פורום כאן נעים

דברי ראש הממשלה בנימין נתניהו בדיון 40 חתימות בכנסת

דברי ראש הממשלה מר בנימין נתניהו בדיון ביום שני, 13-11-17 לאחר שנאספו 40 חתימות בכנסת.

כיצד להתנהג באירוע טביעה סרטון מד”א

כיצד להתנהג באירוע טביעה | סרטון בשפה העברית באדיבות מד"א.

שלישיית הגשש החיוור בחוף הים

הגשש החיוור בתכנית "סופסופ" בשנת 1988, מנחה גבי גזית. ערוץ 1.

אודטה שוורץ האמנתי לו | עוד גבר מתחזה

העיתונאית אודטה שוורץ, על גבר מתחזה שהייתה עמו ביחסים: האמנתי לו | הכתב חיים אתגר, ערוץ 2.

המורה התמוטט בשיעור – התלמיד הציל את חייו

המורה דר' "מרקוס הילסנרט" התמוטט באמצע השיעור - התלמיד מתנדב נוער מד"א "אולי רפאלי" ביצע בו פעולות החייאה בהדרכה טלפונית של חובשת במוקד שרי קליין - כתבתו של פוראת נאסר - המהדורה המרכזית - ערוץ 2.

שום פלפל ושמן זית עם חיים כהן – קרין גורן

שום פלפל ושמן זית עם חיים כהן - קרין גורן.

פיתות מתנפחות. מאלף עד תיו

מתכון לפיתות מתנפחות ונפתחות בקלות. בתנור ביתי רגיל. קל, פשוט, ברור ומפורט. מפי מקס מלכיאל.

למי שהחמיץ ראיון מיוחד עם מר בנימין נתניהו

למי שהחמיץ ראיון מיוחד עם מר בנימין נתניהו האדם, האיש לא ראש הממשלה.

תרקוד היא אמרה לו… תרקוד

תרקוד היא אמרה לו... תרקוד. שווה אולי תלמד משהו יא גבר.

מדהים? תשפטו בעצמכם

מדהים? תשפטו בעצמכם רק אל תנסו בבית וגם לא ברחוב.

מפעל הפיס

נעים לעקוב אחרי

מבקים כאן ישראל

A feed could not be found at http://kanisrael.co.il/?feed=rss2. A feed with an invalid mime type may fall victim to this error, or SimplePie was unable to auto-discover it.. Use force_feed() if you are certain this URL is a real feed.
אורח נעים

ישראל יכולה להגשים את חזונות של לארי אליסון הטור של ד”ר לינדה הר נבו

בישראל אחוז מחשוב גבוה ביותר של המוסדות הרפואיים בהשוואה לנעשה בעולם ■ אילו המדינה הייתה מתקנת תקנה המחייבת מוסדות להעביר מידע אלקטרוני רפואי עם בקשת המטופל, כבר ניתן היה להשתמש בטכנולוגיה כדי להציל חיים במצבי חירום
ישראל יכולה להגשים את חזונות של לארי אליסון הטור של ד
ישראל יכולה להגשים את חזונות של לארי אליסון הטור של ד”ר לינדה הר נבו

ביום שישי האחרון, בפאתי העיר לוד, הסביר לנו לארי אליסון, היו”ר והבעלים של אורקל העולמית, את חזונו בעניין הצורך ברשומה רפואית גלובאלית. הוא ציין, כי הוא מצפה למצוא מערכת מידע שתאסוף אינפורמציה רפואית של כל אחד, בדומה ליישומים הפיננסיים הקיימים היום ועומדים לרשותנו באופן כל כך מובן מאליו. כך לדבריו, כשאדם נמצא מחוץ למדינתו וצריך טיפול רפואי, יוכל הרופא המקומי לשלוף בלחיצה אחת את כל ההיסטוריה הרפואית שלו. בנוסף, יוכל מאגר המידע לסייע לקידום המחקר הרפואי בעולם. ניתן יהיה למשל לנתח את המידע שבמאגר, כמות המשתמשים בתרופה מסוימת ומאפייניהם כגון מין וגיל, יעילותה ועוד. זאת באופן “עיוור” שלא יחשוף את זהות המשתמשים בתרופה.

רבות דובר בנושא זה בישראל ובעולם חברות ישראליות שונות נמצאות בקדמת הטכנולוגיה בתחום ניהול המידע הרפואי. תחום המחשוב הרפואי בארץ ובעולם נהנה מעדנה בעת האחרונה, ואף זכה לכינוי HIT ר”ת של Healthcare IT.

