פורום כאן נעים

דברי ראש הממשלה בנימין נתניהו חונך כביש 31 בערד

ראש הממשלה בנימין נתניהו, יחד עם שר הביטחון אביגדור ליברמן ושר התחבורה והמודיעין ישראל כץ, חונכים את כביש 31 באזור ערד.

כיצד להתנהג באירוע טביעה סרטון מד"א

כיצד להתנהג באירוע טביעה | סרטון בשפה העברית באדיבות מד"א.

שלישיית הגשש החיוור בחוף הים

הגשש החיוור בתכנית "סופסופ" בשנת 1988, מנחה גבי גזית. ערוץ 1.

אודטה שוורץ האמנתי לו | עוד גבר מתחזה

העיתונאית אודטה שוורץ, על גבר מתחזה שהייתה עמו ביחסים: האמנתי לו | הכתב חיים אתגר, ערוץ 2.

המורה התמוטט בשיעור – התלמיד הציל את חייו

המורה דר' "מרקוס הילסנרט" התמוטט באמצע השיעור - התלמיד מתנדב נוער מד"א "אולי רפאלי" ביצע בו פעולות החייאה בהדרכה טלפונית של חובשת במוקד שרי קליין - כתבתו של פוראת נאסר - המהדורה המרכזית - ערוץ 2.

שום פלפל ושמן זית עם חיים כהן – קרין גורן

שום פלפל ושמן זית עם חיים כהן - קרין גורן.

פיתות מתנפחות. מאלף עד תיו

מתכון לפיתות מתנפחות ונפתחות בקלות. בתנור ביתי רגיל. קל, פשוט, ברור ומפורט. מפי מקס מלכיאל.

למי שהחמיץ ראיון מיוחד עם מר בנימין נתניהו

למי שהחמיץ ראיון מיוחד עם מר בנימין נתניהו האדם, האיש לא ראש הממשלה.

תרקוד היא אמרה לו… תרקוד

תרקוד היא אמרה לו... תרקוד. שווה אולי תלמד משהו יא גבר.

ד"ר אופיר ארצי על נזקי עור הפנים

ד"ר אופיר ארצי מומחה ברפואת עור ומין, המרכז המשולב לאסתטיקה, מחלקת עור על נזקי עור הפנים. "חיים בריא" עם פרופ' קרסו.

מפעל הפיס

נעים לעקוב אחרי

מבקים כאן ישראל

A feed could not be found at http://kanisrael.co.il/?feed=rss2. A feed with an invalid mime type may fall victim to this error, or SimplePie was unable to auto-discover it.. Use force_feed() if you are certain this URL is a real feed.
תזונה | דיאטה

ד"ר ירון ריבר, מהמרכז הרפואי הלל יפה, מסביר למה לא לפספס את הקפה של הבוקר

"אם אני לא שותה לפחות קפה אחד עד השעה 12:00 אני חוטף כאב ראש מהגיהינום?" אם המשפט הזה מוכר לכם, אתם יכולים להירגע. זה לא מלחץ, וזה גם לא מכיוון שלא שתיתם שום דבר אחר. זו בהחלט תגובה אפשרית של הגוף לאי קבלת מנת הקפאין היומית שלו "על הבוקר". ד"ר ירון ריבר, מנהל המחלקה הנוירולוגית של המרכז הרפואי הלל יפה בעיר חדרה, מסביר לכם למה לא לפספס את הקפה של הבוקר.
ד
ד"ר ירון ריבר, מהמרכז הרפואי הלל יפה, מסביר למה לא לפספס את הקפה של הבוקר

אם אתם שייכים לאלו שלעולם לא ידלגו על הקפה של הבוקר, אולי יש לכם סיבה טובה, כך על פי ד"ר ירון ריבר, מנהל המחלקה לנוירולוגיה ב’מרכז הרפואי הלל יפה’ שבעיר חדרה; "הקפאין קיבל "שם" של חומר ממכר ולאו דווקא חיובי. אז נכון, יש בשתיית קפה ובצריכת קפאין מן ההתמכרות, אבל חשוב להבין, שהקפאין (Caffeine), הוא בעל אפקטים מיטיבים לא מועטים. לראייה, כיום, גם תעשיית התרופות עושה בו שימוש לשם חיזוק הפעולה של כדור כזה או אחר".

◄ קפאין טוב, קפאין רע

פעולת הקפאין בגוף היא כזאת שהוא נקשר לקולטני חומר שנקרא; אנדוזין (Adenosine). זהו חומר טבעי הנמצא בגוף האדם, המשמש כאבן בניין חשובה ביותר לאנרגיה לטובת ייצור חומרים כימיים שונים, בין היתר לחומצות גרעין, DNA ו- RNA. תוצאת החסימה של האנדוזין על ידי הקפאין היא תופעות, כגון; עידוד קשב מפוצל, עלייה ברמת הערנות, עלייה בדופק, אפקט משתן, אפקט נוגד דלקת, הקטנת הנפיחות, כיווץ קל של כלי הדם תוך מוחיים, הקטנה של ממאירות ל’סרטן המעי הגס’, ועוד.

