פורום כאן נעים

דברי ראש הממשלה בנימין נתניהו בדיון 40 חתימות בכנסת

דברי ראש הממשלה מר בנימין נתניהו בדיון ביום שני, 13-11-17 לאחר שנאספו 40 חתימות בכנסת.

כיצד להתנהג באירוע טביעה סרטון מד”א

כיצד להתנהג באירוע טביעה | סרטון בשפה העברית באדיבות מד"א.

שלישיית הגשש החיוור בחוף הים

הגשש החיוור בתכנית "סופסופ" בשנת 1988, מנחה גבי גזית. ערוץ 1.

אודטה שוורץ האמנתי לו | עוד גבר מתחזה

העיתונאית אודטה שוורץ, על גבר מתחזה שהייתה עמו ביחסים: האמנתי לו | הכתב חיים אתגר, ערוץ 2.

המורה התמוטט בשיעור – התלמיד הציל את חייו

המורה דר' "מרקוס הילסנרט" התמוטט באמצע השיעור - התלמיד מתנדב נוער מד"א "אולי רפאלי" ביצע בו פעולות החייאה בהדרכה טלפונית של חובשת במוקד שרי קליין - כתבתו של פוראת נאסר - המהדורה המרכזית - ערוץ 2.

שום פלפל ושמן זית עם חיים כהן – קרין גורן

שום פלפל ושמן זית עם חיים כהן - קרין גורן.

פיתות מתנפחות. מאלף עד תיו

מתכון לפיתות מתנפחות ונפתחות בקלות. בתנור ביתי רגיל. קל, פשוט, ברור ומפורט. מפי מקס מלכיאל.

למי שהחמיץ ראיון מיוחד עם מר בנימין נתניהו

למי שהחמיץ ראיון מיוחד עם מר בנימין נתניהו האדם, האיש לא ראש הממשלה.

תרקוד היא אמרה לו… תרקוד

תרקוד היא אמרה לו... תרקוד. שווה אולי תלמד משהו יא גבר.

מדהים? תשפטו בעצמכם

מדהים? תשפטו בעצמכם רק אל תנסו בבית וגם לא ברחוב.

מפעל הפיס

נעים לעקוב אחרי

מבקים כאן ישראל

A feed could not be found at http://kanisrael.co.il/?feed=rss2. A feed with an invalid mime type may fall victim to this error, or SimplePie was unable to auto-discover it.. Use force_feed() if you are certain this URL is a real feed.
נדל"ן

מרכז אדוה: עליית מחירי הדיור, נובעת בין היתר מהצטברות העושר בידי מעטים

המדיניות של “שוק חופשי” הותירה את שוק הדיור להשפעה נרחבת של “כוחות השוק” ובראשם “המשקיעים”. מכאן מסקנת מחברי המסמך, ד”ר שלמה סבירסקי, ומר ירון הופמן-דישון, כי אין די ב”הצפת” השוק בקרקע ובבנייה ביזמות פרטית בלבד, שכן כל היצע חדש יגיע קודם כל לידיהם של “המשקיעים”…
מרכז אדוה: עליית מחירי הדיור, נובעת בין היתר מהצטברות העושר בידי מעטים
מרכז אדוה: עליית מחירי הדיור, נובעת בין היתר מהצטברות העושר בידי מעטים

מרכז אדוה, מפרסם היום (יום שלישי כ״ג בֶּאֱלוּל תשע״ה), דו”ח חדש – ממגורים לנדל”ן; ’ההשלכות של הצטברות העושר בידי מעטים על שוק הדיור’. המחברים הם; ד”ר שלמה סבירסקי, סוציולוג ישראלי, פעיל חברתי, סופר ישראלי והמנהל האקדמי של מרכז אדוה וממייסדיו ומר ירון הופמן-דישון, חוקר מנהל וההדרכה במרכז אדוה, מתמצית וממצאים עיקריים, של הדו”ח החדש, עולה, כי; הדיון הציבורי בסוגיית התייקרות מחירי הדיור מתמקד בשני גורמים; האחד, ההיצע הבלתי מספיק, לכאורה, של דירות; השני, בעיקר בשנים האחרונות, הוא הירידה בשער הריבית של בנק ישראל, שהפכה את ההשקעה בנדל”ן לכדאית יותר מהשקעה בניירות ערך.

