פורום כאן נעים

ראש הממשלה מר נתניהו בפתח ישיבת הממשלה

דברי ראש הממשלה מר נתניהו בפתח ישיבת הממשלה השבועית.

חדרה בחקירה: שלושה עשורים של שחיתות

זה אחר זה, נקראו ראשי העיר לחדרי החקירות, בחשד שקיבלו שוחד מקבלנים. המשטרה שתלה מצלמות ומיקרופונים בלשכת ראש העירייה צבי גנדלמן כדי לבדוק אם נתן שוחד בחירות לקבלן סמי לוי. כתבתה של איטה גליקסברג. מתוך חדשות השבוע 08.06.18

הפצצת הכור הסורי – הסרט המלא

הסרט חושף את המותחן הדרמטי שעמד מאחורי הפצצת הכור הסורי. מי נתן את ההוראה על מה דיברו אולמרט ובוש? והיכן בילה גבי אשכנזי בזמן ההפצצה הקטלנית?

מיכאל בְּרִיזוֹן קורע את יאיר לפיד

מיכאל בְּרִיזוֹן הידוע בשם-העט ב. מיכאל והסאטיריקן והפובליציסט, קורע את יאיר לפיד לגזרים מפוצץ את הבלוף.

לילת אל קאדר בעיר העתיקה בירושלים

לילת אל קאדר בעיר העתיקה בירושלים | במהלך חודש הרמדאן פקדו מדי שבוע המוני מבקרים את העיר העתיקה בירושלים. כך נראו האירועים במהלך חודש הרמדאן.

הרב יובל הכהן אשרוב – מגלה איך לרזות בלי דיאטה

הרב יובל הכהן אשרוב - מגלה לנו את הסוד איך לרזות בלי דיאטה.

סחלב טעים וחמים | ליהי קרויץ

סחלב טעים וחמים-tasty and warm sahcla | מטבח בקלי קלות- ליהי קרויץ - הערוץ המקורי קל ומהיר.

למי שהחמיץ ראיון מיוחד עם מר בנימין נתניהו

למי שהחמיץ ראיון מיוחד עם מר בנימין נתניהו האדם, האיש לא ראש הממשלה.

אנגלברט המפרדינק – הוולץ האחרון Live 2018 HD

זמר הפופ הבריטי הנודע אנגלברט המפרדינק - הוולץ האחרון Live 2018 HD

ד"ר אופיר ארצי על נזקי עור הפנים

ד"ר אופיר ארצי מומחה ברפואת עור ומין, המרכז המשולב לאסתטיקה, מחלקת עור על נזקי עור הפנים. "חיים בריא" עם פרופ' קרסו.

מפעל הפיס

נעים לעקוב אחרי

כאן כסף מדבר

השר כחלון, הוריד יוקר המחיה, הכלבים נובחים והשיירה עוברת

משרד האוצר הביא ל’הורדת יוקר המחייה בישראל’ בשנה החולפת במגוון תחומים בהם; פתרון משבר הדיור, פתיחת המשק לייבוא וצמצום הפערים החברתיים בישראל, מחירי המזון, התחבורה הציבורית, ביטוחים ועוד, עולה, כי השרותים התרחבו והמחירים ירדו; ◄ שר האוצר כחלון: "גם בשנה הקרובה נמשיך לפעול להגברת התחרות במשק, הפחתת יוקר המחייה, פתרון משבר הדיור, פתיחת המשק לייבוא וצמצום הפערים החברתיים בישראל, נמשיך להוביל את הכלכלה הישראלית באחריות ונחישות עם מדיניות של כלכלה חופשית ורגישות חברתית".
השר כחלון, הוריד יוקר המחיה, הכלבים נובחים והשיירה עוברת
השר כחלון, הוריד יוקר המחיה, הכלבים נובחים והשיירה עוברת

שר האוצר מר משה כחלון, יכול לאמץ בכיף את הפתגם העברי; "הכלבים נובחים והשיירה עוברת…" כי מנתונים שהביא בסוף השבוע שעבר (רביעי, ג’ תשרי תשע"ז) משרד האוצר עם תחילת שנת תשע"ז, עולה, כי מחירי מוצרים ושירותים רבים המשפיעים על יוקר המחייה, ירדו משמעותית בשנה החולפת בה הכלכלה הישראלית קיבלה את האמון של סוכנויות הדירוג המובילות בעולם והמשיכה להיות כלכלה מובילה עם שיעור אבטלה נמוך באופן היסטורי, יחס חוב תוצר נמוך, גירעון נמוך וחזרה למסלול של צמיחה.

