פורום כאן נעים

ראש הממשלה בנימין נתניהו בנאום בגני התערוכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו ב'נאום גני התערוכה'.

רונאלדו, מגן דוד אדום ו’אבוט ישראל’ למען תרומות דם

הכדורגלן כריסטיאנו רונאלדו, תורם דם קבוע, קורא לציבור להצטרף לעידוד תרומות דם בישראל

הפצצת הכור הסורי – הסרט המלא

הסרט חושף את המותחן הדרמטי שעמד מאחורי הפצצת הכור הסורי. מי נתן את ההוראה על מה דיברו אולמרט ובוש? והיכן בילה גבי אשכנזי בזמן ההפצצה הקטלנית?

מיכאל בְּרִיזוֹן קורע את יאיר לפיד

מיכאל בְּרִיזוֹן הידוע בשם-העט ב. מיכאל והסאטיריקן והפובליציסט, קורע את יאיר לפיד לגזרים מפוצץ את הבלוף.

ארץ נהדרת | הטורטלים מארחים חברים לשבת

ארץ נהדרת | הטורטלים מארחים חברים לשבת.

חמש עובדות מדעיות על פסח

5 עובדות מדעיות שלא ידעת על פסח והשלכותיו עליך.

סחלב טעים וחמים | ליהי קרויץ

סחלב טעים וחמים-tasty and warm sahcla | מטבח בקלי קלות- ליהי קרויץ - הערוץ המקורי קל ומהיר.

למי שהחמיץ ראיון מיוחד עם מר בנימין נתניהו

למי שהחמיץ ראיון מיוחד עם מר בנימין נתניהו האדם, האיש לא ראש הממשלה.

שלמה ארצי עם עומר אדם | לא הפסקתי לחפש אותך

שלמה ארצי עם עומר אדם - לא הפסקתי לחפש אותך | מילים ולחן: שלמה ארצי | עיבוד והפקה מוזיקלית: יעקב למאי.

ד”ר אופיר ארצי על נזקי עור הפנים

ד"ר אופיר ארצי מומחה ברפואת עור ומין, המרכז המשולב לאסתטיקה, מחלקת עור על נזקי עור הפנים. "חיים בריא" עם פרופ' קרסו.

מפעל הפיס

נעים לעקוב אחרי

ארכיאולוגיה

רשות העתיקות: חידת המכבים, הפענוח יחל בהפנינג סוכות הפיצוח אולי בחנוכה

האם מבנה קבורה גדול שחשפו באחרונה רשות העתיקות ותושבי אזור מודיעין, הוא קבר המכבים האמיתי? רשות העתיקות, קוראת לציבור לתרום, להתנדב ולהיות חלק ממסע הגילוי של אחד הסיפורים המרתקים בארכיאולוגיה הישראלית. בחג הסוכות, יתקיים הפנינג חינמי בחפירה.
רשות העתיקות: חידת המכבים, הפענוח יחל בהפנינג סוכות הפיצוח אולי בחנוכה
רשות העתיקות: חידת המכבים, הפענוח יחל בהפנינג סוכות הפיצוח אולי בחנוכה

רשות העתיקות חשפה הבוקר (יום שני, ח׳ בְּתִשְׁרֵי, תשע״ו) חפירה ארכיאולוגית יוצאת דופן בחיפוש אחר מקומו האמיתי של ’קבר המכבים’ העסיקה בשבועות האחרונים את הרשות, תושבי ובני נוער מיישובי חבל מודיעין. על פי המקורות, המכבים; מתתיהו החשמונאי וחמשת בניו, מהעיר ’מודיעין הקדומה’, הנהיגו את המרד בשלטון היווני, והיו אחראים על טיהור בית המקדש השני מטומאה. החפירה הארכיאולוגית המדוברת ביקשה לבדוק האם אכן, יש ממש באגדות ובסיפורים שנרקמו סביב אתר ’חורבת הגרדי’ הממוקם במרחק קצר מן העיר מודיעין העכשווית, וששמו נקשר ב’קבר המכבים’. האם החיפוש אחר קבר המכבים החמקמק יימשך עוד זמן רב.

■ רוצים עוד עדכונים? הצטרפו ל’כאן נעים’ ב’פייסבוק’ או ב’טוויטר’.

קבר המכבים, תואר בשני ספרים עתיקים בני כאלפיים שנה; ספר מכבים וקדמוניות היהודים, שנכתב ע”י יוסף בן מתיתיהו. הקבר, תואר כמבנה מרשים, גבוה, מוקף עמודים, צופה אל הים, עשוי אבנים משובחות, ומקורה במעין פירמידות.

סמיכותה של חורבת הגרדי כלשון שמו של המקבי יוחנן הגרדי (מן הפועל ’גרד’ – לארוג, יש הגורסים שזהו כינוי לעוסק במלאכת הפרוות), הוא שמה החדש יחסית, משנות ה-60/50 של המאה הכ’, של חורבת שיח’ ע’רבאוי לכפר הערבי אל-מידיה, והדמיון בין שם הכפר למודיעין הקדומה, משכו אליו לפני כ-150 שנה ארכיאולוגים, משכילים וסקרנים. חלקם תיעדו את האתר ברישומים וציורים ומקצתם אף הצליחו לבצע בו חפירות.

אלה, חשפו מבנה קבר מרשים הנישא על אומנות אדירות, שהחזיקו לוחות אבן ענקיים, ומעליהם, ככל הנראה, הייתה קומה שנייה. בתחתית המבנה התגלו כוכי קבורה מפוארים.