■ רוצים עוד עדכונים? הצטרפו ל’כאן נעים’ ב’פייסבוק’ או ב’טוויטר’.

המסמך של “מרכז אדוה”, מונה גורם נוסף והוא הצטברות של משאבים כספיים בידי מעטים, הצטברות ההופכת אותם ל”כוח שוק” משמעותי ביותר. העושר המשפחתי הגדל מאפשר למיעוט זה, המכונהף “המשקיעים”, לרכוש חלק משמעותי של ’היצע הדיור’, בייחוד כאשר נוצרים תנאים נוחים נוספים ובהם ירידה ב’שיעורי הריבית’.

קבוצה נוספת, קטנה בהרבה, הנכללת בתוך “קבוצת המשקיעים” היא משקי בית, הנמנים עם המאון והאלפיון העליון, הרוכשים דירות יוקרה במרכזי הערים.

1. מיהם “המשקיעים”? כיום העשירון העליון הוא היחיד שהכנסתו הפנויה (לאחר תשלומי חובה) גדולה מן ההוצאה הכוללת שלו לתצרוכת ולתשלום משכנתא – ב-2013, עמד ההפרש על 4,168 ₪. אצל כל שאר העשירונים, לרבות העשירון התשיעי, ההוצאה הכוללת לתצרוכת ולתשלום משכנתא הייתה גדולה יותר מן ההכנסה הפנויה.

2. היקף ההשקעה בדיור מושפע מגורמים שונים ובהם גובה המיסוי ומצב הבורסה לניירות ערך, ועם זאת היקפה לא השתנה באופן משמעותי, משום שמעבר לתנודות עומדת איתן שכבה משמעותית למדי שמשאביה מאפשרים לה להיות שחקן חשוב ב’שוק הדיור’.

3. אם המשקיעים הרגילים משפיעים על מחירי הדיור בעיקר באמצעות הגדלת הביקוש, הרי ששכבת הישראלים העשירים במיוחד, הרוכשים דירות יוקרה במרכזי הערים, משפיעה בעיקר באמצעות החדרת סטנדרטים חדשים ויקרים, המחלחלים מטה בעיקר אל שותפיהם ל’עשירון העליון’, ובמידות משתנות גם אל שאר הישראלים.

4. גם בפרויקטים של בנייני מגורים “עממיים” נכללים כיום, בנוסף לדירות ששטחן הולך וגדל, גם תוספות כמו; מבואה גדולה, מועדון דיירים ומחסנים – המייקרות את עלות הבנייה ואת מחיר הדירה הסופי.

הופעת ’מגדלי היוקרה’ במרכזי הערים, משפיעה לא רק על אופי הבנייה של דירות חדשות, אלא גם מעלה את מחירן של דירות קיימות בסביבת מגדלי היוקרה.

5. על היווצרותו וגידולו של נדל”ן הדיור היקר במיוחד ועל התפתחות תופעת מגדלי היוקרה, ניתן ללמוד מן התרשים הבא (למטה), המציג את המחיר הממוצע (במחירי 2014) של העשירון, המאון והאלפיון העליון של עסקאות הנדל”ן למגורים היקרות ביותר בעשור 2014-2004.

מחיר ממוצע של כלל הדירות, העשירון העליון, המאון העליון והאלפיון של הדירות בישראל בשנים 2004-2014

המדיניות של “שוק חופשי” הותירה את שוק הדיור להשפעה נרחבת של “כוחות השוק” ובראשם “המשקיעים”. מכאן מסקנת מחברי המסמך, ד”ר סבירסקי, ומר הופמן-דישון, כי אין די ב”הצפת” השוק בקרקע ובבנייה ביזמות פרטית בלבד, שכן כל היצע חדש, יגיע קודם כל לידיהם של “המשקיעים”.