■ רוצים עוד עדכונים? הצטרפו ל’כאן נעים’ ב’פייסבוק’ או ב’טוויטר’.

שר האוצר מר משה כחלון, אינו מסתיר את שביעות רצונו מן הנתונים והגיב בקצרה: "גם בשנה הקרובה נמשיך לפעול להגברת התחרות במשק, הפחתת יוקר המחייה, פתרון משבר הדיור, פתיחת המשק לייבוא וצמצום הפערים החברתיים בישראל, נמשיך להוביל את הכלכלה הישראלית באחריות ונחישות עם מדיניות של כלכלה חופשית ורגישות חברתית".

מסיכום השינויים שהוביל משרד האוצר ל’הורדת יוקר המחייה בישראל’ בשנה החולפת במגוון תחומים בהם; פתרון משבר הדיור, פתיחת המשק לייבוא וצמצום הפערים החברתיים בישראל, מחירי המזון, התחבורה הציבורית, ביטוחים ועוד, עולה, כי השרותים התרחבו והמחירים ירדו;

מחירי הדגים; בעקבות הפחתת המכס על ייבוא דגי אמנון, בורי וקרפיון, צנח מחירם מכ-36 ש"ח לק"ג בשנה שעברה, לכמעט חצי המחיר לאחר כניסת המהלך לתוקף. בראש השנה הנוכחי ניתן היה לרכוש אמנון קפוא ברשתות השיווק במחיר של 20 ש"ח לק"ג.

בשר טרי; עקב פתיחת מכסות פטורות ממכס לייבוא בשר טרי, ברשתות השיווק, ניתן למצוא בשר טרי מיובא זול ב- 20%-30% מהבשר בשחיטה מקומית.

גבינות; בעקבות פתיחת מכסות פטורות ממכס לייבוא גבינות צהובות, נמכרות הגבינות הצהובות המיובאות במחיר הנמוך ב-20%-30% מהמחיר המפוקח על ידי המדינה. הגבינות המיובאות נמכרות במחיר של 25-35 ש"ח לקילו בהשוואה למחיר מפוקח של 41 ש"ח.

עגבניות; בינואר 2016, חתם שר האוצר על צו הפותח מכסה פטורה ממכס לייבוא הירקות הבסיסיים בתקופת החגים. כפועל יוצא, הן בפסח והן בתקופת החגים הנוכחית, לא צפוי מחסור או עליית מחירים של העגבניות, להבדיל מתקופת החגים הקודמת.

מוצרי חלב, ביצים ולחמים; במהלך השנה שר האוצר חתם על צווים להפחתת מחירי מוצרי החלב המפוקחים בכ-3%, הפחתת מחירי הביצים המפוקחות בכ-5% והפחתות מחירי הלחמים המפוקחים בכ-3%.

דגני בוקר, פסטה, אורז, רטבים, משקאות קלים; רפורמת הקורנפלקס נכנסה לאחרונה לתוקף ובקרוב תבוא לידי ביטוי הירידה במחירים.

תחבורה ציבורית; בתחילת השנה נכנסה לתוקף הרפורמה בתעריפים בתחבורה הציבורית שהוזילה את כלל תעריפי הנסיעה בתחבורה הציבורית הופחתו ב-14.5%. התעריף לנסיעה בודדת עומד על 5.90 ש"ח.

נסיעה במונית; שר האוצר חתם לאחרונה על צו המורה על הפחתת תעריף הנסיעה במונית ב-11%.

הרפורמה בביטוחי בריאות; נכנסה לתוקף בפברואר והביאה להפחתת מחירים בשיעור של 20%.

מע"מ; לנוכח הפחת מס ערך מוסף מ-18% ל-17% הוזלו כלל השירותים, העסקאות והמוצרים במשק והביאו לחיסכון של אלפי שקלים לאדם.

