פורום כאן נעים

ראש הממשלה מר נתניהו בפתח ישיבת הממשלה

דברי ראש הממשלה מר נתניהו בפתח ישיבת הממשלה השבועית.

חדרה בחקירה: שלושה עשורים של שחיתות

זה אחר זה, נקראו ראשי העיר לחדרי החקירות, בחשד שקיבלו שוחד מקבלנים. המשטרה שתלה מצלמות ומיקרופונים בלשכת ראש העירייה צבי גנדלמן כדי לבדוק אם נתן שוחד בחירות לקבלן סמי לוי. כתבתה של איטה גליקסברג. מתוך חדשות השבוע 08.06.18

הפצצת הכור הסורי – הסרט המלא

הסרט חושף את המותחן הדרמטי שעמד מאחורי הפצצת הכור הסורי. מי נתן את ההוראה על מה דיברו אולמרט ובוש? והיכן בילה גבי אשכנזי בזמן ההפצצה הקטלנית?

מיכאל בְּרִיזוֹן קורע את יאיר לפיד

מיכאל בְּרִיזוֹן הידוע בשם-העט ב. מיכאל והסאטיריקן והפובליציסט, קורע את יאיר לפיד לגזרים מפוצץ את הבלוף.

לילת אל קאדר בעיר העתיקה בירושלים

לילת אל קאדר בעיר העתיקה בירושלים | במהלך חודש הרמדאן פקדו מדי שבוע המוני מבקרים את העיר העתיקה בירושלים. כך נראו האירועים במהלך חודש הרמדאן.

הרב יובל הכהן אשרוב – מגלה איך לרזות בלי דיאטה

הרב יובל הכהן אשרוב - מגלה לנו את הסוד איך לרזות בלי דיאטה.

סחלב טעים וחמים | ליהי קרויץ

סחלב טעים וחמים-tasty and warm sahcla | מטבח בקלי קלות- ליהי קרויץ - הערוץ המקורי קל ומהיר.

למי שהחמיץ ראיון מיוחד עם מר בנימין נתניהו

למי שהחמיץ ראיון מיוחד עם מר בנימין נתניהו האדם, האיש לא ראש הממשלה.

אנגלברט המפרדינק – הוולץ האחרון Live 2018 HD

זמר הפופ הבריטי הנודע אנגלברט המפרדינק - הוולץ האחרון Live 2018 HD

ד"ר אופיר ארצי על נזקי עור הפנים

ד"ר אופיר ארצי מומחה ברפואת עור ומין, המרכז המשולב לאסתטיקה, מחלקת עור על נזקי עור הפנים. "חיים בריא" עם פרופ' קרסו.

מפעל הפיס

נעים לעקוב אחרי

חדשות בריאות

תחלואה ומוות נובעת משימוש רשלני בתרופות מרשם

הרוקחים בישראל ובעולם מנסים מזה זמן רב למצוא פתרון לבעיית ’תרופות המרשם’ ולקידום מהלך בו יהיו הרוקחים הקליניים, מעורבים יותר בתהליך נתינת מרשמי תרופות לחולים בקהילה ובבתי החולים. תחת הכותרת; ’חידושים ומגמות בפרמולוגיה המודרנית’ יקיים ’המרכז הרפואי זיו’ בעיר צפת, כנס רוקחים ארצי בשיתוף פורום מנהלי בתי המרקחת בבתי החולים וארגון הרוקחים בשירות המדינה, בין התאריכים; 10-12 בנובמבר 2016.
זוהיר פראג’ מנהל שירותי הרוקחות במרכז הרפואי זיו בצפת ומנהל כנס הרוקחים הארצי | צילום: ארכיון | עיבוד צילום: שולי סונגו ©
זוהיר פראג’ מנהל שירותי הרוקחות במרכז הרפואי זיו בצפת ומנהל כנס הרוקחים הארצי | צילום: ארכיון | עיבוד צילום: שולי סונגו ©

הרוקחים בישראל ובעולם מנסים מזה זמן רב למצוא פתרון לבעיית ’תרופות המרשם’ ולקידום מהלך בו יהיו הרוקחים הקליניים, מעורבים יותר בתהליך נתינת מרשמי תרופות לחולים בקהילה ובבתי החולים. תחת הכותרת; ’חידושים ומגמות בפרמולוגיה המודרנית’ יקיים ’המרכז הרפואי זיו’ בעיר צפת, כנס רוקחים ארצי בשיתוף פורום מנהלי בתי המרקחת בבתי החולים וארגון הרוקחים בשירות המדינה, בין התאריכים; 10-12 בנובמבר 2016.