מדיניות ריאלית ל’הורדת מחירי הדיור’ צריכה לכלול את הצעדים הבאים;

1. העלאה משמעותית של המיסוי הישיר על הכנסתם של פרטים, בעיקר אלה הנמנים על השכבות העשירות. צעד זה מומלץ מזה שנים על ידי בנק ישראל, בהנחה שהוא יאפשר הגדלה של התקציבים החברתיים. אנו סבורים, קובעים מחברי המסמך ומוסיפים, כי הוא יסייע גם ב-הורדת מחירי הדיור, אם באמצעות צמצום תופעת “המשקיעים” ואם באמצעות העמדת מקור מימון למעורבות עמוקה יותר של המדינה בשוק הדיור.

צעדים אלו, עשויים להשפיע יותר מאשר צעדי מיסוי נדל”ן ספציפיים, כמו העלאת ’מס רכישה לרוכשי דירה שנייה’, שאותם ניתן לעקוף על ידי תכנוני מס ו/או רישום הדירה על שם הילדים.

2. הנהגת ’מס עושר כללי’, או לכל הפחות מס עושר על נכסי נדל”ן (דוגמת רעיון “מס אחוזות” שהוצע על-ידי מפלגת הלייבור בבריטניה לפיו בעלי אחוזות בשווי של יותר מ-2 מיליון ליש”ט ישלמו מס של 1% משווי הנכס בשנה).

כלי מדיניות זה, יכול להשפיע במקום שבו העלאה של המס הישיר אינה יכולה לסייע, ובמיוחד במציאות הישראלית שבה חלק גדול מרוכשי דירות היוקרה הינם יהודים אמידים מחו”ל אשר אינם משלמים מס הכנסה בישראל.

3. במקביל לצעדים להגבלת הביקוש ולהפחתת השפעתו של העושר החדש על שוק הדיור, יש לנקוט גם בצעדים ממשיים להגדלת היצע של דירות במחיר הוגן, וזאת על-ידי יצירה של “אופציה ציבורית” משמעותית – בנייה ממשלתית מאסיבית של דיור לרכישה ולהשכרה, בקרבת מרכזי תעסוקה, ברמת גימור ותחזוקה גבוהה ובמחירים אפשריים לציבור הרחב.

◄ מרכז אדוה

מרכז אדוה

מרכז אדוה, הינו מכון בלתי תלוי לחקר החברה הישראלית ולקידום רעיון השוויון והצדק החברתי. מתמקד בחקר במדיניות החברתית בישראל וניתוחה, ובוחן באופן ביקורתי את הצעדים הננקטים בתחומי התקציב, המיסוי והשירותים החברתיים; חינוך, בריאות, שיכון, רווחה, תחבורה וסביבה. כמו כן את השלכותיהם של צעדים אלה על החברה הישראלית, כולה ועל כל אחת מהקבוצות המרכיבות אותה.

מלאכת הניטור של מרכז אדוה, נסמכת על מאגרי נתונים עשירים ומגוונים, המאפשרים לעקוב אחר התפתחויות בתחום הפיתוח הכלכלי כמו גם בתחום השוויון החברתי.

מרכז אדוה, מציע ימי עיון וקורסים בתחומים שונים הנגזרים מתחומי המחקר בהם הוא עוסק. ההרצאות ניתנות על ידי צוות מרכז אדוה, מרצים באקדמיה הקשורים למרכז אדוה ואנשי ארגונים חברתיים מומחים בתחומם.

■ מצאתם טעות בכתבה, זה לא נעים! תלחצו כאן ספרו לנו ונתקן.

תגובות • אודות הכותב

  כתב כאן ישראל

  כתב כאן ישראל | כאן נעים, הוא חבר מערכת ו/או מידע שהובא / נשלח על ידי פרטיים ואו מוסדות ואו על ידי כותב שבחר להישאר בעילום שם ונבדק לפני פרסומו על ידי מערכת האתר. פניות בדואר האלקטרוני אל כתב אתר כאן נעים: kanisrael2018@gmail.com

  הוסף תגובה

  לחצו פה להוסיף תגובה

  שינוי גודל גופנים