שר האוצר על צו הפותח מכסה פטורה ממכס לייבוא הירקות הבסיסיים בתקופת החגים

מענק לאימהות חד הוריות; בשנת הלימודים הנוכחית קיבלו לראשונה השנה אלפי משפחות חד הוריות ומקבלי הבטחת הכנסה עם מעל 4 ילדים מענק לימודים בסך 1003 ש"ח לחשבון הבנק שלהם עבור קניית ציוד לימודי לבית הספר. בשנים האחרונות, זכו משפחות אלו לקבל מענק לימודים רק עד כיתה ח’. החל מהשנה, יזכו לקבל את המענק גם אמהות לתלמידים עד כיתה י"ב.

דיור ציבורי; העלאת תקרת ההנחה על רכישת דירה של הדיור הציבורי למתגוררים בה בשכירות עלתה ב-210,000 ש"ח – מ-705,000 ש"ח ל-915,000 ש"ח. הנחה זו לא עודכנה ב-8 השנים האחרונות, למרות ההתייקרות המואצת של מחירי הדיור בשוק – שהשפיעו בפועל גם על ערך הדיור הציבורי. התיקון הנוכחי מתקן את העוול ומאפשר שוב לזכאים לרכוש קורת גג משלהם.

ביטוח סיעודי; מתן פתרון לבעיית המבוטחים שנפלטו מביטוחים קולקטיביים על ידי אפשרות להצטרף לפוליסת הסיעוד של קופות החולים ללא בדיקה רפואית מקדימה.

איחוד חשבונות פנסיה; איחוד חשבונות לא פעילים שהביא להפחתת דמי הניהול והגדלת הכיסוי הביטוחי לחוסכים לפנסיה.

ביטוח רכב חובה; הפחתת מחירי הביטוח בשיעור של עד 40% עבור ביטוח רכב חובה לכלי רכב פרטיים. מדובר בחיסכון של אלפי שקלים לנהג.

קרן ברירת מחדל; הרפורמה מגדירה שתי קרנות פנסיה שיציעו לכלל העובדים במשק אפשרות להצטרף בדמי ניהול מוזלים. עובדים המצטרפים לקרנות הללו יהיו זכאים להטבה בדמי ניהול למשך תקופה של 10 שנים ממועד הצטרפותם.

העסקה ישירה של עובדי קבלן במגזר הציבורי; לאחר חתימת שר האוצר ויו"ר ההסתדרות על הסכם בעניין אופני העסקה במגזר הציבורי, הועברו מאות עובדי קבלן למסלול של העסקה ישירה.

העלאת שכר מינימום; בעקבות הפעימה השלישית בתהליך העלאת שכר המינימום, החל מיולי 2016, עלה השכר ל- 4,825 ש"ח.

שכר במגזר הציבורי; תוספת של 7.75% לשכר עובדי המדינה. על פי הסיכום, עובדים בעלי שכר נמוך יקבלו תוספת יחסית גבוהה יותר לשכרם מאשר אלה בעלי השכר הגבוה. בנוסף לכך, כל עובד, לרבות עובדי הקבלן במגזר הציבורי, יקבל מענק של 1,000 ש"ח השנה ובשנה הבאה.

העלאת שכר נגדים; מודל שכר הנגדים החדש במשטרה ובשב"ס הביא לעלייה של כ-1500 ש"ח בשכרם החודשי של נגדים בתפקידי הליבה בארגונים, כגון; סיירים, בלשים, חוקרים וסוהרים. במקביל עלה גם שכר הנגדים בצה"ל.

העלאת שכר החיילים; בשנה החולפת הועלה שכר החיילים בכ-50%, כך שמשכורתו של לוחם עלתה מ- 1077 ש"ח ל- 1616 ש"ח. גם משכורתם של חיילים שאינם לוחמים עלתה מ- 540 ש"ח ל- 810 ש"ח. תוספת זו, משפרת משמעותית את מצבם הכלכלי של חיילי שירות החובה בצה"ל במהלך שירותם.