■ רוצים עוד עדכונים? הצטרפו ל’כאן נעים’ ב’פייסבוק’ או בטוויטר.

מנהל שירותי הרוקחות במרכז הרפואי זיו בעיר צפת ומנהל הכנס מר זוהיר פראג’, אומר, כי; בכנס הארצי בו ישתתפו מאות רוקחים מכלל בתי החולים ובתי המרקחת בישראל, יוצגו חידושי פרמקולוגיה (מדעי הרוקחות) רבים מהארץ והעולם וכי עיקר הקריאה, הינה לבתי החולים וקופות החולים בקהילה, לקיים באופן שגרתי מעורבות גבוהה של רוקחים במהלך הטיפול התרופתי הניתן לחולה, כדי למנוע טעויות במתן תרופות למטופלים המתרחשות כיום.

בשנת 2008, קבע המכון הפתולוגי של ניו יורק לאחר בדיקת גופתו של הית’ לדג’ר השחקן ההוליוודי בן ה-28 (כוכב הסרטים "הר ברוקבק", "מונסטר בול", "הג’וקר" ועוד), כי השחקן נפטר כתוצאה מ’מנת יתר’ ושילוב של ’תרופות מרשם שונות’ ביניהן; משככי כאבים, כדורי שינה, תרופות נגד צינון ואחרות.

בהודעה מטעם משפחתו של לדג’ר, נאמר; "למרות שאף תרופה לא נלקחה בכמות מוגזמת, גילינו היום, כי השילוב של תרופות מרשם היה קטלני לבננו. מותו של הית’ רק מזהיר אותנו מפני הסכנות הטמונות בשילוב של תרופות מרשם שונות, אפילו אם מדובר במינונים נמוכים". גם הזמר פרינס (57) נפטר, ככל הנראה משילוב של תרופות נגד שפעת ואחרות.

מעורבותו של רוקח בטיפול התרופתי מהווה הזדמנות אמיתית להשפיע על הפרוגנוזה של המטופל

מנתונים שהתפרסמו ב’עיתון טיימס’ נמצא, כי מספר ’מקרי המוות מתרופות מרשם’ במגמת עלייה במדינות רבות בארה"ב משנת 2009 וכיום עקף את מספר מקרי המוות מ-תאונות דרכים באמריקה.

אין ספק, כי תחלואה ומוות כתוצאה מ’תרופות מרשם’ היא ’המגיפה של המאה העשרים ואחת’ והמלחמה בסמים של אמריקה ובעולם, מכוונת אל האויב הלא נכון.

על פי מנהלת המרכז לשליטה ומניעת מחלות בארה"ב, מר טום פריידן; "הבעיה הולכת ומחמירה. מתוך 783,936 מקרי מוות כתוצאה מטעויות תרופתיות, כ- 106,000 מהם תוצאה משימוש של תרופת המרשם.

לפי המגזין הרפואי של אמריקה, מתים 290 איש בארה"ב מתרופות מרשם בכל יום. מבחינת ההיגיון, המלחמה בסמים היא אחת מהגורמים הגדולים לתחלואה ותמותה, אלה דווקא הסמים שקל להשיג, התרופות החוקיות, ב’מרשם’ הן הבעיה הגדולה.

"מחקרים רבים מהארץ והעולם מראים, כי קיימת שכיחות בטעויות הקשורות בטיפול התרופתי בקהילה ובבתי חולים וכי אחוז גבוה מהן ניתנות למניעה או להפחיתן בצורה משמעותית באמצעות מעורבות רוקחית בכלל התהליך" – אומר מר זוהיר פראג’ מנהל שירותי הרוקחות במרכז הרפואי זיו בצפת ומנהל הכנס הארצי לרוקחות.

