פורום כאן נעים

הצהרות ראש הממשלה נתניהו ונשיא ארגנטינה

הצהרות ראש הממשלה מר בנימין נתניהו ונשיא ארגנטינה מר מאוריסיו מאקרי לאחר פגישתם היום (שלישי).

כיצד להתנהג באירוע טביעה סרטון מד”א

כיצד להתנהג באירוע טביעה | סרטון בשפה העברית באדיבות מד"א.

שלישיית הגשש החיוור בחוף הים

הגשש החיוור בתכנית "סופסופ" בשנת 1988, מנחה גבי גזית. ערוץ 1.

אודטה שוורץ האמנתי לו | עוד גבר מתחזה

העיתונאית אודטה שוורץ, על גבר מתחזה שהייתה עמו ביחסים: האמנתי לו | הכתב חיים אתגר, ערוץ 2.

איך ניצחו הצמחוניים (פיל ו-תאו) את הטורף אריה

איך ניצחו הצמחוניים (פיל ו-תאו) את הטורף הלביאה

ילד מיוחד, וסוס מיוחד | חובה לצפות

כשהגעתי הביתה וצפיתי בסרטון הבנתי את העוצמה של אותו רגע של בני ארז הלוקה ב'תסמונת ויליאמס' והסוס הרגיש.

מפעל הפיס

צהל איתם – ולמענם

צהל איתם - ולמענם | כך נראה ההאקתון הצה"לי שמפתח פתרונות לקשיים של ילדים אוטיסטים. עוד טכנולוגיות שפותחו בפרויקט המיוחד, עכשיו באתר צה"ל: http://bit.ly/2vsq4w7

שום פלפל ושמן זית עם חיים כהן – קרין גורן

שום פלפל ושמן זית עם חיים כהן - קרין גורן.

נעים לעקוב אחרי

כאן חדשות ישראל

פרופ’ סמוחה: 62.5% מערביי ישראל, חושבים שפעלו בצורה מוצדקת באירועי אוקטובר

62.7% מן היהודים חושבים שהילודה הגבוהה של הערבים מהווה סכנה למדינה ◄ “למרות שהיחסים, כפי שהם משתקפים ב’מדד יחסי יהודים ערבים’ לשנת 2010; הם קשים בישראל אין כמעט אירועים אלימים המוניים בין יהודים וערבים – המסקנה; יש מוקדי סולידריות והבנה בין יהודים וערבים”, אמר פרופ’ סמי סמוחה, אוניברסיטת חיפה, שחשף נתוני המדד המלאים בכנס שערך המרכז היהודי-ערבי באוניברסיטה
פרופ’ סמוחה: 62.5% מערביי ישראל, חושבים שפעלו בצורה מוצדקת באירועי אוקטובר
פרופ’ סמוחה: 62.5% מערביי ישראל, חושבים שפעלו בצורה מוצדקת באירועי אוקטובר

“האזרחים היהודים במדינת ישראל, מוכנים לקבל את ה’ערבים’ ולפעול למען שילובם בחברה ולמען שוויון זכויות, אבל רק בתנאי שהערבי לא יגדיר עצמו כפלסטיני ובתנאי שיכיר באופייה היהודי והדמוקרטי של המדינה. צעדים מסוג זה מתבטאים כחוסר נאמנות למדינה”, כך אומר פרופ’ סמי סמוחה מן החוג לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה של אוניברסיטת חיפה, וחתן פרס ישראל לסוציולוגיה, אשר חשף את נתוני מדד יחסי יהודים-ערבים* לשנת 2010, בכנס שערך היום (ראשון) המרכז היהודי-ערבי באוניברסיטת חיפה.

בנתוני המדד, שעורך פרופ’ סמוחה, המתמחה ביחסים אתניים בפרספקטיבה השוואתית ובחקר החברה הישראלית, הידוע בין היתר במחקריו על והשסע הערבי-יהודי בישראל, קובע, כי; “מאז שנת 1976, התגלו מגמות של העמקת השסע בין יהודים וערבים מצד אחד, אולם גם מגמות הפוכות, של קבלת האחר ורצון לחיי דו-קיום.