הגדלת קצבת השלמת הכנסה לקשישים; תוספת של 600 מיליון ש"ח ניתנה בתקציב 2015-2016. בשנה הקרובה מתוכננת הגדלה נוספת של קצבה זו בסך של כ-400 מיליון ש"ח. סך התוספת הצפויה לקצבה בתקציב הקרוב נעה בין 100-350 ש"ח בחודש, בהתאם לגיל ולהרכב המשפחתי של הקשיש. ישנם כ-190,000 משקי בית של קשישים הזכאים לקצבה זו.

לא תיפגע קצבת הבטחת ההכנסה של אותה אישה ובמקביל הוגדל מענק העבודה

שינוי בחישוב תוספת הוותק; כיום, תושב ששילם דמי ביטוח לאומי מעל ל-10 שנים צובר, החל משנת התשלום ה-11, תוספת של 2% בשנה לקצבת הזקנה, כשהצבירה המקסימלית האפשרית עומדת על תוספת של 50% לקצבה. בשנה הבאה תוגדל קצבת הזקנה לכ-450,000 קשישים, בסכום של כ-300 ש"ח בחודש. סך העלות עומדת על כמיליארד ש"ח בהבשלה מלאה.

הגדלת קצבת הסיעוד עבור קשישים מעל לגיל 80; שינוי אופן הניקוד במבחני התלות הדרושים לקבלת גמלת סיעוד, כך שקשיש מעל לגיל 80, יזכה בתוספת של 4 שעות סיעוד נוספות בשבוע. סך העלות של שינוי זה עומדת על כ-50 מיליון ש"ח.

תוספות תקציב בתחום הדיור לקשישים; בתקציב 2015-2016 הוקצו כ-560 מיליון ש"ח לבניית 2,600 יחידות דיור מוגן לקשישים הזכאים לדיור ציבורי בחמש השנים הקרובות.

תוספות ייעודיות לניצולי שואה; במהלך שנת 2016, ניתנו תוספות של כ- 300 מיליון ש"ח לרשות לניצולי שואה, לטובת הגדלת אוכלוסיית הזכאים למענקים ולקצבאות שהרשות לניצולי שואה משלמת.

תוספות ייעודיות לקשישים במסגרת מערכת הבריאות; ניתנה תוספת ייעודית למתן הנחות בתרופות לקשישים מעל גיל 72, בהיקף של כ-50 מיליון ש"ח בשנה. זאת, בנוסף להנחות בתרופות להן זכאים חלק מהקשישים עוד לפני מתן התוספת.

הגדלת מענק עבודה לחד הוריות; הוגדלו סכומי ההכנסה המאפשרים לאישה חד הורית להרוויח מעבודה כך שלא תיפגע קצבת הבטחת ההכנסה של אותה אישה ובמקביל הוגדל מענק העבודה (מס הכנסה שלילי) לאותן נשים.

הפחתת שיעור מס חברות; לאחרונה החליט שר האוצר על הפחתה של שיעור מס החברות מ-25% ל-23%. ההפחתה תתבצע באופן מדורג כך שבשנת 2017 שיעור מס החברות יעמוד על 24% ובשנים 2018 ואילך השיעור יעמוד על 23%.

השנה החולפת במספרים ועובדות של משרד האוצר שסיכם שנה של שינויים והפחתת יוקר המחיה, היא מעודדת ומפיחה תקוה. באשר לשר האוצר מר כחלון, הוא יכול לאמץ בכיף את הפתגם העברי; "הכלבים נובחים והשיירה עוברת…" אשר פירושו; תן להם לנבוח ותמשיך לעלות מעלה בלי לפחד, כי הם סה"כ נובחים…

■ מצאתם טעות בכתבה, זה לא נעים! לחצו כאן ספרו לנו ונתקן.
 • אודות הכותב

  משה נעים

  עורך האתר בלי מורא ובלי משוא פנים. עיתונאי מגיל 14. עובד כיום באינטרנט. בן 64, אב לעורך דין אלירן נעים. לר' אביב נעים ולקצינה בקבע; חלי נעים, סבא מאושר לשתי נכדות אוריאן ול-מילה שרה. המוטו; "אילו לחיים הייתה מהדורה שניה, הייתי מתקן בה את כל השגיאות...".

  הוסף תגובה

  לחצו פה להוסיף תגובה

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.