"לזהות טעויות במתן מטיפול תרופתי בקרב מאושפזים וכן הדגשת חשיבות המעורבות של רוקח בהליך מתן התרופות לחולה…"

בין המחקרים שיוצגו בכנס שיתקיים בבית החולים ברשותו של מר מחמוד מחג’אנה, רוקח קליני של בית החולים ’הלל יפה’ בעיר חדרה, מצא, כי מתוך 3110 הנחיות למתן תרופתי לחולים, נמצאו כ- 488 (15.7%) מההוראות סווגו כ… מינון לא נכון, 694 (22.3%) מההוראות כ… טיפול לא מתאים, 115 (3.7%) מההוראות כ… חוסר בטיפול, 470 (15.1%) מההוראות כ… כפילות טיפולית, 246 (7.9%) מההוראות כ… אינטראקציה בין תרופתית.

מר מחמוד מחג’אנה רוקח קליני של בית החולים ’הלל יפה’ מבהיר, כי מטרת המחקר, הייתה לזהות טעויות במתן מטיפול תרופתי בקרב מאושפזים וכן הדגשת חשיבות המעורבות של רוקח בהליך מתן התרופות לחולה.

"לתרופות תפקיד מרכזי בטיפול הרפואי במטופלים ובהארכת תוחלת חיים. אולם גיל מבוגר או צעיר, תחלואה כרונית, משטרי טיפול מורכבים, תורמים להיווצרותן של בעיות הקשורות בטיפול התרופתי.

טעויות בטיפול התרופתי מתרחשות יום יום בארץ ובעולם וכוללות; מינון שגוי, תוויה לא מטופלת, טיפול לא מתאים, כפילות טיפולית, אינטראקציה בין תרופתית, תדירות מתן לא נכונה ועוד.

המחקר מראה, כי מעורבותו של רוקח בטיפול התרופתי מהווה הזדמנות אמיתית להשפיע על הפרוגנוזה של המטופל, לשפר את התוצאות הקליניות של המטופל" – סיכם הרוקח הקליני של בית החולים ’הלל יפה’ מר מחג’אנה.

בין ההרצאות הנוספות שיתקיימו ב’כנס הרוקחות הארצי’; פרופ’ ריאד אגבריה מנהל בי"ס לרוקחות אונ’ הנגב באר שבע על ’רוקחות קלינית קהילתית: צורך השעה’, ד"ר סוהיר סוויד מהמרכז הרפואי בני ציון על ’מניעת בעיות בטיפול התרופתי’ ביחידה לטיפול נמרץ כללי, מגר’ סשה זוראט רוקחת קלינית במרכז הרפואי פוריה על ’תרופות בהנקה’, ד"ר אוסמה חוסיין מנהל מח’ פנימית א’ במרכז הרפואי זיו על ’טיפול בסוכרת באשפוז’ ובשחרור מבי"ח ועל ’עידן חדש בטיפול היפרכולסטרמיה’ (יתר כולסטרול בדם: מצב של עודף חריג של כולסטרול בדם), ד"ר אבי לוין מומחה ברפואה פנימית בי"ח איכילוב על ’שלבי החלטה במתן אנטיביוטיקה’, ד"ר סלים חדאד מנהל שירותי רוקחות בי"ח רמב"ם על ’תיקונים עיקריים בפקודת הרוקחים וההשלכות’, פרופ’ ג’מאל זידאן מנהל המרכז האונקולוגי במרכז הרפואי זיו על ’סרטן השד מגמות גידול בנשים יהודיות וערביות’, ד"ר ענת עמיטל מנהלת יחידת ריאות במרכז הרפואי זיו על ’חידושים ועדכונים בתחום IPF’, ד"ר דלי נג’יב מנהל מכון המטולוגיה ובנק הדם במרכז הרפואי זיו על ’עדכונים בטיפול בלימפומה’, ד"ר פיאד עדווי מנהל יחידת אנדוקרינולוגית במרכז הרפואי זיו על ’שיפור מדדי איזון היפוגליקמי בחולה סוכרתי’ ועוד.
 • אודות הכותב

  משה נעים

  עורך האתר בלי מורא ובלי משוא פנים. עיתונאי מגיל 14. עובד כיום באינטרנט. בן 64, אב לעורך דין אלירן נעים. לר' אביב נעים ולקצינה בקבע; חלי נעים, סבא מאושר לשתי נכדות אוריאן ול-מילה שרה. המוטו; "אילו לחיים הייתה מהדורה שניה, הייתי מתקן בה את כל השגיאות...".

  הוסף תגובה

  לחצו פה להוסיף תגובה

  אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  שינוי גודל גופנים