"התוצאות הפחות חיוביות", מסביר ד"ר ריבר; "הן היותו בעל אפקט שלילי לסובלים מ’יתר לחץ דם’. עבורם צריכת קפאין מוגברת, אכן, עלולה להיות בעייתית".

תכונה חשובה שמבצע הקפאין כשהוא חוסם את האנדוזין, היא יצירת אפקט אנלגטי כמשכך כאב".ואם נחזור לרגע ל"קפה של הבוקר" ששכחנו לשתות ולכאב הראש שהתהווה לנו – כשאנו צורכים קפאין באופן קבוע, אנחנו מעלים את כמות הקולטנים לאנדנוזין, והתוצאה היא שהחומר הטבעי בגוף שמתחבר אליהם, מאפשר הולכת יתר של איתותי כאב, ומביא גם להתרחבות יתר של כלי הדם התוך מוחיים.

הרחבה שכזו היא כשלעצמה מקור ל’כאב ראש פועם’. דהיינו; מהרגע שהרגלנו את מרכזי הכאב במוח לקפאין בכמות מסוימת ובזמן מסוים, היעדרו, ייצור מצב שמאפשר העברת כאב. ובניסוח פשטני; אי שתיית הכאב עלולה ליצור כאב ראש.

מדובר ב’כאב רקתי – מצחי’, בעל עוצמה נמוכה, שפעמים רבות עובר תוך 20 דקות עם שתיית כוס קפה (בכוס קפה אחת יש 150 מיליגרם של קפאין – מנה שיש לה השפעה על מרכזי כאב במוח).

"אנשים באים אליי למרפאה עם תלונות על כאבי ראש, דווקא בסוף השבוע, זמן שבו אין עליהם לחץ רגשי או פיזי כלשהו שעלול לגרום להם לכאב הראש", מציין ד"ר ריבר; "כשאני בודק את "שגרת הקפה שלהם", מסתבר הרבה פעמים שבשבת, הם מוותרים ה"קפה של הבוקר" מסיבות שונות. הרבה פעמים, אני מבקש מהם להקפיד על שתיית כוס קפה אחד לפחות לפני הצהריים, גם בסוף השבוע ובחופשות, בכדי להפחית את תדירות כאבי הראש.

◄ להפסיק לשתות קפה או לא להפסיק? – זאת השאלה

כאמור, לקפאין הרבה תכונות חיוביות, כאלו שגם נעשה בהם שימוש מודע בתרופות שונות, המשלבות בתוכן קפאין לשם יצירת אפקט אנלגטי (משכך כאב).

אדם שרגיל לצרוך לפחות כוס קפה אחת ביום, עלול למצוא עצמו עם כאב ראש בגלל ההרגל של הגוף, ולאלו הסובלים מכאבי ראש באופן כרוני (מיגרנות) – התופעה עלולה להיות משמעותית אף יותר. אם זאת לרוב האנשים צרכת הקפה לא צריכה להוות בעיה, כל עוד היא נעשית בצורה מתונה.

▼ המלצותיו של ד"ר ריבר בנושא צריכת קפה, כדלהלן;

1. המשיכו לשתות את הקפה שלכם בצורה קבועה ומתונה. רוצים להיגמל? – אף פעם לא "בבת אחת" אלא בהדרגתיות.

2. הימנעו עקרונית מצריכת העולה על 300 עד 400 מיליגרם של קפאין ביום. שימו לב לצריכת משקאות נוספים בהם קיים קפאין (משקאות אנרגיה או קולה). צריכה של שתי כוסות קפה ביום היא סבירה.

3. אנשים שסובלים מ’יתר לחץ דם’, או הפרעות קצב, זהירות יתר בצריכת קפאין. כמות של שתי כוסות קפה היא המגבלה הנכונה ביותר לאנשים אלו, אך במצבים מסוימים יש להימנע לחלוטין מצריכת קפה.

4. אנשים שלוקים באסטמה ונוטלים תכשירים המכילים אמנופילין (כמו; תיאוטרים), צריכים אף הם לשים לב לצריכת הקפאין משום שהאמנופילין שייך לאותה קבוצת חומרים כמו; ה’קפאין’. שימוש בקפה במצב זה יכול להגדיל הסיכון לתופעות רעילות (הפרעות קצב בלב ופרכוסים).

5. סובלים מכאבי ראש תכופים? – יש לשקול האם הם נגרמים מצריכת יתר או מצריכה בלתי סדירה של קפאין, ולשקול הפסקה של צריכת קפה.

תגובות • אודות הכותב

  כתב כאן ישראל

  כתב כאן ישראל | כאן נעים, הוא חבר מערכת ו/או מידע שהובא / נשלח על ידי פרטיים ואו מוסדות ואו על ידי כותב שבחר להישאר בעילום שם ונבדק לפני פרסומו על ידי מערכת האתר. פניות בדואר האלקטרוני אל כתב אתר כאן נעים: kanisrael2018@gmail.com

  הוסף תגובה

  לחצו פה להוסיף תגובה

  שינוי גודל גופנים