לדבריו של פרופ’ סמוחה, במקרים רבים עמדות שליליות של ערביי ישראל משקפות את רצונם להתריס בכוונה כנגד המדינה. עוד הוא הוסיף, כי הנתונים מראים, כי ללא ספק, שני הצדדים מרגישים מאוימים בצורה קשה מהצד השני.

62.5% מערביי ישראל, חושבים, כי הערבים, פעלו בצורה מוצדקת ב’מהומות אוקטובר 2000’, כאשר 14.5% חושבים שכדי להביא את מחאתם, כל הדרכים כשרות כולל אלימות, ו-42%, אינם שבעי רצון מהיותם אזרחי ישראל.

חוסר האמון של הציבור הערבי בציבור היהודי מתבטא בכך ש-53.8% מערביי ישראל, חושבים שאי אפשר לתת אמון ברוב היהודים, כ-80% חוששים מהפקעות אדמות מסיבית של אדמות ערביות וכשליש מהם חושש מהטרדה של השלטונות במקרה של פעילות מחאה.

בקרב הציבור היהודי, 62.7%, חוששים שה’ילודה’ הגבוהה של ערביי ישראל, מסכנת את המדינה וכ-80% חוששים שהתמיכה של ערביי ישראל ב’פלסטינים’, מהווה איום לאופייה של מדינת ישראל. כשליש מה’יהודים’, אינו תומך במתן זכות הצבעה לערבים ו-80% מאמינים, כי מי שאינו יהודי צריך להצהיר נאמנות לאופייה היהודי והדמוקרטי של המדינה כתנאי לקבל אזרחות.

כאמור, הצד השני של המטבע, מגלה, כי 80% מערביי ישראל, ו-70% מן היהודים, מאמינים, כי בעתיד ישררו יחסי חברות בין יהודים וערבים, וכ-80% משני הצדדים, מאמינים, כי צריכים להיות יחסים בין יהודים וערבים שאינם מבוססים על כורח (שימוש משותף בתחבורה ציבורית, בתי חולים וכד’) אלא על רצון משותף לקשר משותף.

כ-60% מערביי ישראל, מאמינים, כי היהודים הם לאום שמגיע לו מדינה ואילו בקרב היהודים, כ-75% תומכים בכך שמנהיגים יהודים, ימתנו את התבטאויותיהם כלפי ערבים.

“הנתונים מלמדים אותנו שהבסיס לדו-קיום אמיתי עדיין קיים והוא אינו נשחק לאורך 35 שנות המדד. עלינו להמשיך ולפעול לחיזוק הבסיס המשותף ולהקטנת השסע”, אמר ראש המרכז היהודי-ערבי פרופ’ יצחק וייסמן. “למרות שהיחסים, כפי שהם משתקפים במדד, הם קשים בישראל אין כמעט אירועים אלימים המוניים בין יהודים וערבים.

המסקנה היא שבכל זאת יש מוקדי סולידריות והבנה בין יהודים וערבים”, סיכם הסוציולוג הישראלי פרופ’ סמוחה.

*מדד יחסי ערבים-יהודים

מדד יחסי ערבים-יהודים, מבוסס על סקר ארצי מייצג של האזרחים הערבים בני 18 ומעלה החיים בישראל, כולל דרוזים ובדווים. הנתונים נאספו ב-711 ראיונות פנים אל פנים בערבית.

הסקר היהודי, מבוסס על ראיונות טלפוניים בעברית וברוסית עם מדגם ארצי מייצג של 700 יהודים בני 18 ומעלה, לרבות עולים, חרדים ומתנחלים. טעות הדגימה בכל סקר היא 3.7%.

תגובות • אודות הכותב

  כתב כאן ישראל

  כתב כאן ישראל | כאן נעים, הוא חבר מערכת ו/או מידע שהובא / נשלח על ידי פרטיים ואו מוסדות ואו על ידי כותב שבחר להישאר בעילום שם ונבדק לפני פרסומו על ידי מערכת האתר. פניות בדואר האלקטרוני אל כתב אתר כאן נעים: kanisrael2018@gmail.com

  הוסף תגובה

  לחצו פה להוסיף תגובה

  שינוי גודל גופנים