מחשוב רשומה רפואית עומד במרכז העשייה של מוסדות רפואיים, חברות ביטוח רפואי, בארץ קופות החולים, כמו גם המוסדות הפרטיים, רופאים ואף ככלי העומד לרשות המטופל ומסייע לו לקבל תמונה מלאה על מצבו הרפואי.

תחום זה עבר לאחרונה שינוי רב בתפיסה. התפיסה המובילה היום היא כי רשומה רפואית היא ממוקדת מטופל, בין אם היא בתוך מוסד רפואי ובין אם זהו תיק רפואי אישי בבעלות המטופל. המידע המעניין את המטופל הוא ההיסטוריה הרפואית שלו כפי שהיא נאגרת במוסדות השונים, מידע שיש לו רלוונטיות למצבו הבריאותי הייחודי, וכן מידע המסייע בידו להבין מה יכול להביא לשיפור במצבו הרפואי.

הצורך של הפרט בחיפוש מידע על מצבו הרפואי מקבל חיזוק נוסף עם פרסום מימים אלה, לפיו יש עליה ניכרת במספר האנשים הפרטיים המחפשים מידע רפואי באינטרנט. על פי סקר שפורסם לאחרונה על ידי Harris Interactive (סקר האריס מספר 76מתאריך 31.7.2007), מספר האנשים הפונים לחיפוש רפואי באינטרנט בארה”ב בלבד עומד כיום על 160 מיליון איש לעומת 136 מיליון לפני שנתיים (שהם 71% מכל האוכלוסייה הבוגרת בארה”ב). הבעיה היא, כי מידע זה הינו כללי ולעתים אינו תואם את המצב הרפואי האישי של מחפש המידע.

בישראל אנו עדים לאחוז מחשוב גבוה ביותר של המוסדות הרפואיים בהשוואה לנעשה בעולם. ועם זאת, רק אחוז קטן מאוד של מידע זה אכן נגיש למטופלים (בעיקר תוצאות בדיקות מעבדה ובאחת הקופות – גם התרופות).

בישראל אנו עדים לאחוז מחשוב גבוה ביותר של המוסדות הרפואיים בהשוואה לנעשה בעולם.

אמנם חוק זכויות החולה מחייב את יוצרי המידע להעבירו למטופל בהתאם לבקשתו אולם הם אינם מחויבים להעבירו אלקטרונית, אפילו אם הוא מאוכסן ככזה במחשבי המוסדות הרפואיים. אילו המדינה הייתה מתקנת תקנה המחייבת מוסדות להעביר מידע אלקטרוני עם בקשת המטופל הדבר היה מאפשר פריצת דרך דרמטית.

תקנה זו הייתה מאפשרת הצלת חיים במצבי חירום, מניעת טעויות רפואיות הנגרמות עקב היעדר היסטוריה רפואית זמינה וחסכון בעלויות במערכת הבריאות.

ברמת הפרט תקנה זו הייתה מאפשרת למטופל להיות מעורב בניהול מצבו הרפואי וליהנות מאפשרות של מעקב רפואי, כגון; בסוכרת, במצבים כרוניים אחרים, בהריון, מעקב איכות חיים ודיאטה או לחילופין מעקב פעילות ספורטיבית יום יומית, ופעילויות מגוונות רבות אחרות.

שילוב של טכנולוגיות אבטחה ושמירת סודיות בפתרון שהוצע לעיל מאפשר גישה אנונימית מצרפית לחוקרים ומעצבי המדיניות מה שיביא לשיפור עצום בבריאות האוכלוסייה במדינה, בקידום המחקר ההשוואתי וכמובן בשיפור המצב הבריאותי האישי של כל אחד מאיתנו.

חלומו של לארי אליסון, כמו גם חזונם של גוגל ומיקרוסופט בתחום זה, ניתנים להגשמה מיידית בישראל ובעולם תוך שימוש בטכנולוגיות ישראליות והצבת הפרט במרכז הפתרון.

________

הכותבת היא ממייסדי חברת GMN (גלובל מדיקל נטוורקס) אשר פיתחה את טכנולוגיית LifeOnKey™

תגובות • אודות הכותב

  כתב כאן ישראל

  כתב כאן ישראל | כאן נעים, הוא חבר מערכת ו/או מידע שהובא / נשלח על ידי פרטיים ואו מוסדות ואו על ידי כותב שבחר להישאר בעילום שם ונבדק לפני פרסומו על ידי מערכת האתר. פניות בדואר האלקטרוני אל כתב אתר כאן נעים: kanisrael2018@gmail.com

  הוסף תגובה

  לחצו פה להוסיף תגובה

  שינוי גודל גופנים