או ליתר דיוק, שד בעל פטמה משוחזרת הנוצרת בצורת קעקוע על השד המשוחזר.

בנוסף, מעבר לפן האסתטי, הדימוי העצמי של המטופלת כאישה בינה לבין עצמה, יספוג פגיעה חזקה יותר כאשר השד משוחזר כולו כולל הפטמה, ולעיתים התהליך עובר ביתר קלות כאשר הפטמה המקורית נשמרת וגורמת לאישה להרגיש יותר כמו עצמה.

גישה משמרת שד;

כפי שציינתי, הגישה בשחזורי שד הולכת ונעשית שמרנית יותר, בעיקר, כי גילינו שמבחינה אונקולוגית אין תועלת לביצוע כריתה מלאה אל מול כריתה חלקית ולכן נרצה ללכת לקראת המטופלת שלנו ולהקל עליה את התהליך. את הכריתה החלקית, ניתן לבצע על רוב המטופלות, וכיום הכריתה המלאה מתבצעת רק על נשים שנמצאות בשלב מחלה מאד מתקדם או שבוחרת בהליך הזה בעצמה.

על ד"ר דנה אגוזי;

ד"ר אגוזי, היא מומחית בכירורגיה פלסטית, מנהלת מחלקת כירורגיה פלסטית בבית החולים קפלן, והיא למעשה המנהלת הראשונה והיחידה בארץ בתחום הפלסטיקה. ד"ר אגוזי, חברה באיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית ואסתטית ובאיגוד לכוויות, והיא בוגרת בהצטיינות בית הספר לרפואה בטכניון.

בעברה התמחתה ב’כירורגיה פלסטית’ במחלקה לכירורגיה פלסטית בקריה הרפואית במרכז הרפואי רמב"ם בחיפה, והיא בעלת תואר דוקטור לפילוסופיה בתחום הביולוגיה המולקולארית בפקולטה לרפואה בנושא: אנזים הטלומראז ומערכת בקרת מעגל התא בתא אב עובריים.

ד"ר אגוזי, אף שימשה כרופאה במחלקה לכירורגיה פלסטית במרכז הרפואי רמב"ם וניהלה את יחידת הכוויות במחלקה. בשנת 2004, זכתה ד"ר אגוזי, בפרס חגי צור, ובשנת 2007 בפרס קלפן מטעם האיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית.

כיום לוקחת ד"ר אגוזי, חלק בכנסים בארץ ובחו"ל בתחום הכירורגיה הפלסטית והטיפול בכוויות ומפרסמת מאמרים רבים בתחום. תחומי הטיפול העיקריים של ד"ר אגוזי, הם; שחזורי שד ופטמה, ניתוחי שיחזור בשיטה מיקרו–כירורגית כולל שחזורי שד ופטמה, ראש צוואר ואורתופדיה, ניתוח הגדלת חזה, הקטנת ורמת חזה, ניתוח פנים, מתיחת פנים והרמת עפעפיים, מתיחת בטן, שאיבת שומן, ניתוחי אף ועוד.
 • אודות הכותב

  כתב כאן ישראל

  כתב כאן ישראל | כאן נעים, הוא חבר מערכת ו/או מידע שהובא / נשלח על ידי פרטיים ואו מוסדות ואו על ידי כותב שבחר להישאר בעילום שם ונבדק לפני פרסומו על ידי מערכת האתר. פניות בדואר האלקטרוני אל כתב אתר כאן נעים: kanisrael2018@gmail.com

  הוסף תגובה

  לחצו פה להוסיף תגובה

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  שינוי גודל גופנים