פורום כאן נעים

ראש הממשלה בנימין נתניהו בנאום בגני התערוכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו ב'נאום גני התערוכה'.

רונאלדו, מגן דוד אדום ו’אבוט ישראל’ למען תרומות דם

הכדורגלן כריסטיאנו רונאלדו, תורם דם קבוע, קורא לציבור להצטרף לעידוד תרומות דם בישראל

הפצצת הכור הסורי – הסרט המלא

הסרט חושף את המותחן הדרמטי שעמד מאחורי הפצצת הכור הסורי. מי נתן את ההוראה על מה דיברו אולמרט ובוש? והיכן בילה גבי אשכנזי בזמן ההפצצה הקטלנית?

מיכאל בְּרִיזוֹן קורע את יאיר לפיד

מיכאל בְּרִיזוֹן הידוע בשם-העט ב. מיכאל והסאטיריקן והפובליציסט, קורע את יאיר לפיד לגזרים מפוצץ את הבלוף.

ארץ נהדרת | הטורטלים מארחים חברים לשבת

ארץ נהדרת | הטורטלים מארחים חברים לשבת.

חמש עובדות מדעיות על פסח

5 עובדות מדעיות שלא ידעת על פסח והשלכותיו עליך.

סחלב טעים וחמים | ליהי קרויץ

סחלב טעים וחמים-tasty and warm sahcla | מטבח בקלי קלות- ליהי קרויץ - הערוץ המקורי קל ומהיר.

למי שהחמיץ ראיון מיוחד עם מר בנימין נתניהו

למי שהחמיץ ראיון מיוחד עם מר בנימין נתניהו האדם, האיש לא ראש הממשלה.

שלמה ארצי עם עומר אדם | לא הפסקתי לחפש אותך

שלמה ארצי עם עומר אדם - לא הפסקתי לחפש אותך | מילים ולחן: שלמה ארצי | עיבוד והפקה מוזיקלית: יעקב למאי.

ד”ר אופיר ארצי על נזקי עור הפנים

ד"ר אופיר ארצי מומחה ברפואת עור ומין, המרכז המשולב לאסתטיקה, מחלקת עור על נזקי עור הפנים. "חיים בריא" עם פרופ' קרסו.

מפעל הפיס

נעים לעקוב אחרי

אורח נעים

הרב דוד בן זזון: על סגירות דתית ושנת שירות ב’תוכנית יג”ל’ של הקיבוץ הדתי

אולי בגלל שלהיות ב’שנת שירות’, זה אומר להיות מחויב לעשות למען האחר. להגיע בזמן. לתבוע מעצמך להוציא כוחות שלא ידעת על קיומם. אז, למי שחושב שרק להיות בישיבה או מכינה זה עירבון לכך שהבן יישאר דתי, כמו שצריך, כדאי לחשוב פעם נוספת.
הרב דוד בן זזון: על סגירות דתית ושנת שירות ב’תוכנית יג
הרב דוד בן זזון: על סגירות דתית ושנת שירות ב’תוכנית יג”ל’ של הקיבוץ הדתי

“הרב שלי, נגד. המחנך שלי, נגד. החברותא שלי, נגד. וגם ראש הישיבה שלי, נגד, ובכל זאת, אני בא”. זהו ציטוט של אמיר, שמיניסט באחת הישיבות התיכוניות בארץ. מדובר על הליכה לשנת שירות ב’תוכנית יג”ל’ של הקיבוץ הדתי. בקרב מחנכים רבים, יש התנגדות רבה לכך שבנים דתיים ילכו ל-’שנת שירות’. ובלשונו של אחד מראשי הישיבות התיכוניות: “זה לא מתאים לקו החינוכי שלנו”.

את התשובה העיקרית לשאלה, למה יש כזאת התנגדות לכך שבנים יעשו שנת שירות לפני הצבא, נתן, אחד המחנכים מישיבה תיכונית נחשבת באזור המרכז; “אם יש לי תלמידים שמבינים שיש להם עכשיו לא מספיק, השאלה שאני שואל את עצמי היא עד כמה הם יוכלו לקבל את האפשרות לבדוק את המקום שלהם בעולם. לי חשוב שהם יבנו את עצמם בניין רוחני…”.

לדעתו, בניין רוחני, אפשר לבנות רק דרך לימוד תורה במסגרת ישיבה או מכינה. לכן את כל מי שרק אפשר הוא ינסה לשלוח לישיבה או למכינה. ואכן, יש החושבים שהליכה לשנת שירות היא בזבוז זמן, ועדיף כבר להתגייס מיד.

אז למה אמיר בכל זאת בא? מה דוחף אותו לבוא למרות שכולם אומרים לו אל תבוא? ובכן. אמיר, שייך לחבורה של בנים ובנות אידיאליסטיים באמת. שבוחרים לעשות שנת שירות למרות כל ההתנגדות מסביב, ולמרות שכמעט כל הסביבה שלהם, המשפחה, המורים, והרבנים מנסים למנוע מהם לבוא.

כמו שאמר מלאכי מ-גרעין הודיות; “לא מעט גבות הורמו לשמע המסלול אותו בחרנו. אך אנו בשלנו; אנו יוצאים לשליחות בתודעה דתית-חברתית אדירה של קידוש השם. אנו לא נוטשים את דרך התורה אלא מיישמים אותה בצורה הנכונה והנצרכת ביותר!!!”.

לחבורה זו, חשוב לא רק לדבר אלא גם לעשות למען עם ישראל. ברחבי הארץ, פזורים כעשרה גרעיני יג”ל של בנים ובנות דתיים שבאים מכל הארץ, ועוזרים לילדים במצוקה, עובדים עם נוער בסיכון, מסייעים בקליטת עלייה, מחזיקים מועדוניות נוער, מקיימים פעילות משותפת עם ילדים אתיופים, מסייעים לאנשים עם מוגבלויות, ועוד ועוד.

מתברר שדווקא, יש הרבה שמתחזקים מבחינה דתית במהלך השנה. עד כדי כך, כי יובל, בוגר שהמשיך אחר כך בישיבה גבוהה, קבע שלולא שנת השירות – אין סיכוי שהוא היה הולך אחר כך לישיבה. זאת למרות, שיש חברה שגמרו את “השמינית” בשאלות ותהיות קשות ביחס לעולמם הדתי, דווקא שנת השירות, חיזקה אותם.

אולי בגלל שלהיות ב’שנת שירות’, זה אומר להיות מחויב לעשות למען האחר. להגיע בזמן. לתבוע מעצמך להוציא כוחות שלא ידעת על קיומם. אז, למי שחושב שרק להיות בישיבה או מכינה זה עירבון לכך שהבן, יישאר דתי, כמו שצריך, כדאי לחשוב פעם נוספת.

__________

* הכותב הוא הרב דוד בן זזון, מלווה רוחני תורני של גרעיני יג”ל ב-קיבוץ הדתי.

תגובות • אודות הכותב

  כתב כאן ישראל

  כתב כאן ישראל | כאן נעים, הוא חבר מערכת ו/או מידע שהובא / נשלח על ידי פרטיים ואו מוסדות ואו על ידי כותב שבחר להישאר בעילום שם ונבדק לפני פרסומו על ידי מערכת האתר. פניות בדואר האלקטרוני אל כתב אתר כאן נעים: kanisrael2018@gmail.com

  הוסף תגובה

  לחצו פה להוסיף תגובה

  שינוי גודל גופנים