פורום כאן נעים

דברי ראש הממשלה בנימין נתניהו חונך כביש 31 בערד

ראש הממשלה בנימין נתניהו, יחד עם שר הביטחון אביגדור ליברמן ושר התחבורה והמודיעין ישראל כץ, חונכים את כביש 31 באזור ערד.

כיצד להתנהג באירוע טביעה סרטון מד”א

כיצד להתנהג באירוע טביעה | סרטון בשפה העברית באדיבות מד"א.

שלישיית הגשש החיוור בחוף הים

הגשש החיוור בתכנית "סופסופ" בשנת 1988, מנחה גבי גזית. ערוץ 1.

אודטה שוורץ האמנתי לו | עוד גבר מתחזה

העיתונאית אודטה שוורץ, על גבר מתחזה שהייתה עמו ביחסים: האמנתי לו | הכתב חיים אתגר, ערוץ 2.

המורה התמוטט בשיעור – התלמיד הציל את חייו

המורה דר' "מרקוס הילסנרט" התמוטט באמצע השיעור - התלמיד מתנדב נוער מד"א "אולי רפאלי" ביצע בו פעולות החייאה בהדרכה טלפונית של חובשת במוקד שרי קליין - כתבתו של פוראת נאסר - המהדורה המרכזית - ערוץ 2.

שום פלפל ושמן זית עם חיים כהן – קרין גורן

שום פלפל ושמן זית עם חיים כהן - קרין גורן.

פיתות מתנפחות. מאלף עד תיו

מתכון לפיתות מתנפחות ונפתחות בקלות. בתנור ביתי רגיל. קל, פשוט, ברור ומפורט. מפי מקס מלכיאל.

למי שהחמיץ ראיון מיוחד עם מר בנימין נתניהו

למי שהחמיץ ראיון מיוחד עם מר בנימין נתניהו האדם, האיש לא ראש הממשלה.

תרקוד היא אמרה לו… תרקוד

תרקוד היא אמרה לו... תרקוד. שווה אולי תלמד משהו יא גבר.

ד”ר אופיר ארצי על נזקי עור הפנים

ד"ר אופיר ארצי מומחה ברפואת עור ומין, המרכז המשולב לאסתטיקה, מחלקת עור על נזקי עור הפנים. "חיים בריא" עם פרופ' קרסו.

מפעל הפיס

נעים לעקוב אחרי

מבקים כאן ישראל

A feed could not be found at http://kanisrael.co.il/?feed=rss2. A feed with an invalid mime type may fall victim to this error, or SimplePie was unable to auto-discover it.. Use force_feed() if you are certain this URL is a real feed.
צבא | ביטחון

אירן זה לא רק גרעין אלא גם השפעה בלבנון, סוריה ובעזה

הרמטכ"ל רב-אלוף איזנקוט; בחזית הסורית נשמר השקט בצפון ואחרי כמעט שש שנים של מלחמת אזרחים כאוטית, אנחנו מצליחים לשמר את הגבול כגבול שקט ולצד זה לעמוד על האינטרסים שלנו בגזרה הצפונית, ולמנוע התעצמות ממי שלא צריך להתעצם מנשק מתקדם... בסיני, יש אתגר מסוג אחר, יש הסכם שלום עם מצרים ובכל זאת יש כאלף אנשי דאעש שפועלים מול הצבא המצרי ופועלים גם מולנו".
הרמטכ"ל רב-אלוף גדי איזנקוט בכנס מאיר דגן לביטחון ואסטרטגיה ב'מכללה האקדמית נתניה'
הרמטכ”ל רב-אלוף גדי איזנקוט בכנס מאיר דגן לביטחון ואסטרטגיה ב’מכללה האקדמית נתניה’ | צילום: דובר צה”ל

“אנחנו נוהגים לדבר עליה בעיקר בהקשר של השגת נשק גרעיני. אירן, מקיימת מולנו מערכה נוספת – מערכה של ההשפעה, מלחמה באמצעות שליחים והיא נמצאת ונוכחת במעגל הראשון גם בלבנון, שם עיקר המאמץ וההשפעה עם השקעה של קרוב למיליארד דולר, גם ב-סוריה עם אלפי מליציות שיעיות וניסיונות השפעה גם ברצועת עזה” – את הדברים אמר הרמטכ”ל רב-אלוף גדי איזנקוט, הבוקר (שלישי, כ”ג באדר התשע”ז) בכנס מאיר דגן לביטחון ואסטרטגיה ב’מכללה האקדמית נתניה’, והתייחס בין השאר לאתגרים המרכזיים העומדים בפני צה”ל בחזיתות השונות.

■ רוצים עוד עדכונים? הצטרפו לכאן נעים’ בפייסבוק’ או בטוויטר.

בסקירת האתגרים של צה”ל אמר הרמטכ”ל רב אלוף איזנקוט, כי; “בראשית שנת 2017, מאותגר צה”ל, בחמש חזיתות פלוס אחת (אירן) יש לו עוד הרבה מאוד אתגרים אחרים, אני מדבר על האתגרים המרכזיים“;

■ האתגר הראשון הוא ארגון חיזבאללה – רא”ל איזנקוט; “הארגון פועל גם מלבנון וגם בסוריה – הוא נוטל חלק בלחימה ושליש מכוחו מושקע בסוריה. מצד אחד הוא רוכש ניסיון קרבי שאי אפשר להתעלם ממנו ומשנה את הפורמציות הפנימיות של הארגון ומצד שני הוא נמצא במשבר לא פשוט. משבר כלכלי עמוק ומשבר מנהיגותי“.