ההתרגשות הייתה רבה, וראשוני החוקרים אף יצאו בהצהרות כתובות; “אכן, אין מקום לספק; מצאתי את קבר המכבים והמחפורת שחשפתי החזיקה את אפרו של מתתיהו”; “חורבות הקבר מתאימות בהחלט לקבר המכבים כפי שהוא מתואר במקורות”.

את ההתלהבות, צינן ארכיאולוג צרפתי בשם; שארל קלרמון-גאנו. חפירותיו באתר, חשפו ב-רצפת כוכי הקבורה פסיפסים, ועליהם עיטור צלב. בעקבות כך, הוא קבע נחרצות, כי ייעודו של המבנה עלום, ואופיו נוצרי.

קלרמון-גאנו, הוסיף, כי; “ייתכן שמבנה זה, נבנה על ידי הנוצרים, כדי להנציח את מקום קבורתם של הקדושים המכבים, שכן אלו היו קדושים עילאיים בעיני הנצרות. לא מן הנמנע, כי בעתיד תמצא ראיה חד-משמעית המצביעה על האתר כמקום קבורתם של המכבים”. מאז דיווחו של אותו ארכיאולוג, נזנח האתר והוא נותר בשיממונו.

לאחרונה, החליטה רשות העתיקות, בצעד חריג, לצאת למסע חיפוש בעקבות “קבר המכבים”, במטרה לפצח אחת ולתמיד את חידת המקום, וזאת בעזרת כלי מחקר מודרניים. גילוי שכזה כשיתרחש יהיה ללא ספק, בעל משמעות לאומית ומחקרית מהדרגה הראשונה.

דוברת רשות העתיקות הגב’ יולי שוורץ, מסרה לפורטל ’כאן נעים | kan-naim | אתר האינטרנט של כל המדינה’ | סקירת חדשות ואירועים ב’רשויות מקומיות’ כי; בשבועות האחרונים, אותר מבנה הקבר המפואר אשר נחפר בשנית בסיועם של תושבים רבים מ-מודיעין ומיישובי חבל מודיעין. תושבי ובני הנוער, נסחפו לתוך ההרפתקה ותרמו לחפירה, בהתנדבות, מזמנם וממרצם, והפכו לחלק בלתי נפרד מהצוות המקצועי.

מנקים את אחד מכוכי הקבורה באתר של קבר המכבים באזור מודיעין| צילום: דן שחר, רשות העתיקות | עיבוד: שולי סונגו ©

מנהלי החפירה מטעם רשות העתיקות הארכיאולוג עמית ראם ומר דן שחר מפקח במחוז מרכז של רשות העתיקות, אומרים, כי; “אין ספק שהמבנה שנחשף הוא יוצא דופן. התיאורים מלפני 150 שנה, נחשפו כאן למול עיננו, גילינו את כוכי הקבורה המפוארים, אומנות אדירות שהחזיקו, ככל הנראה, קומה שנייה, חצר מבוא המובילה לקבר ומבנים נלווים נוספים.

לאכזבתנו, המבנה שראו קודמנו, נשדד, ואבניו נלקחו לבניית היישובים מסביב, ואולם עדיין, המראה במקום מרשים ומעורר דמיון. הראיות הארכיאולוגיות המצויות בידינו בשלב זה עדיין אינן מספקות לקבוע, כי זהו מקום קבורתם של המכבים.

אם מה שחשפנו, אינו קבר המכבים עצמו, הרי שקיימת סבירות גבוהה, כי זהו האתר שהנצרות הקדומה, זיהתה בו את אחוזת הקבר המלכותית ולכן, אולי, הקימה את המבנה.

נראה, כי לא ניתן לפסול על הסף הנחות עבר, אך עדיין דרושה חפירה ועבודה רבה על מנת לאמת באורח חד-משמעי את ההנחה הזו, והחידה נותרה בעינה – החיפוש אחר “קבר המכבים” החמקמק נמשך”. סיכמו הארכיאולוגים.

רשות העתיקות, מימנה מתקציבה את חפירת הקבר, וכעת נדרשים משאבים נוספים לצורך מיצוי השטח, בתקווה לקבל מענה ל’חידת המכבים’. לפעול בהתנדבות או בתמיכה בהמשך החפירה באמצעות תרומה;
הקליקו כאן.

בחג הסוכות הקרוב, בתאריכים; 29-30/9 בין השעות; 14:00-10:00, מוזמן הציבור ל’הפנינג חינמי’ בעקבות קברות המכבים. בתכנית; הצצה לחפירות הארכיאולוגיות המתבצעות באתר, שחזור חווייתי של מטבעות קדומים, הכנת פסיפס, פעילות אמנותית ביער לילדים ועוד.

האירוע ביוזמת ’רשות העתיקות’ ובשיתוף עם קק”ל ו-המועצה המקומית חבל מודיעין. פרטים והרשמה מראש ב”קו ליער” 1-800-350-550.

■ מצאתם טעות בכתבה, זה לא נעים! תלחצו כאן ספרו לנו ונתקן.

תגובות • אודות הכותב

  כתב כאן ישראל

  כתב כאן ישראל | כאן נעים, הוא חבר מערכת ו/או מידע שהובא / נשלח על ידי פרטיים ואו מוסדות ואו על ידי כותב שבחר להישאר בעילום שם ונבדק לפני פרסומו על ידי מערכת האתר. פניות בדואר האלקטרוני אל כתב אתר כאן נעים: kanisrael2018@gmail.com

  הוסף תגובה

  לחצו פה להוסיף תגובה

  שינוי גודל גופנים