█  כיצד נרצח הרמטכ”ל של ארגון חיזבאללה

“רק בשבועיים-שלושה האחרונים, אנחנו שומעים על גל פרסומים רחב מאוד בעולם הערבי, כיצד נרצח מוסטפה באדר א-דין הרמטכ”ל של ארגון חיזבאללה. על פי פרסומים, הוא נרצח על ידי מפקדיו וזה מצביע על גודל האכזריות, המורכבות והמתח שיש בין ארגון חיזבאללה ובין הפטרון שלו, האיראנים.

הפרסומים האלה, עולים בקנה אחד עם המידע שיש לנו ועם ההערכה שיש לנו על עומק המורכבות והמשבר שהארגון (חיזבאללה) נמצא בו, לצד האכזריות והמוכוונות למשימה שיש כרגע בתוך סוריה“.

■ האתגר השני היא סוריה – רא”ל איזנקוט; “לא אכנס לפירוט. אני חושב שהשכלנו ב-6 שנים האחרונות לקיים מדיניות נכונה מאוד של אי מעורבות גלויה לצד עמידה על האינטרסים שלנו, ויש לנו אינטרס שהמציאות הזאת תימשך עוד שנים ארוכות. אחרי הניצחון של מלחמת יום כיפור בשנת 1973 בחזית הסורית נשמר השקט בצפון ואחרי כמעט שש שנים של מלחמת אזרחים כאוטית, אנחנו מצליחים לשמר את הגבול כגבול שקט ולצד זה לעמוד על האינטרסים שלנו בגזרה הצפונית, ולמנוע התעצמות ממי שלא צריך להתעצם מנשק מתקדם”.

█  מבחן היכולת ומבחן הכוונה

■ האתגר השלישי – חזית רצועת עזה – רא”ל איזנקוט; “אנחנו עומדים בפני אתגר מתמשך בחזית הזאת מאז ‘צוק איתן’“, אמר הרמטכ”ל. “יש מציאות מורכבת ומצד אחד התעצמות וניסיונות לחדש את היכולת התת-קרקעית החודרת למדינת ישראל, יכולת תלות מסלול ויכולות נוספות. לצד זה נשמרת מציאות של שנתיים וחצי, שהן השנים השקטות ביותר בדרום מאז מלחמת ששת הימים- אבל אנחנו מניחים תמיד את מבחן היכולת ומבחן הכוונה ואנחנו יודעים שבנפיצות שאנחנו חיים בה זה יכולת להשתנות באחת”.

 האתגר הרביעי היא המציאות באיו”ש – רא”ל איזנקוט; “החזית שמאתגרת אותנו בשנה וחצי שחלפו היא המציאות ביהודה ושומרון או הגדה המערבית (איו”ש) פיתחנו לאורך השנים דפוס מתקדם מאוד של סיכול טרור. אותו דפוס שמאפשר לספק ביטחון, תחושת ביטחון וחופש פעולה למקבלי החלטה במדינת ישראל. “לפני שנה וחצי ראינו משהו חדש, המשהו חדש הזה זה טרור בהשראה. לא היה צורך בהכוונה ארגונית בפיקוד, בשליטה ובמעבדות, אלא מאות צעירים וצעירות שמחליטים לעשות מעשה עם סכין עם נשק מאולתר או עם רכב כדי לפגוע בנו.

“אני חושב שלקח חודשיים שלושה לפתח מענה ודפוס מבצעי נכון יותר במציאות מורכבת מאוד. זו אותה מדיניות סיכול שמנסה לעצור את האנשים לפני, ואני חושב שהתמודדנו עם זה בצורה טובה לצד ההבנה שלנו שהמאמץ הוא לא רק מאמץ צבאי, אלא גם יש לו מרכיבים אחרים, והאתגר הגדול שלנו הוא להפריד בין טרור לאוכלוסייה ולאפשר לאוכלוסייה לחיות את חייה. זו לא טובה שאנחנו עושים למישהו, אלא אינטרס ישראלי מובהק”.

█  הרמטכ”ל; הפלוס אחד זה אירן…”

■ האתגר החמישי היא אירן  – “רא”ל איזנקוט; הפלוס אחד זה אירן… “אנחנו נוהגים לדבר עליה בעיקר בהקשר של השגת נשק גרעיני. אירן מקיימת מולנו מערכה נוספת – מערכה של ההשפעה, מלחמה באמצעות שליחים והיא נמצאת ונוכחת במעגל הראשון גם בלבנון, שם עיקר המאמץ וההשפעה עם השקעה של קרוב למיליארד דולר, גם בסוריה עם אלפי מליציות שיעיות וניסיונות השפעה גם ברצועת עזה

בסיני, הוסיף ואמר הרמטכ”ל בנאומו; “יש אתגר מסוג אחר, יש הסכם שלום עם מצרים ובכל זאת יש כאלף אנשי דאעש שפועלים מול הצבא המצרי ופועלים גם מולנו”. סיכם הרמטכ”ל רב-אלוף איזנקוט.

תגובות  • אודות הכותב

    משה נעים

    עורך האתר בלי מורא ובלי משוא פנים. עיתונאי מגיל 14. עובד כיום באינטרנט. בן 64, אב לעורך דין אלירן נעים. לר’ אביב נעים ולקצינה בקבע; חלי נעים, סבא מאושר לשתי נכדות אוריאן ול-מילה שרה. המוטו; “אילו לחיים הייתה מהדורה שניה, הייתי מתקן בה את כל השגיאות…”.

    שינוי גודל גופנים